Има вероятност българските вино и ракия тази година да поскъпнат.
За това съобщават производители на грозде пред bTV. Те уточняват, че за изминалите месеци реколтата е слаба и качеството ѝ е ниско.
Като основна причина производителите посочват климатичните промени и капризното време и определят годината като трудна за бранша.
Засушаването пък допринася за ниското качество на гроздето.
Онези, които са се снабдили с капково напояване на лозите, все пак са успели да предпазят реколтата си. Друга причина за поскъпването на гроздето е и поскъпването на суровините - препарати и торове.
Иван Щипков, производител на грозде, дава пример със сорта Каберне Совиньон, който през 2022 г. е струвал 80 стотинки за килограм. В момента същият сорт може да достигне до 1,20 лева за килограм.
Щипков допълва, че поскъпване ще има и при белите сортове грозде. В момента бели сортове могат да достигнат до 1,50 лева за килограм, но въпреки това производителят отчита силен интерес и търсене.
Той обаче смята, че субсидиите за винопроизводство трябва да се вдигнат.
От Изпълнителната агенция по лозата и виното са на противоположно мнение. Оттам са категорични, че българите няма да пият по-скъпо вино и ракия тази зима, а качеството на суровината е добро.
Освен това България внася и известни количества грозде от Румъния и Северна Македония.
От агенцията припомнят, че цените на виното все пак могат да варират сериозно в зависимост от сортовете, реколтата, купажите и марката на производителя.