Числата говорят: Куртоа е по-слаб от Навас

Критиките към вратаря на Реал Мадрид Тибо Куртоа не спират, както и сравненията със стража, който трябваше да му направи място на вратата на „Сантяго Бернабеу“ – Кейлор Навас.

Числата са на страната на костариканеца. В първите си 43 мача с екипа на Реал Куртоа допусна 59 гола в сравнение с 31 за Кейлор. Освен това, белгиецът допуска попадение на всеки 65 минути, докато Навас вадеше топката от мрежата си средно по веднъж на 90.

Куртоа губи и в графата „чисти мрежи“. В 43-те си двубоя за „белите“ белгийският страж има 12 срещу 20-те за същия период на Навас, който от лятото премина в ПСЖ като отдаден под наем, а в Реал пристигна Алфонс Ареола, също под наем. Куртоа допуска гол средно на всеки три удара, докато статистиката на Навас е гол на средно четири удара.

Откакто Куртоа пристигна в Реал през лятото на 2018 година, 19 вратари в Ла лига са получавали по над 100 удара в рамката на вратата си. Белгиецът има най-лошия процент спасявания сред всички тези 19, като е успял да отрази 62,1% от ударите. И е доста далеч от лидера по този показател Ян Облак от градския съперник Атлетико с 80,1%.

Преди равенството 2:2 с Брюж в Шампионската лига, Куртоа бе в серия от три поредни мача без допуснат гол, която е и най-дългата му в кариерата му за Реал Мадрид.

Белгиецът допусна два гола през първото полувреме срещу Брюж и на почивката бе заменен от Алфонс Ареола. Започнаха спекулации, че е получил нервен срив, но от Реал излязоха с официално съобщение, в което опровергават информацията. „Кралете“ заявиха, че реакцията на Зинедин Зидан е предизвикана от стомашно разстройство, от което Куртоа така и не е успял да се възстанови.