Великден идва само след седмица, а тази година големият християнски празник съвпада с друг значим празник в българския традиционен календар - Гергьовден.
Общото между тези два светли дни - българите са свикнали да хапват агнешко на тях.
Какви обаче са цените на агнешкото месо в момента?
Повечето хора са свикнали да пазаруват от месарниците и големите вериги магазини, но според Симеон Караколев от Националната овцевъдна и козевъдна асоциация, все повече хора се ориентират към това да купуват директно от животновъдни ферми.
"Към момента при покупки от фермите цените "на едро" са 8-9 лв/кг живо тегло, а "на дребно" (1-2 агнета) са 10-12 лв/кг живо тегло", коментира той пред Money.bg.
По думите му това означава, че цените на агнетата живо тегло се запазват приблизително същите в сравнение с миналата година по Великден и Гергьовден.
Наша проверка по магазините показа, че цените варират в рамките на около 4 лева разлика. На повечето места по месарниците в столицата агнешкият бут се продава на цена между 24 и 28 лева за килограм.
Цените на агнешките плешки също се колебаят в рамките на около 4 лева, като най-често те се предлагат на цена между 20 и 22 лева, но в магазинната мрежа плешки или "предна третина на агне" могат да бъдат открити както за 19 лева, така и за 24 лева.
Разликата в цените се определя най-вече от това дали месото е българско, или е вносно. Това може да се разпознае от поставения върху него печат - син за българско и червен за такова от чужбина.
Според Караколев от браншовата организация предвиждат, че за празниците тази година ще бъдат продадени общо около 500 хил. български агнета.
"С оглед съвпадането на двата големи празника, очакваме българските агнета да бъдат достатъчни за задоволяването на търсенето на местния пазар", допълва още той.
Вносът на агнешко месо у нас идва предимно от Северна Македония, Румъния и Австралия, като цените му са с около 10 до 20% по-ниски в сравнение с българското месо, тъй като то (особено когато говорим за австралийското) най-често е било дълбоко замразено.
Разликата във вкуса между българското и местото от други държави може да се усети както от замразяването, така и от по-различния използван фураж за храна на животните, обясняват животновъдите.
Още една причина специално месото от Северна Македония да е по-евтино е специалната спогодба между югозападната ни съседка и Европейския съюз за безмитен внос.
От македонска страна обаче не са длъжни да се спазват всички изисквания на ЕС за качество.