Единият е някогашно момче от школата на Барселона, което гони топките в домакинските мачове на "Камп Ноу". За другия, превърнал се в символ на мадридизма, всичко започва от няколко думи, написани върху... салфетка.
Единият стартира треньорската си кариера от втория отбор на Барселона, за другия пътят в треньорския занаят тръгва от втория тим на Реал Мадрид. Единият е печелил КЕШ/Шампионска лига веднъж като играч и два пъти като треньор на Барса, другият е завоювал "купата с ушите" пет пъти - веднъж като футболист на Реал, в един случай като помощник-треньор и още три пъти като наставник на Кралския клуб.
И макар че Джосеп Гуардиола вече не е начело на Барселона, той носи кройфизма и философията на Барса със себе си навсякъде, където отиде. А завръщането му на "Сантяго Бернабеу" тази седмица като мениджър на Манчестър Сити, който гостува на Реал в първи мач от осминафиналите на Шампионската лига, ще го изправи срещу Зинедин Зидан, мистър Реал Мадрид. Двама треньори с (коренно?) различни възгледи, но еднакво успешни визитки. Наглед много различни, но дали пък, ако се гмурнем под повърхността, няма да открием и някои прилики?
Философията
Още от момента, в който е забелязан от Йохан Кройф в юношеските отбори на Барселона през 1988 г., Гуардиола се превръща в любимия ученик на великия холандец. Ако Кройф е смятан за футболен Бог, то Пеп е неговият пророк. А топката е тяхната религия. Ако холандецът е треньорът на скамейката, то каталунският младеж се превръща в треньора на терена.
Неслучайно, в едно от редките си интервюта Гуардиола казва, че "стилът на Барса е катедралата, построена от Кройф, ние само трябва да се грижим за нея". Но това не е точно така. За Кройф не е важно дали отборът му е допуснал три гола, стига да е вкарал пет. За Гуардиола обаче всяко попадение на съперника е като малък технически дефект в перфектната машина, която се опитва да построи. Той попива всичко, научено през годините от Кройф, но се опитва да го доусъвършенства.
Пеп е обсебен от правилото за петте секунди - според него от момента, в който отборът му загуби топката, трябва да си върне нейното притежание в следващите пет секунди чрез мълниеносна преса. Тя се води от футболиста, който е изгубил топката, но на помощ веднага му се притичват поне двама съотборници. Често разстоянието между първия човек в атака и последния в защита не надхвърля 30 метра. Ако отборът на Гуардиола не си върне топката веднага, се прегрупира в стена от 10 полеви играчи пред съперника. Пеп има и друго правило - това за "едната секунда".
Идеята е, че в много ситуации футболистите имат само една секунда, за да решат накъде да подадат топката и ако се забавят повече, това проваля усилията на целия отбор. За да се прилага успешно това правило обаче, играчите трябва да мислят с един ход напред - да знаят къде ще подадат топката още преди тя да е стигнала до тях. Нещо, което Шави и Иниеста владееха до съвършенство...
И ако за Гуардиола красотата в играта е също толкова важна, колкото е и крайният резултат, Зидан е самото въплъщение на "жого бонито", или "красивата игра", както обичат да казват бразилците. Споровете кой е най-великият футболист за всички времена са крайно субективни, но когато стане дума за елегантност на терена, малцина може да съперничат на Зизу.
Неслучайно, през 2001 г. Флорентино Перес счупва трансферния рекорд, като плаща на Ювентус за него 77,5 млн. евро днешни пари, за да го привлече. Всичко започва няколко месеца по-рано, когато на галавечер в Монте Карло Перес и Зидан се оказват на една маса и президентът на Реал пише върху салфетка "Искаш ли да играеш в Реал Мадрид?", на което французинът казва: "Да". И макар като играч световният и европейски шампион да е олицетворение на стил, Зизу се превръща в световна класа в Юве благодарение на... убийствена физическа подготовка.
В Торино той се сблъсква със садистичните методи на Джампиеро Вентроне, отговорен за кондиционните тренировки. "По време на предсезонната подготовка бях на ръба да повърна от изтощение в края на всяко занимание", споделя години по-късно Зидан. Вентроне дори използва "звънец на срама", който всеки играч на Юве, неспособен да завърши тренировката, трябва да удари, преди да се откаже.
Още тогава Зизу осъзнава, че само с талант не можеш да стигнеш доникъде. Затова не е изненадващо, че едно от най-важните му назначения като треньор на първия отбор на Реал Мадрид е Антонио Пинтус, специалист по кондиционна подготовка, с когото френският магьосник е работил в Ювентус през 90-те години. И докато при първия си престой начело на Кралския клуб между 2016 и 2018 г.
Зизу можеше да разчита на головете на Кристиано Роналдо да измъкнат тима му във всеки един момент, то сега при втория му период основен акцент е защитата. Реал има най-добрата в Ла Лига през този сезон, като е допуснал само 17 гола в 25 мача. Дори бастионът на дефанзивния футбол Атлетико е инкасирал 18 попадения.
Колкото и иронично да звучи, един от основните козове на треньора Зидан е умопомрачителното му CV като футболист. Спечелил всичко в играта, и то по няколко пъти, Зизу предизвиква изключителен респект у играчите си. Помага му и способността да остава хладнокръвен дори в най-напечените ситуации - с някои емблематични изключения, но за тях малко по-късно...
