"Мисля, че от доста малко стана нещо огромно. Но най-накрая живеем в една правова държава и всеки пред закона е еднакъв. Това е много важно".
След като дни наред дъщеря му Калина игра ролята на обществена панаирджийска мечка, баща ѝ Симеон Сакскобургготски благоволи да коментира повдигнатото ѝ обвинение.
То е за шофиране в нетрезво състояние и Калина се яви в полицията във вторник, за да го получи.
Точно така - да се качиш в колата след употреба на алкохол, която с тест с дрегер беше изчислена на 1,5 промила, е престъпление, и за него се носи наказателна отговорност.
Нищо, че пострадали няма - Калина просто удари с колата си бариерата на паркинга на един от хотелите в Боровец.
Малко ли е или е огромно това нещо?
Огромно е, и е огромно всеки път, когато някой си позволи да седне зад волана с толкова алкохол в кръвта. Няма значение дали е Калина Сакскобургготска, Андре Токев, Белослава, Иван Петров или който и да било друг от над 11-те хиляди граждани на страната, които ежегодно са залавяни от полицията да карат с над разрешените от закона 0,5 промила.
Сериозна част от тях са и над определената от закона граница от 1,2 промила, която дели административното нарушение от престъплението, т.е. според закона те са употребили толкова, че представляват особено голяма степен на обществена опасност.
Изразена в цифри опасността гласи, че през 2022 г. в 265 от катастрофите у нас водачите доказано са употребили алкохол. Вследствие тези инциденти са починали 13 души, ранените са 131.
На фона на армията от 11 000 "хванати" и вероятно поне 10 пъти повече непроверени пияни водачи, инцидентите може да изглеждат нищожно, дори оправдаващо нетрезвото шофиране малко.
Това е и проблемът - хората, които си позволяват да карат пили нямат страх от санкция, защото в масовия случай досега не им се е случвала такава.
Карали са пили и пияни десетки, стотици пъти, и нищо не е ставало - нито среща с КАТ, нито инцидент. Затова и се заблуждават, че проблем няма.
Смятат, че държат нещата под контрол, че познават толеранса си и не се чувстват пияни, че алкохолът не пречи на точно техните рефлекси и преценка, че късметът няма да им изневери или че имат под ръка кеш, за да се справят с пътния полицай.
Всеки от нас със сигурност познава поне един такъв. Гледаме го как вкарва ракия след ракия, а после качва децата си на колата и потегля, "защото за три пресечки няма да ме спрат". Имат карането пил за нещо "доста малко" и за норма.
Може би и Калина, обикаляйки с колата из Боровец си е мислила точно това - "кой ще ме спре в квартала, само за няколкостотин метра съм".
Една част от нас си мълчат сред такива хора, друга казва "наздраве", а на едно миниатюрно малцинство му иде да съжали, че не живее в Германия, където да докладваш такъв шофьор не се смята за предателство, а за най-нормална гражданска постъпка.
Но рано или късно пилият шофьор става част от статистиката, понякога дори черната, а ако е Калина Сакскобургготска - и от водещите заглавия.
Затова и раздуването на пикантната ѝ история не е прекалено. Добре е всеки един обикновен гражданин да вижда това, което казва и баща ѝ - законът е еднакъв за всички, и за шофиране в опасно нетрезво състояние санкции търпят и княгини, и обикновени домакини.
За някои показността в обвиненията и хищническата страст, с която медиите ги отразяват, изглеждат като поредното полицейско-прокурорско "пиар" шоу.
Други ще се сетят за случаите, в които убийци на пътя са понасяли нищожни наказания, или за такива с полицейски чадър и съответния двоен стандарт.
Така да е. Но търпящи санкции като Калина има - ако ще към момента да е и само срам, обществено порицание и повдигнато обвинение, което предвижда затвор.
Но ако шумотевицата около царската дъщеря успее да уплаши поне малка част от хилядите, които си позволяват да карат пили, то тя е добре дошла. Ако успее да разклати усещането за безнаказаност и накара някого да остави колата след първото малко - значи е успешен пиар.
Защото най-важното е да престанем да смятаме за най-нормалното нещо на света да караш на две бири или три водки.