Производителите на плодове и зеленчуци у нас се оплакват от тежка година за родното производство. Това коментира пред bTV Цветан Цеков, председател на браншовата камара "Плодове и зеленчуци".
"Ние като земеделци пострадахме изключително много. Може би за последните 30 години не е имало такива апокалиптични прогнози, които реално се осъществиха. Имаше измръзвания, осланявания. След това 55 дена непрекъснати дъждове. След дъждовете, които бяха и поройни, и с градушки, се редуваха с много високи температури", обясни Цеков.
Това според него е довело до загубата на повече от 50% от реалната българска реколта.
Според статистиката едва 40% е българската продукция, но Цеков коментира, че тези цифри всъщност са оптимистична оценка, а на практика делът на българската продукция по пазарите е много по-малък.
"Изключително сериозен е проблемът със запазването на българското производство. Ако сега не се вземат наистина сериозни мерки, ние ще загубим едни традиционни производства", подчерта той.
Той допълни, че това поставя под заплаха и традиционните рецепти, които все повече ще се правят с чужди продукти. Според прогнозата му около 40% от лютеницата ще е с родни продукти, според прогнозата му.
Цеков посочи, че от години сектор "Плодове и зеленчуци" губи производители, като според него водещите причини за това са унищожаването на поливното земеделие, загуба на традиционни пазари и обезлюдяването на много населени места.
Той отчете на места до 50% поскъпване на плодовете и зеленчуците спрямо предходната година, като според него причините за това са както тежката година, така и повишаването на разходите заради инфлацията.
"Който иска да си приготви зимнина с българска продукция, сега е моментът", съветва Цеков.
По думите му 95% от розовите домати на пазара идва като внос от Турция.