Да мълчиш в името на "демокрацията"

"На кого във Венецуела му пука за позицията на България по спора за бъдещето на Николас Мадуро?", вероятно се питат мнозина, следейки новините от последните дни.

Не сме основен търговски партньор, не можем да изпратим масивна хуманитарна помощ, нито разполагаме със сила (нито директна, нито мека), че да повлияем върху хода на събитията. Защо тогава въобще да изразяваме мнение, когато никой не ни е бутал да си го казваме?

Идеята за "Снишаване, снишаване, снишаване" беше подсказана и от Румен Радев в изпреварващата му позиция по казуса Венецуела: Да се въздържим от признаването на Хуан Гуайдо за временен президент на Венецуела. Да се застраховаме с тревожни размисли за състоянието на световен мир, да проявим разбиране към "демокрацията" по латиноамериканска рецепта и да дадем рамо на борбата на "братските народи" с империализма, дори тя да се води с цената на глад, репресии и бягството на 3 милиона души зад граница.

И тук е тънкият момент. Изразяването на позиция тук е важно за самата България. Изразяването на позиция, липсата на въздържане по темата (което въздържане само по себе си би било заемане позиция, много близка до това да подкрепим Николас Мадуро) е ясен знак към всички партньори на България, към всички в региона, къде стоим самите ние като държава. И ако щете, в подкрепа на какви ценности се обявяваме.

В този смисъл, "да замълчим в името на венецуелската демокрация" е същото като в онзи популярен слоган за войната в името на мира и секса в името на девствеността. Нещо повече - да замълчим, означава да дадем подкрепа за един режим, който сам по себе си е точно обратното на демократичен.

Да започнем оттам, че България като държава членка на ЕС, официално не е признала резултата от президентските избори във Венецуела през 2018 г. Още преди самия вот, от Брюксел обявиха, че няма да признаят резултатите от изборите заради тоталната липса на прозрачност около организирането и провеждането на вота, държавния тормоз спрямо членове на опозицията по време на кампанията и цялостните нередности около самия процес.

Това на практика е достатъчно и България, и ЕС като цяло да са в правото си да приемат Гуайдо за временно заемащ президентския пост до организирането на нови избори.

Но това е чистата формалност. Колкото до частта с демократичността, Мадуро досега многократно е доказвал, че за него демокрацията и правовият ред в държавата са изключително условни понятия, до които се докосва, само когато му е нужно.

Неговият контрол върху армията, полицията и Върховния съд на страната досега му позволяваше да се опитва да блокира работата на парламента и дори да го лиши от законодателната му власт. Опозицията в страната често е подлагана на тормоз, а от антиправителствените протести от 2015 г. досега са загинали десетки хора. И всичко с едната цел - режимът да запази властта си.

Резултатът от всичко това е видим и с просто око - бедност (въпреки петрола, с който страната разполага), повишена престъпност, огромна корупция (особено когато става въпрос за доставки на храна в страната), липса на качествено здравеопазване и бум на емиграцията.

Едва ли някой си прави илюзии, че САЩ, които твърдо стоят зад Гуайдо, не преследват някакви свои цели. Това обаче не означава, че Венецуела заслужава да остане под управлението на един явно неуспешен президент, който се държи за властта с всички сили и с помощта на всички възможни хватки.

На този фон онези държави, които действително все още показват някаква загриженост за демокрацията като цяло, а не просто имитират такава, се обявиха в подкрепа за нови президентски избори във Венецуела. А там вече обикновените хора да решават.

И си струва да се запитаме каква останала демокрация вижда българският президент във Венецуела, че призовава да не изразяваме никакво мнение. И още повече - какво ни говори това за неговото собствено отношение към демокрацията по принцип...

#1 1951 05.02.2019 в 21:33:21

Историята от последните 10 - 15 години показва, че тия упражнения със смяна на лошия диктатор с наш диктатор, обикновено приключват с много страдания за местните.

#2 bludniq_sin 05.02.2019 в 22:12:10

Тънкият момент е в обстоятелството че гладът е пряко свързан със санкции на сащ и ЕС. Значи не признаваме едни избори, праскаме санкции на основния доход, е*аваме майката на положението и после ревем че хпрата гласували..ами долно лицемерие е това.

#9 explorer 06.02.2019 в 11:26:12

GETI, именно това е едно от основните предназначения на ЕС, да изразяваме общо становище, което да има тежест на фона на изказванията на САЩ, Китай и Русия. Това че не се чувстваш част от тази общност е проблем характерен за малцинството от националисти, които не знаят къде се намират и рядко поглеждат отвъд пределите на собствената си кочинка.

#15 explorer 06.02.2019 в 13:55:28

GETI, "1) Не може да се говори от името на България, след като няма единодушие в тоя съвет...." Имаш много изкривена представа за нещата. Обясни моля, кой е този съвет, и какви правомощия има? "Кое налага всеки път да заставаме (да ни застават) срещу интересите на народите в чужди държави - Косово, Ирак, Либия, Сирия, Венецуела и не само..." Интересно как дефинираш "интересите на народите", като мизерия, наложена чрез тирания ли? Май още вярваш в световната революция и износът и по света. Виж Латинска Америка колко му се кефи на Мадуро.