Семейството
И Зидан, и Гуардиола се радват на щастлив семеен живот. От четвърт век Зинедин е женен за по-голямата с две години от него Вероник Фернандес. Макар и родена във Франция, самата Вероник е от испански произход - родителите й са андалусийски емигранти, които се установяват във Франция. Мнозина дори смятат, че именно вродената й любов към Испания е една от причините Зизу да подпише с Реал Мадрид в началото на този век.
Двамата се запознават през далечната 1989 г. в една парижка дискотека. По това време тя е на 19 и учи класически и модерни танци във френската столица, а Зинедин, син на алжирски емигранти в Марсилия, е един от най-големите таланти в школата на Кан. След време Вероник признава, че срещата им е любов от пръв поглед. Семейство Зидан има четири момчета - Енцо, Лука, Тео и Елиас, като и четиримата са тръгнали по стъпките на баща си.
Само Тео обаче е вратар. Заради огромната тежест на фамилия Зидан Енцо и Лука дълго време използват фамилията на майка си - Фернандес, докато тренират в школата на Реал. Малкото моменти, в които на съпруга й му остава свободно време, Вероник обича да прекарва на плажа, карайки сърф, или в планината, където кара ски.
Любовното дълголетие е присъщо и на сем. Гуардиола. Пеп е женен за Кристина Сера, която произлиза от заможно семейство, притежаващо модни бутици. Именно в един от тях Кристина среща младия футболист на Барселона, който по това време промотира дрехите на известния испански дизайнер Антонио Миро. Двойката има три деца - Мариус, Мария и Валентина, а Пеп и Кристина се женят чак през май 2014 г. - цели 20 години след като започват връзката си. През миналата година Кристина се завърна в Барселона, където продължава да движи семейния моден бизнес заедно със сестра си Джуди. Пеп и Кристина намират обща страст в четенето на поезия и във фотографията.
Общото между г-жа Зидан и г-жа Гуардиола е, че и двете не обичат да попадат в светлините на прожекторите, които пък са насочени постоянно към техните съпрузи.
Парите
Тази седмица на "Сантяго Бернабеу" ще се срещнат двама от най-скъпоплатените треньори в света. През март 2019 г. Зидан се завърна на скамейката на Реал и получи годишна заплата от 12 млн. евро чисто (преди данъци сумата надхвърля 20 млн. евро). Договорът на Зизу е до 2022 г. и освен серия от бонуси и премии, в него е предвидено възнаграждението му да се увеличава прогресивно с всеки сезон. Любопитното е, че в момента, в който французинът си тръгна от Реал в началото на юни 2018 г., получаваше значително по-малко - по 7,5 млн. евро чисто. В началото на 2016 г., когато за първи път пое Белия балет пък, заплатата му възлизаше на 2,5 млн. евро.
Гуардиола от своя страна получава приблизително 20 млн. евро на година от Манчестър Сити, чийто собственик е холдинг от Абу Даби. Въпреки наказанието на Сити от УЕФА, според което тимът няма да може да участва в евротурнирите за период от две години, Пеп вече обяви, че няма намерение да си търси нов отбор. Интересното е, че Гуардиола не е най-скъпоплатеният треньор в света. Тази чест се пада на наставника на Атлетико Мадрид - Диего Симеоне, който получава над 24 млн. евро на година.
Скандалите и политическите убеждения
Макар да имат репутацията на едни от най-големите джентълмени в играта, Гуардиола и Зидан имат и своите тъмни моменти. Докато играе в Италия, Пеп е уличен в употреба на допинг - в кръвта му са открити завишени стойности на стероиди. Испанецът пледира, че е невинен, но получава четиримесечна забрана да играе. Едва през 2007 г., когато вече е сложил край на активната си кариера, Гуардиола е оневинен. Подкрепата му към референдума за независимост на Каталуния често го превръща и в трън в очите на централната власт в Мадрид. През ноември 2017 г. Пеп дори сложи жълта лентичка в подкрепа на арестуваните лидери на каталунското сепаратистко движение.
На обратния полюс в политическите си възгледи е Зидан. Като син на алжирски емигранти Зизу призова французите да гласуват за Еманюел Макрон и против крайнодясната Марин Льо Пен на президентските избори през 2017 г. "Никога не съм харесвал крайностите и затова няма как да подкрепя движението на Льо Пен", коментира тогава треньорът на Реал. Любопитното е, че през 2002 г. Зизу участва във видео, което агитира в полза на Жак Ширак и срещу Жан-Мари Льо Пен, бащата на Марин, преди тогавашния втори тур на изборите.
Известният със своето хладнокръвие Зидан ще се запомни и с участието си в един от най-големите скандали в историята на световните първенства. Начинът, по който бе изгонен за удара с глава в гърдите на Марко Матераци по време на финала между Франция и Италия на Мондиал 2006 в последния мач в кариерата си, си остава един от най-обсъжданите моменти и до днес. През 2010 г. Зизу заяви в интервю за испанския в. "Ел Паис", че никога не би поискал извинение от Матераци. "Разбира се, че това, което направих, беше нередно. Но той обиди майка ми, която в онзи момент беше в болница. Никога няма да се извиня", категоричен е французинът.