Президентските избори на САЩ ще се състоят на 8 ноември 2016 г., когато по традиция се пада първият вторник след първия понеделник от месец ноември.
Предварителните избори в двете най-големи партии започнаха на 1 февруари с щата Айова и ще приключат през юни, а официално кандидатите ще бъдат обявени през юли. Което оставя на двамата кандидати 4 месеца за дебати, обиколки на страната и предизборни обещания.
Това обаче е само финалът на година и половина предизборна кампания, по време на която страната (а в голяма степен и светът) лягаха и ставаха с позициите на различните кандидати по всевъзможни въпроси - минималното почасово заплащане, външната политика, данъците, имигрантите, здравните услуги, расовата дискриминация...
Шестимата кандидати на демократите и седемнайсетте на републиканците започнаха своята кампания между март и септември 2015 г., а за това време малко останаха политиците, неправителствените организации, медиите, спортните, музикалните и кинозвездите, които не са обявили позиция в подкрепа на даден кандидат.
Френските президентски избори ще се състоят на 23 април и 7 май 2017 г. Предстоят вътрешни избори в двете големи партии - Социалистите и Републиканците, а кампанията е в разгара си.
Повечето от по-малките партии вече обявиха кандидатурите си в началото на годината или предстои да изберат между двама кандидати през есента. Лидерът на крайнодесните Марин льо Пен обяви официално кандидатурата си на 8 февруари 2016 г. в централната емисия на TF1, а Жан-Люк Меланшон от крайната левица два дни по-късно.
Президентски избори ще има и в България.
По неофициални сметки - на 23 октомври, защото официална дата все още няма. Преди да я определим с решение на Народното събрание, ще чакаме програмата на мачовете на Лудогорец, летните турнета на Пайнер и Слави и датите на гостуващите чужди изпълнители. Въпрос на приоритети.
За кандидати въобще няма причина да говорим. Знае се само кой няма да се яви на изборите. Темата е табу при повечето партии, които ще изчакат да мине лятната ваканция, преди да обявят на есен своя кандидат. Юли и август все пак са месеци, в които не се търсят дори x-фактори, таланти и мастер шефове.
Имената, които се завъртат в публичното пространство (като Марешки или Жорж Ганчев), имат по-скоро ролята на димки, а и премиерът Борисов обяви, че има по-важна работа в момента. Кое от седемте ЦСКА да играе в А група например.
Разговорите по темата започват и приключват със заявките на десетки потенциални кандидати, че не "изключват възможността да се кандидатират". Включително на тези, които търсят собственото си име изрично записано в Конституцията.
Повечето от тях не изключват и възможността да са и Мис Свят, голмайстор на европейското или генерален секретар на ООН. Просто никой не се е сетил да ги попита.
Всички чакат името на кандидата на ГЕРБ, а партията на Бойко Борисов официално отложи новината за началото на септември. Вместо това текат заклинания за разпознаваема фигура, чието име се пази в тайна. Тайната очевидно е толкова дълбока, че дори Бойко Борисов не знае кой ще се устреми към Дондуков 2.
При липса на програмни различия (основно поради липсата на програми) между партиите и кандидатите, всякакви дебати са излишни.
Затова всички избягват да говорят по темата. Вместо да се обсъждат българските избори, текат опасения кого ще изберат американците, а партии и НПО бълват декларация след декларация за актуалните политически нагласи в САЩ.
Но място за притеснение няма. Преди да изберат президент, американските гласоподаватели ще прочетат внимателно позициите на ДЕОС, Зелените, Синьо единство, Нормална държава, Движение 21, Българско либертарианско общество, Младежкия консервативен клуб, Солидарна България и всички останали, и чак тогава ще направят своя избор.
Ще ми се и за българските гласоподаватели да мога да кажа същото, но там дори леля Ванга, врачката на Берлускони и бабата на Азис още не са се изказали и ни държат в пълно затъмнение.
А затъмненията са това, което българските телевизии показват най-добре. Здравей, Жанет!
Winora "Аз досега наивно смятах, че след първия понеделник на месеца следва вторият вторник." Възможно е, ако първият ден от месеца е вторник.
Първият вторник след първия понеделник на месец ноември в САЩ по традиция е изборен ден. Тогава се провеждат и президентските избори, и гласуването за попълването на състава на Конгреса и Сената. А наш президент явно може да е всеки. Нямаше магаре предния път, та даже и чехлю избута мандата, без да сътвори нещо незабравимо и добро, без да е особено неудобно камъче в нечий чепик, без да раздразни особено чак толкова много хора, те и гафовете му са с трайност три дни и то само по медиите.