#17 explorer 06.02.2019 в 15:46:02

дедо, ако случайно си пропуснал, светът се глобализира от времето на Новия Завет. Всеки който си въобрази, че може да си прави каквото с иска в определена територия, го чака същото: едни по-рано, други по-късно, но е неизбежно, защото внасят глобални смущения. Въпросът е кога тези смущения преминават критичната точка.

#18 explorer 06.02.2019 в 15:58:12

..и още нещо, не ми е известно да има значителен наплив към изброените страни, а от там се генерират значителни миграционни потоци още от времето на любимите им вождове. Което ми напомни за хубав виц от соца. Когато попитали един какво ще направи ако отворят границата, той казал: "Ще избягам на запад". Прибрали го да чука камъни за превъзпитание. След няколко месеца на комисия го питали пак, какво ще направи ако отворят границата? Той казал, - Ще се покатеря на най-близкото дърво. Попитали го, защо? - За да не ме сгази тълпата, отговорил човека.

#19 Mitglied 555 06.02.2019 в 16:08:05

"Всеки който си въобрази, че може да си прави каквото с иска в определена територия, го чака същото: едни по-рано, други по-късно, но е неизбежно, защото внасят глобални смущения." =========================================== Осъзнаваш ли, че си стопроцентов комунист, глупако? Тези неща, които наричаш "територии", са "суверенни държави" според международното право, нещастнико. Не е нито твоя, нито на американците работа да се бъркате във вътрешните проблеми на една страна. Знам, че Симчо много често ти бърка отзад с боксова ръкавица, но за едно е прав - на простотията това й е хубавото, че не може да се скрие.

#21 explorer 06.02.2019 в 17:28:10

@#19,Mitglied, скъпи умнико, нали знаеш от кого и как се пише международното право

#22 explorer 06.02.2019 в 17:33:17

дедо, "...Но защо страстните обожатели на ЕС и НАТО - Онуфрий, експито, рядкото, не мога да ги изброя всички - не проявят самоинициатива и отидат да помагат на място. " Дедо, защото ще настане пълен цирк да се сражаваме с/у комерсиални "братушки" на щат към Вагнер, на ползу на закъсалите народи

#23 Оби Уан 06.02.2019 в 17:54:16

explorer | 06.02.201917:28 нали знаеш от кого и как се пише международното право _______________________________ Я разкажи от кого и как...

#24 explorer 06.02.2019 в 18:00:59

Оби, като не знаеш нещо, първо питаш някой който знае и на когото имаш доверие, ако нямаш такъв под ръка, четеш уикипедия, за да добиеш представа и после тръгваш да се учиш. Това е процес, който продължава цял живот.

#27 Dox 06.02.2019 в 18:43:47

8Онуфрий | 06.02.201911:23 България може да е мизерна, но все пак е част от някаква общност наречена Европа и Европейски съюзр както и НАТО, затова е съвсем нормално да покажем, че сме част от тези общности не само когато ни дават субсидии, а и точно в такива ситуации. За такива като теб това е да "играеш по свирката на САЩ и ЕС", но при всяко едно положение и по дефиниция е по-добре по тяхната "свирка", отколкото по руската гармошка... --------------------------------------------------------------------------- Ето това изказване е окончателната топ-характеристика, която Онуфрие ефенди сам си прави. От нея става ясно, че си имаме работа с послушно кученце, пудел. Значи, за Онуфрие-то няма никакво значение кое е правилно и кое не, кое е добро и кое - лошо, кое е истината и пр. Собственото мнение тук няма място, освен единствено изборът - към коя точно банда да се присламчи или кой организъм да избере за приемник. Той самият да бъде активен, жив организъм е изключена по дефиниция. За другите не знам, но оттук насетне аз тоя просто ще го подминавам или направо ще минавам през него, все едно го няма. Колкото до ЕС - това не е никакъв съюз. Много е далече от това понятие, след като предвижда няколко "скорости", а за нас изначално е предопределено да сме най-малкото зъбно колелце в скоростната му кутия /а според проф.Иво Христов - задната скорост/. По повод на този "съюз" се сетих за една добре перефразирана наша поговорка: "Лакомо дупе планина повдига, а сговорна дружина кръв сере..."

#30 explorer 06.02.2019 в 21:11:05

@GETI "Мислиш ли, че някой ще ти повярва на глупостите за " световната революция и износът и по света", след като във Венецуела се намират най-големите световни запаси на нефт?! " Като имат такива запаси, защо все повече хора мизерстват и нямат какво да ядат?

#32 Dox 06.02.2019 в 22:24:33

29 SamVaims | 06.02.201919:06 А, това е само защото сте изключително неприятни и нежелани рурсофилски боклуци. --------------------------------------------------------------------------------------------------- А бе ей, не виждате ли, че на шимпанзето му се ядат русофилски боклуци. Дайте му бе! Стига сте се щипали с момите. Ай ще ви се не знае и маскари с маскари! Шимпанзето гладно, а те с момите се задяват... А-а-а-а, ма ха .... !!! Ей, ще играе дебелата тояга, ей!

#35 explorer 07.02.2019 в 07:58:16

деде, аз съм доволен, че свалихме Пешо танкиста и с гласуване без манипулации влязохме в НАТО. Че мнозина очакваха това да е като във Варшавския договор и СИВ, не е мой проблем. Като гледам мнозина с претенции тук, не са мръднали на йота, но без четене и размисъл, само с гинко билоба и президент да си, пак ръсиш простотии.

Новините

Най-четените