Когато България стана страна за пример

България най-после е страна, която дават за пример на най-високо ниво. Не бързайте да се радвате. Най-високото ниво е турският президент Ердоган, а поводът - екстрадицията на гюлениста Абдуллах Бююк.

Десет дни, след като турските власти обещаха „избягалият предател" Бююк да бъде върнат в Турция, българските власти изпълниха заканата на Анкара, въпреки ангажимента да не го правят и решението да съда, което не го допуска.

Докато Турция гарантираше, че България ще им върне гюлениста, на Бююк случайно или не, първо му е отказано политическо убежище от вицепрезидента Маргарита Попова, след това дирекция "Миграция" в МВР е издала заповед за принудителното му отвеждане с предвидено незабавно изпълнение, а ден след това патрул на СДВР го е спрял за "рутинна проверка".

Изказването на МВР, че Бююк може да обжалва екстрадицията си от Турция, е чиста проба върховен цинизъм, предвид ситуацията в Турция в последните седмици.

С оглед на саморазправата с привържениците на движението на Гюлен след неуспешния опит за преврат е очевидно, че Турция няма как да даде гаранции, че няма да подложи Бююк на нечовешко и унизително отношение. Особено на фона на снимките с пребити генерали от първите дни след преврата и заканите на Ердоган да върне смъртното наказание.

България не просто не изпълни основните си задължения, произтичащи от Конвенцията за защита правата на човека и Хартата за правата на човека в ЕС, според които държавите не трябва да предприемат никакви действия, които биха изложили на реален риск именно от нечовешко третиране и смъртно наказание даден гражданин.

Нещо повече - българските власти създадоха опасен прецедент при съществуващата опасност да възникне искане от Турция за екстрадиране на политически противници на режима. При липсата на обща позиция на ЕС относно подобни казуси, България и Гърция са заплашени от груб натиск на двустранна основа.

Ако идеята е да се отправи послание както към турците, така и към мигрантите в Турция, че бягството в България не е добра идея, то целта е постигната.

А ако след срещата и сдобряването на Ердоган и Путин не беше ясно дали България да бъде превърната в Източна Румелия или в Задунайска губерня, то възникнаха предпоставки двете страни да се договорят да се превърнем едновременно и в двете.

Турция демонстрира своята демократичност в действие след опита за преврат. А това доколко България споделя възгледите на демокрацията, става все по-ясно. Ако властите нямат "разписано задължение" да спазват нито законите, нито решенията на съда, то какво ли ни готвят с антитеростичния закон?

#1 TheRock 11.08.2016 в 20:00:29

Да екстрадират Ахмед Доган, Делян Пеевски, Касин Дал и Делян Пеевски! Щом не ги екстрадират значи те са "приятели" на режима на Ердоган! Станахме руско - турска колония!

#2 gothic 11.08.2016 в 23:53:16

Просто "Съветска република България" http://www.ekipnews.com/news/mnenia/komentari_na_georgi_daskalov/syvetska_republika_bylgariq_/194097/

#3 boris 12.08.2016 в 10:52:00

Ако идеята е да се отправи послание както към турците, така и към мигрантите в Турция, че бягството в България не е добра идея, то целта е постигната. --------------------------------------------------------------------------------------------------- А щом е така, какво мрънкате тогава? Или явно, по либерално-демократична традиция, смятате, че трябва да е мой проблем, как някакви диви турчори щели да се отнасят с някакъв си техен аркадаш? Аз съм европеец и разбирате ли, това че неграта по Африка си осакатявали децата трябва да е мой проблем Баси сдуханите.

#4 7 12.08.2016 в 12:37:55

Принципите на човечността не са никак за подценяване. Добре е да сме добри. Докато мислим само за себе си, не сме такива. А европейското мислене може да се разбира в тесен и в широк смисъл. Нима тесногръдието е за предпочитане? Не е ли доста късогледо?

#5 boris 12.08.2016 в 12:52:36

О, разбира се. Да помагаш е задължение на всеки цивилизован човек. Навсякъде по света където има епидемии, глад, природни бедствия, навсякъде където има хора които страдат от нещо различно от собствената им глупост, е дълг на всеки европеец да направи нещо, ако е възможно.

