Преди двеста години жените са искали по-малък работен ден, по-добри заплати и правото да гласуват. Днес продължават да се борят за равенство с мъжете, най-вече в заплащането, както и в достъпа до ръководни позиции, за правото на аборт, което не винаги се прилага, а случаите на сексуално и домашно насилие не са изчезнали.
Това е кратката равносметка на борбата за права на жените, която всъшност празнуваме на 8 март. Но през 2017 година, след векове на съшествуване на феминисткото движение, жените все още искат да покажат на света и на себе си, че не само са толкова добри, колкото мъжете, а дори ги превъзхождат. Във всичко.
Тя е и мъж и жена, и майстор и готвач, ако се налага, и шофьор и хамалин. Освен това има страхотна кариера, обичаща съпруга е и всеотдайна майка.
Но дали в битката между половете жените не изгубиха себе си? Забравиха, че да си жена е вълшебство и го превърнаха в бреме. И се разсърдиха на мъжете за това.
А още в древни времена в Библията е писано как Бог "мъж и жена ги сътвори". Жената е "кост от костите и плът от плътта на мъжа". "Затова ще остави човек баща си и майка си и ще се прилепи към жена си; и ще бъдат (двамата) една плът". (Битие).
Но да сме равни не означава да сме еднакви. А истината е, че мъжете и жените са коренно различни: по начин на мислене, на представи за света, по начин на действие.
Да си жена, означава да манифестираш своята женственост и да бъдеш ценена и уважавана именно за това.
Мъжете и жените са двете страни на една монета, която не е цяла без едната си половина.
Затова войната между мъжете и жените е обречена кауза. Тук победители не може да има, а всяко спечелено сражение не носи очакваната наслада. Просто защото другият пол е нашата по-добра половина.
''Да си жена, означава да манифестираш своята женственост и да бъдеш ценена и уважавана именно за това.'' Момичета, запомнете: ако не покривате някакъв измислен стандарт за женственост, не може да се сърдите, ако не ви ценят и уважават. Какво точно има предвид под ''женственост'' авторката? Да переш , чистиш, гладиш с усмивка, все тая че и ти си била на работа цял ден и просто искаш да си починеш вечерта, ма все пак някой трябва да пусне пералнята и да направи вечеря? Да си винаги с прическа, грим, да изглеждаш перфектно, дори когато си скапана или болна? Да си винаги усмихната и ведра, готова да врътнеш една мусака, независимо че си имала кофти ден? Да не теглиш една дълга майна на някой заслужил, защото не приляга на една жена да псува или да е ядосана, защото всички знаем, че между ядосана и истерична се слага знак за равенство? Да ходиш и ти на работа и все пак домакинството и децата да са основно твоя отговорност, нищо че още един възрастен живее там? Авторката ако ще тупне понятието ''женственост'' в тоя пасквил, може би трябва и да обясни какво точно има предвид. А не може ли да бъдем ценени и уважавани защото сме хора като всички останали? Или това е някаква революционна идея?
11 Dear Ivan | 09.03.201716:50 Всички нормални мъже ще те оставят да си чукаш в главата безценните яйцеклетки, ще се събирате на разредяващи се периоди известен намаляващ брой вряскащи гъски, да съскате, че няма мъже, и всичко ще се приключи с оцъклен поглед в празната стена в самотните вечери. *** Това не важи ли и за мъжете? И сякаш не се случва следното - да се "събирате на разредяващи се периоди известен намаляващ брой ревящи скотове". Както виждаш, цитирала съм те, и само смених 2 думи. Искаш да кажеш, че жената е длъжна да има деца, а мъжът - не толкова? Според мен - по-добре да си жена без деца, отколкото мъж, зарязал детето си като малко и като голямо то да те приема като чужд