Буря, прекъснат мач, отменени голове, дузпа и накрая печелят германците

Буря, прекъснат мач, отменени голове, дузпа и накрая печелят германците Снимка: Getty Images

Германия се превърна във втория четвъртфиналист на домакинското си Евро 2024 след победа с 2:0 над Дания.

По-рано през деня Швейцария изхвърли еврошампиона Италия след победа със същия резултат.

Двубоят бе белязан от прекъсване на играта заради гръмотевична буря, два отменени гола с ВАР и дузпа.

Германците започнаха много силно и дори вкараха гол в четвъртата минута, който обаче бе отменен. Шлотербек засече центриране от корнер с глава и вкара топката в мрежата, но попадението не бе зачетено заради фаул на Кимих, който блокира пътя на играч на Дания в наказателното поле.

В началните минути Каспер Шмайхел трябваше да направи още няколко спасявания, отразявайки удари на Кимих и Хаверц. След 10-ата минута датчаните успяха да изравнят играта.

В 35-ата минута реферът Майкъл Оливър прибра футболистите в съблекалнята и прекъсна мача заради сериозна гръмотевична буря, която се развихри над стадиона в Дортмунд.

Покривът на стадиона на Борусия пък отново протече на няколко места.

След почивка от около 30 минути, в която футболистите бяха прибрани в съблекалните, двубоят бе подновен.

Секунди след подновяването на играта Кай Хаверц отправи удар с глава, но прави в Шмайхел. Краят на полувремето обаче бе за датчаните.

В 42-рата Хойлунд отне топката от Шлотербек в наказателното поле на немците, но ударът му намери външната част на мрежата.

Точно преди почивката Хойлунд получи нов шанс за гол, но отново пропусна. Дилейни изведе по прекрасен начин нападателя на Манчестър Юнайтед, но Мануел Нойер бързо скъси дистанцията и парира опита му за прехвърлящ удар.

Второто полувреме стартира с нов отменен гол, този път за Дания. Андерсен прати топката мрежата, но попадението бе отменено заради засада.

Броени минути по-късно Андерсен отново бе главно действащо лице, но в негативен аспект. Бранителят игра с ръка в собственото си наказателно поле и Германия получи правото да изпълнява дузпа, превърната в гол от Кай Хаверц. Шмайхел позна ъгъла, но Хаверц прати топката максимално близо го гредата.

Снимка: Getty Images

В 59-ата Хаверц пропусна да се разпише за втори път. Нападателят на Арсенал бе изведен сам срещу Шмайхел и успя да го прехвърли, но прати топката покрай вратата.

Седем минути по-късно Хойлунд отново излезе на добра позиция, но ударът му попадна право в тялото на Нойер.

В 68-ата отбраната на Дания отново бе хваната неподготвена. Дълъг пас от защитата на Германия стигна до Мусиала, който надбяга Андерсен, навлезе в наказателното поле сам срещу Шмайхел и завърши с прекрасен удар по диагонала.

До края датчаните се опитаха да стигнат поне до почетно попадение, но не успяха.

В четвъртата минута от продължението остана време и за още едно спасяване на Шмайхел, който за пореден път тази вечер развенча Хаверц.

На четвъртфиналите Германия чака победителя от двойката Испания - Грузия.