#6 7 12.08.2016 в 13:05:40

Ама не, разбира се. По-добре е да си клечим на сянка и да цъкаме с език. А още по-добре е да си имаме и философски оправдания за това.

#7 boris 12.08.2016 в 13:18:50

Не е така. Тук не става въпрос за малки деца. Тук става въпрос за възрастни осъзнати хора, НАПРАВИЛИ СВОЯ ИЗБОР. Този избор трябва да бъде уважаван.

#8 7 12.08.2016 в 13:37:52

'някакви диви турчори щели да се отнасят с някакъв си техен аркадаш? Аз съм европеец и разбирате ли, това че неграта по Африка си осакатявали децата трябва да е мой проблем' ----------------------------------------- къде тук са ОСЪЗНАТИТЕ възрастни? А после стана дума и за природни бедствия- там , ще се съгласите, няма деца, няма възрастни, осъзнати или не- всички страдат еднакво. В един отворен свят живеем, каквото е при съседа, идва и у нас. Иначе-да, всеки носи отговорност за постъпките си.

#9 boris 12.08.2016 в 14:44:29

'някакви диви турчори щели да се отнасят с някакъв си техен аркадаш? Аз съм европеец и разбирате ли, това че неграта по Африка си осакатявали децата трябва да е мой проблем' ----------------------------------------- къде тук са ОСЪЗНАТИТЕ възрастни? -------------------------------------------------------------------- Не те разбирам.

#10 7 12.08.2016 в 14:55:54

Да поясня тогава- европейските ценности прилягат на хора които не само са възрастни, но са и осъзнати откъм човечност. Не всички възрастни по света са осъзнати в този смисъл и съответно се налага да се помага, по възможност, на беззащитните, попаднали в техните ръце. Отделно- на хора, жертви на бедствия. Общочовешки ценности, на които в Европа особено се набляга, та затова е и такъв притегателен център.

#11 boris 12.08.2016 в 15:17:37

Не споделям подобно надменно отношение.

#12 7 12.08.2016 в 15:27:02

Странно,какво надменно открихте. И то- след Ваши формулировки от типа "диви турчори" и "негра от Африка".

#13 boris 12.08.2016 в 15:40:20

По-добре да наречеш някой див или черен, отколкото да го смяташ за някакво нисше същество което не знае, кое е добро и кое е лошо за самият него. Турците си искат тоталитарен режим подчинен на изискванията на исляма. Защо България трябва да се противопоставя на тази тяхна воля? Ние трябва да се поставим в позиция на техни врагове за нещо което те искат да е техен живот? Това кое му е правилното? Те искат да им предадем един човек, техен съгражданин, който те смятат, че вреди и пречи на това да уредят живота си така както смятат, че е правилно. Наше право и културно задължение е да се съобразим с техния избор. Кое е неправилното тук?

#14 7 12.08.2016 в 15:54:55

Наричайки някого див или черен ние вече проявяваме отношение към него като към по-низше същество- и то по определан признак, расов или някакъв друг. Човечността е висша добродетел,но много от хората, принадлежащи към "висши" категории или групи не я проявяват, за съжаление. Тя е общочовешка добродетел, не групова- навсякъде хората могат да я проявят поединично, но само в някои съвременни общества, като европейското напр.- тя е призната за общовалидна. Най-висша добродетел като човечността е над всякакви национални добродетели. Правото на живот, свобода и здраве е над всякакви други права-политически, религиозни, икономически и пр.

#15 boris 12.08.2016 в 16:10:21

Да, да - типично по "новоевропейски" - мнението може да е в същината си изключително обидно са способността на някого да бъде самостоятелен осъзнат човек, но е важно да не употребяваме обидни думички, защото аудиторията гледа горната повърхност на нещата... Аз съм демократ и имам неизменното право да съдя неоткрехнатите за благата на демокрация колко е погрешен изборът им... Аз правя мой избор и го защитавам пред съотечествениците ми. Турците правят техният си избор - аз уважавам изборът им и правя всичко възможно така, че те да не ми вредят. Не вярвам и съм сигурен, че съм прав, че никога в човешката история няма да има нещо като "общочовешки ценности". Забравете я тая идея.

Новините

Най-четените