От 2-3 седмица в най-големите търговски вериги се продават яйца, заразени с фипронил. Фипронилът е инсектицид, който се използва във ветеринарната медицина за борба с бълхи, въшки, кърлежи и хлебарки и той няма място в яйцата, а още по-малко в човешкия организъм.
Препаратът е силно токсичен, не трябва да се смесва с хранителни продукти, както и да се използва в близост до животни и птици, развъждани за храна, тъй като попада в организма им през перата и кожата.
След като миналия месец в редица държави от Западна Европа се разрази сериозен скандал с яйца и яйчни продукти заразени с фипронил, сега се оказва, че и български производител е заразил стоката си с въпросното вещество. При това голям производител. Над 350 хиляди яйца са спрени от продажба.
Вече от близо месец насам месец Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) следи за заразен яйчен прах, внесен от чужбина за направата на сладолед. Спрени от продажба бяха над 25 тона сладолед и над 9 тона майонеза, произведени със заразената съставка.
Производителите им са изтеглили почти всички количества от заразените продукти, като обаче не се казва какви са засегнатите марки, нито какви количества не са успели да приберат обратно от търговските мрежи.
На фона на това сега БАБХ трябва да проверява и българските яйца за фипронил, въпреки че вече има проблем по темата и се извършват проверки на внесени от чужбина яйца и яйчни продукти.
Няма ясна представа каква бройка от заразените български яйца е била продадена, преди тези 350 хиляди да бъдат спрени от продажба.
Сигналът за проблемната стока идва от една от големите търговски вериги, а първият лабораторен резултат за наличие на опасния пестицид излиза в сряда късно следобед. Това се случва след като стоката вече се продава свободно във всички големи магазини в цялата страна.
Направо си е за чудене, че се разбра името на производителя със заразените партиди - "Консорциум Агробизнес" АД и "Агроинвестпродукт" ООД.
Най-интересното е, че според Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) твърдят, че опасност и риск за здравето няма.
Нито от пресконференцията на БАБХ, нито от участията на представители на агенцията в сутрешните блокове се разбира колко точно е вредно е намереното в яйцата количество фипронил. Само и единствено има бегло споменаване, че нормите са под опасните. "Няма нужда от паника".
Въпросът обаче е, че консумацията на яйца с фипронил, дори в малки количества, не е безопасна, особено в дългосрочен план. За ефекта му върху организма имат значение редица фактори, и най-вече теглото на консумиращия ги. Затова и децата са по-уязвими от възрастните.
Все пак факт е, че стойностите са ниски, в Холандия, откъдето започна скандала с яйцата в Европа, фипронилът беше в пъти повече - 1,2 мг/кг. Откритото количество в българските яйца е 0,027 мг/кг, като европейският лимит за безопасност е 0,072 мг/кг, но допустимото количество е едва 0,005 мг/кг.
Никой от експертите не обяснява обаче какво значат тези числа.
Без отговор засега остава и въпросът как забраненото за използване при кокошки вещество се е озовало в яйцата. Поне засега няма убедително обяснение за това, според БАХБ. Във фирма, която произвежда милиони яйца и всяко действие се следи и разписва, няма начин по веригата да не се открие откъде е дошъл пестицидът, но поне засега отговор няма.
Тепърва трябва да се установи дали и тук както в холандския случай става дума за препарат за почистване, съдържащ веществото, и умишлено ли е бил прилаган опасният пестицид върху кокошките.
Все пак БАХБ е имала някаква система за проверка на яйцата, която изисква всяка партида да има документ, че в нея няма фипронил. Но въпросната заразена партида е нямала такъв и затова търговската верига е направила пробата сама.
Това обаче е трябвало да се случи преди яйцата да влязат в магазините, а не постфактум. Повечето извършени проверки на БАХБ са били в складове за яйца и яйчни продукти, идващи от чужбина, т.е. те не са очаквали да се появят български яйца с "фипронил".
Така за пореден път се оказахме неподготвени, стотици хиляди яйца са блокирани, хората се чудят какво да правят, а институциите дават повече от незадоволителни отговори. В небрано лозе попаднаха и търговските вериги, които също не бяха наясно как да реагират и чакаха инструкции от БАХБХ.
И тъй като фипронилът се отлага дълго време, вероятно ще се появят още заразени яйца.
А в колко продукти вече са попаднали част от заразените яйца, никога няма да узнаем. Съмнително е, че всички заведения ще изхвърлят яйцата от проблемните партиди. Така и не стана ясно какво се случи със сладоледа с фипронил, който ако се окаже под 0,005 мг/г щеше да бъде пуснат в продажба.
Дано не ни се налага да се справяме с по-сериозни ситуации от малки количества фипронил в яйцата. Така се случва, когато при критериите за подбор в държавните агенции е по-важна партийната лоялност, отколкото експертизата. Затова до второ нареждане, няма омлет, няма сладолед. Все пак преживяхме Чернобил, а праховите частици на ремонтирания Дондуков са цели облаци, едни кокошки ли ще ни уплашат.