Топ 10 на вратарите на световни първенства

шампион, но представянето му на първенството през

Бундестима и допусна само 3 гола по неговия път към

финала. Той бе в групата и за Мондиал 2006, но игра

само в двубоя за третото място с Португалия, тъй като

титуляр беше Йенс Леман. Снимка: Football-Wallpapers.org
Легендарният Оли Кан не успя да стане световен шампион, но представянето му на първенството през 2002-а в Япония и Корея беше изключително. След 1994 г. и 1998 г. той най-после дочака шанса си в Бундестима и допусна само 3 гола по неговия път към финала. Той бе в групата и за Мондиал 2006, но игра само в двубоя за третото място с Португалия, тъй като титуляр беше Йенс Леман.
9. Ринат Дасаев, СССР
Играе на три поредни световни първенства и е не само първи избор на вратата на руснаците, но повече от десетилетие е и сред най-добрите вратари в света за времето си. През 1990 г. носи капитанската лента на Сборная на шампионата в Италия. Беше важна част от успешната кампания на Русия за домакин на финалите през 2018-а.
8. Гордън Бенкс, Англия
Без съмнение най-добрият английски вратар в историята. През 1966-а е част от отбора световен шампион. Печели второ място в класацията на IFFHS за вратар на миналия век. Играе за Лестър и Стоук Сити.
7. Жилмар, Бразилия
Това е Пеле на вратарите. Жилмар е важна част от титлите на "селесао" от 1958-а и 1962-а. Той е единственият страж ставал световен шампион два пъти поред като титуляр за страната си. Играе на три световни между 1958-1966 и има 7 чисти мрежи.
6. Джанлуиджи Буфон, Италия
Това лято за последен път ще участва на световно първенство и притежава репутацията на един от най-добрите на поста в историята на играта. През 2006-а допусна само два гола - един автогол и попадение от дузпа на Зидан по пътя на Скуадрата към 4-та световта титла.
5. Фабиен Бартес, Франция
Въпреки че има доста противоречиви моменти в кариерата си, Бартес държи рекорда по сухи мрежи на световни първенства с общо 10, колкото има и легендата на Англия Питър Шилтън. През шампионската за "петлите" 2008-а допуска само два гола във вратата си. През 2006-а Франция стигна до финал, но загуби от Италия след дузпи.
4. Сеп Майер, Западна Германия
Известен с котешкия си рефлекс, Сеп Майер е твърд титуляр през 1970-а, когато Германия завършва трета. 4 години по-късно Бундестимът печели титлата на родна земя. Допуска само 4 гола, а кулминацията е по време на финала с Холандия на Кройф и Неескенс, спечелен с 2:1.
3. Лев Яшин, СССР
Притежава репутацията на най-великия вратар в

историята на футбола, макар че никога не е вдигал

световната титла. В най-младите си години е хокеен

вратар, но звездата му изгрява на зеления терен.

Избран е за вратар номер 1 на 20-ти век от IFFHS.

Яшин е единственият вратар, който е ставал футболист

номер 1 на Европа през 1963-а и е в идеалния отбор на

световните първенства. Снимка: Еpic
Притежава репутацията на най-великия вратар в историята на футбола, макар че никога не е вдигал световната титла. В най-младите си години е хокеен вратар, но звездата му изгрява на зеления терен. Избран е за вратар номер 1 на 20-ти век от IFFHS. Яшин е единственият вратар, който е ставал футболист номер 1 на Европа през 1963-а и е в идеалния отбор на световните първенства.
2. Икер Касияс, Испания
Ла Фурия отново ще разчита на него да продължи господството си на световната сцена. Сан Икер дочака мига си през 2002-а, когато замени контузилия се Сантяго Канисарес. После игра през 2006-а, а през 2010-а пази на отбора световен шампион. В ЮАР на 5 пъти опази вратата си суха и допусна общо само две попадения. Има впечатляващите 153 мача за испанския национален отбор.
1. Дино Дзоф, Италия
Въпреки че се отказа в началото на 80-те, Дзоф все още държи рекорда за най-много сухи минути на международно ниво - 1142! Печели 6 титли с Ювентус и играе на 4 световни първенства. През 1982-а пази на вратата на Скуадрата, която триумфира в Испания. След това става треньор и води "адзурите" в периода 1998- 2000.

Безпощадните голмайстори и виртуозните плеймейкъри са абонирани за славата по време на световните първенства, но старата максима гласи, че добрият вратар е половин отбор.

И колкото и да е трудно да се уцели средата, не може да се отрече, че човекът, който единствен има правото да играе с ръце, до голяма степен държи в тях и съдбата на отбора си.

Задавали ли сте си въпросът кои са най-великите вратари в историята на световните първенства?

Някои от тях никога не са вдигали трофея на Жул Риме, но с изявите си остават завинаги в историята на шампионатите на планетата.

Двама велики все още играят и ще ги видим на Мондиала в Бразилия.

Кои вратари са в топ 10 на световните първенства?