Марк Уебър закри сезона с победа

Пилотът на Red Bull Марк Уебър спечели последното състезание в световния шампионат във Формула 1 за 2011 - Гран при на Бразилия, след като съотборникът му Себастиан Фетел получи повреда в скоростната кутия и го пусна пред себе си.

Двамата пилоти на Red Bull доминираха от старта до финала на състезанието на пистата „Интерлагос" в Сао Пауло - световният шампион Фетел поведе от старта, а Уебър запази втората позиция в началото на надпреварата, въпреки че отново се забави при потеглянето, но не допусна никой да го атакува в първия завой.

Още в началото на състезанието Фетел отвори аванс от 3 секунди пред Марк, а скоро двамата започнаха да взимат по 1 секунда на обиколка преднина пред колоната.

Още в първите обиколки на състезанието обаче стана ясно, че Фетел има проблеми със скоростната кутия, като състезателният инженер на Себастиан на няколко пъти го предупреди да товари по-малко трансмисията при втора и трета предавка и да превключва скоростите на по-ниски обороти. Темпото на Фетел спадна, тъй като той се опитваше да запази кутия и в 29 обиколка Уебър го изпревари без проблеми.

Оттук до финала Марк нямаше проблеми и записа първата си победа от Гран при на Унгария през 2010, а Фетел успя да стигне до финала на второ място.

Зад двамата пилоти на Кристиан Хорнър Дженсън Бътън и Фернандо Алонсо проведоха оспорвана битка за третото място, спечелена от британеца. На старта Алонсо успя да изпревари Люис Хамилтън, като двамата тръгнаха съответно пети и четвърти, а в 11 обиколка изпревари и Бътън, за да излезе трети - с красива атака от външната страна на завоя „Ферадура".

Алонсо веднага дръпна напред, но когато сложи гуми медиум - след последното си спиране в бокса, Бътън успя да го догони и в 9 обиколки преди финала го изпревари, за да си върне третото място. Преди това Дженсън направи няколко опита, които Алонсо парира, но в зоната за DRS испанецът нямаше как да се отбранява.

Другите пилоти на McLaren и Ferrari - Люис Хамилтън и Фелипе Маса се бореха за петото място, но Люис отпадна заради повреда в скоростната кутия, което позволи на Маса - спрял само два пъти в бокса - да запази позицията си.

Адриан Сутил спечели шестото място за Force India, след като победи пилотът на Mercedes Нико Розберг и съотборника си Пол ди Реста.

Деветото място на Камуи Кобаяши осигури на Sauber седмото място в класирането при конструкторите, а десети остана Виталий Петров с Renault.

Другият пилот на Ерик Булие - Бруно Сена стартира девети, но в началото се удари с Михаел Шумахер на влизането в първия завой, когато 7-кратният световен шампион се опита да го изпревари. Двамата се закачиха и на излизането от завоя, а след това Бруно беше наказан с минаване през алеята пред боксовете заради инцидента, после получи и повреда в скоростната кутия, което му отреди 17-ото място на финала. Шумахер завърши 15-и, а едно място пред него финишира Рубенс Барикело. Ветеранът на Williams се забави на старта и изпусна няколко коли пред себе си до първия завой, а след това не успя да си върне всички загубени позиции - но от 21-о място се пребори за 14-а позиция на финала.