Головата Бундеслига, грубата Серия "А" и непредвидимата Примера: Висшата лига вече не е най-вълнуващото първенство

Задълбочен анализ на топ първенствата в Европа

Висшата лига често е обявявана за най-доброто първенство в света заради зрелищата, които произвежда. Със сигурност, това е най-гледаната лига в света, но дали наистина е най-добрата?

От началото на този сезон гледаме изключителни спектакли и по другите стадиони на Стария континент. Изглежда, че Бундеслигата, Примера дивисион, Серия „А“ и Лига 1 са във възход.

Затова ще се опитаме да сравним Топ 5 първенствата на Стария континент по няколко показателя, за да разберем кой е по- по- най-.

Голове

Никой не обича 0:0. Без значение колко положения има, каква битка сме наблюдавали на терена, головете са солта и пипера на футбола. И в този смисъл френската Лига 1 произвежда най-малкото зрелище със средно 2,36 гола на мач.

Смятаната за скучна Серия „А“ изненадва не само през този сезон, но и през последните няколко с вихрените си двубои, изпълнени от попадения. В почти всеки кръг има по някое изключително голово шоу. Ще припомним само някои от началото на кампанията: Фиорентина – Наполи 3:4, Рома – Дженоа 3:3, Ювентус – Наполи 4:3, Бреша – Болоня 3:4, Сасуоло – Интер 3:4, Лацио – Аталанта 3:3, Аталанта – Удинезе 7:1, Каляри – Фиорентина 5:2…

Затова и не е изненадващо, че със своите 2,84 гола на мач Калчото изпреварва и Ла лига (2,54) и Висшата лига (2,83) по този показател. Но безспорният победител в тази класация е Бундеслигата.

Германските отбори не спират да търсят гола, буквално, до последната секунда и са далеч пред останалите по този показател – 3,22 гола на мач. Най-голяма заслуга за това има Роберт Левандовски, който се намира във формата на живота си. Нападателят на Байерн Мюнхен има цели 16 гола в първите 11 кръга, като успя да се разпише във всеки един от мачовете на баварците от началото на сезона.

Победител: Бундеслига

Удари към вратите

Колкото повече удари към противниковата врата имаш, толкова по-голям е шансът да отбележиш. Разбира се, това не е точна наука, но повече опасности пред вратите означава и по-зрелищен мач за феновете.

И фактът, който доказва, че това не е точна наука, е, че по този показател Ла лига е на дъното с едва 22,9 удара към двете врати (не точни, а по посока) на мач. Това е по-малко дори от статистиката във Франция – 24,6.

Висшата лига отново е в средата и по този показател – 25,9, зад Бундеслигата (26,8) и лидерът Серия „А“ с 28,8. Да, добри вратари имат в Италия.

Това обаче очакваме да се промени съвсем скоро, тъй като все още не се е изиграло нито едно Ел Класико, където шоуто и опасностите пред двете врати са гарантирани.

Победител: Серия „А“

Победени шампиони

Байерн Мюнхен, Барселона, Манчестър Сити, Пари Сен Жермен и Ювентус спечелиха титлата в своите първенства преди около шест месеца, но от тях единствено тимът на Пеп Гуардиола трябваше да се труди до самия край за триумфа. Останалите нямаха особена конкуренция, което не е особено зрелищно за местните фенове.

Например, Барселона спечели титлата в Ла лига миналия сезон с 87 точки, допускайки само три загуби. Но от началото на 2019/20 тимът на Ернесто Валверде изпитва трудности и вече допусна същия брой поражения, колкото през цялата минала кампания – от Атлетик Билбао, Леванте и от новака Гранада.

Но същото може да бъде казано и за Сити. Четири загуби през миналия сезон срещу цели три в само 12 мача от началото на 2019/20. Вече се говори, че дори те са твърде много в битката за титлата с непобедения досега Ливърпул.

Ювентус е единственият останал шампион от миналия сезон, който все още няма загуба през настоящия. ПСЖ допусна три загуби, но качеството на столичани е толкова по-добро от това на останалите, че дори още три едва ли биха ги спрели по пътя към титлата.

Докато в Бундеслигата е истинска лудница. Шампионът Байерн вече загуби на два пъти, но борбата на върха е толкова напрегната и тимовете са толкова близо един до друг, че първото и десетото място са събрани в само осем точки.

Победител: Равенство между Ла лига, Висшата лига и Лига 1

Голове в последните 10 минути

Влезем ли в последните 10 минути от мача шансовете за победа на двата отбора се изравняват. Много треньори ще ви кажат, че стигнем ли 80-ата минута, напрежението веднага се покачва. А късните голове са това, за което феновете живеят.

Вземете например победата на Хофенхайм срещу Кьолн в последния кръг от Бундеслигата. Секунди преди края резултатът бе равен 1:1, но в осмата минута на добавеното време Юрген Локадия открадна трите точки за гостите от Хофе.

Та, какво казват числата? Ако сте фенове на късната драма, Серия „А“ е последното място, на което да я търсите.

Със своите 46 гола в заключителните минути на мачовете, Калчото е най-безинтересното сред големите в Европа по този показател. Докато Лига 1 не е много далеч напред с 49, въпреки че всички все още помним онзи магически гол със задна ножица на Неймар в добавеното време срещу Страсбург.

В Ла лига гледаме доста повече интрига. Можем да си спомним гола на Набил Фекир в добавеното време срещу Селта Виго или този на Неманя Максимович от Хетафе срещу Реал Сосиедад. Но дори с 54 попадения в последните 10 минути Примера е зад Висшата лига и Бундеслигата.

Премиършип е с малко по-вълнуваща със своите 56. Но трябва да признаем, че имаше и такива, които промениха изхода на двубоите: късни голове на Ливърпул срещу Лестър и Астън Вила, как Брайтън спечели срещу Евертън с късен автогол и победата на Вила в 94-тата минута срещу „чайките“ на „Вила парк“.

Но всичко това остава на заден план, когато заговорим за Бундеслигата и нейните 67 гола в последните 10 минути. По немските терени няма преждевременно напускащи фенове, защото драмата е, буквално, до последната секунда и последния удар в мача. Драматиш!

Победител: Бундеслигата

Червени картони

Колкото и изчистен от грубости да е модерният футбол, няма как да минем без червените картони. А и те добавят към зрелището.

По този показател от началото на сезона Висшата лига е най-примерна със само 0,15 на мач, докато в Италия са най-груби с 0,33 червени картон на мач. Най-добрият пример за това колко разпалени са мачовете в Калчото е двубоят между Милан и Дженоа, спечелен от „росонерите“ с 2:1, в който видяхме цели четири червени картона, два от които бяха показани на играчи на пейката!

Бундеслигата (0,18), Ла лига (0,21) и Лига 1 (0,23) са по-близо до нивото на Висшата лига, отколкото на това в Серия „А“, което е впечатляващо.

Интересното е, че Премиършип не е на върха на нито една класация, ако не броим равенството в графата „победени шампиони“.

Изводът е, че ако искате голове, включително късни – гледайте Бундеслигата. Ако пък сте фенове на огнената страст и червените картони, то ви трябва футбол с марката Серия „А“.

А колкото до Примера – там битката за титлата ще бъде безмилостна този сезон. Първите девет отбора са събрани в само пет точки, а още не сме гледали и Ел Класико!