Цял ден занятието на депутатите беше да поправят закона за етажната собственост. Какво толкова му преправяха ли? Намаляваха мнозинството, с което се вземат решения. Защо? За да отворят един бизнес и да живне строителният бранш - че само с магистрали не става, а новото строителство залезе.
И не само строителният бранш, но и банките - те ще се включат в схемата със санирането.
Това е един от най-важните закони. Засяга пряко интересите на 3.5 милиона души в България, които живеят в блокове и кооперации.
Защо пипат закона? За да може с по-малко гласове на собственици да се вземат решения. От една страна частната собственост е неприкосновена, от друга - апартаментът не толкоз. Защото е в обща сграда и понякога 3/4, понякога една трета от собствениците на жилища в нея ще налагат мнения и заради несъгласните.
Но има и една друга хватка, която тепърва ще се прилага. В името на толкова пъти изговореното от строителния министър Росен Плевнелиев саниране и обновяване на блоковете със средства от еврофондовете.
Депутатите решиха за тази цел решенията за кандидатстване пред еврофондовете да се взимат с мнозинство не по-малко от 67 на сто идеални части от общите части. Не говорим за собственици, говорим за това, че ако хора, които притежават най-големите апартаменти, решат да има саниране, ще има. Независимо дали другите мишоци от блока имат пари да доплатят за това - защото се изисква съфинансиране...
Но и за това помислиха депутатите - всеки месец ще се събират суми, не по-малки от 1% от минималната работна заплата за страната, която сега е 240 лева, но ще стане 270 лева от 1 септември. Тези пари ще се внасят във фонд "Ремонт и обновяване", който общото събрание на собствениците в жилищните сгради поддържат. Досега такова изискване нямаше. Вноската ще е според това колко е голямо жилището.
Стигаме до друго предвидено в закона "вишегласие". Общото събрание ще може да приема и решения за присъединяване към топлопреносната и газоснабдителната мрежа или за прекратяване на тези услуги. Решенията ще се смятат за законни, ако са взети от собствениците на не по-малко от 1/3 от етажната собственост.
Това вече е безумие. Поне да беше от собствениците на 50 на сто от етажната собственост. Монополите сигурно са хвърляли шапки от радост, когато се е приемал този текст. Това означава на практика, че дори половината от блока да си е спряла парното, все едно - другите може да се наложат отново да се пусне...
Когато става въпрос за надстрояване, пристрояване, учредяване право на ползване или право на строеж се изисква вече стопроцентово съгласие. За изваждане на собственик от етажната собственост обаче се изисква съгласието на собствениците на 75% от идеалните части. Иначе частната собственост, както знаете, е неприкосновена.
Работата на депутатите в парламента винаги е била да създават нови бизнеси. Но в този случай ще избухнат и междусъседски войни, пред които ще бледнеят и кървавите свади за нивички и селски мери.
Редно ли е да бъде накаран насила човек да санира жилището си, ако няма средства за това? Редно ли е да бъде изваден човек от собственото си жилище, ако повечето от съседите му искат - ами ако е самотен, психично болен, наркоман, пияница? Има нужда от лечение и читави социални работници, не от гонене.
Но строителният министър Росен Плевнелиев със сигурност е доволен. Българите ще станат по-богати, когато си санират жилищата, беше казал той наскоро на иновационен форум. Даже ги посъветва да инвестират част от спестяванията си в банките в намаляване на енергийното потребление...
И това ако не е дивотия. В панелните жилища, които всъщност са големият бизнес за саниране, едва ли се обитават от хора, които с радост биха се разделили с някакви смешни спестявания или биха се обременили с (нови) кредити заради тях. И сега какво излиза - че понеже нямат изход и къде другаде да се преселят да живеят, трябва да вземат решения под диктат. А единственото вярно е... санирането. Това ако не е заробване, здраве му кажи.