Ливърпул на 1/2-финал след нов паметен обрат

Каква нощ на "Анфийлд"! Ливърпул изхвърли Борусия Дортмунд след поредния си знаменит обрат на континенталната сцена.

Мърсисайдци изоставаха с 1:3 след час игра, но отказаха да се предадат и стигнаха до 4:3. Головият спектакъл ги изпрати на полуфиналите в Лига Европа. А насред океана от емоции камерите неизменно следяха изражението на Юрген Клоп.

Преди 11 години Ливърпул отново изуми футболния свят с чудото от Истанбул - триумф срещу Милан във финала на Шампионската лига въпреки изоставането си от 0:3.

Дортмунд нанесе светкавичен удар и още в деветата минута вече имаше два гола аванс. Най-напред Хенрих Мхитарян довкара топката, отбита от Симон Миньоле. След това Пиер-Емерик Обамеянг се възползва от перфектен извеждащ пас на Марко Ройс.

Началото на второто полувреме вдъхна надежди на Ливърпул - Дивок Ориги намали с хладнокръвен удар по земя. Десет минути по-късно обаче Ройс възстанови разликата с техничен изстрел в далечния ъгъл. Фелипе Коутиньо отново вдигна феновете на крака в 66-ата минута.

После пред вратата на Роман Вайденфелер стана горещо. Мамаду Сако изравни с глава след груба грешка в защитата на Дортмунд. А в добавеното време Деян Ловрен стори немислимото и прати тима си напред.

Голяма драма предложи и испанският сблъсък между Севиля и Атлетик Билбао. Носителят на трофея отстъпи с 1:2 в редовното време. И трите попадения паднаха след почивката - Ариц Адурис и Раул Гарсия бяха точни за Атлетик, а Кевин Гамейро вкара за Севиля.

При дузпите нервите взеха връх и футболистите на двата отбора почти се сбиха в центъра на терена. В крайна сметка халфът на баските Бенят Ечеберия направи единствения пропуск от бялата точка, а Севиля продължава да преследва трета поредна титла в надпреварата.

Шахтьор Донецк също стигна до топ 4 след 4:0 над гостуващия Брага и общ резултат 6:1. Капитанът Дарио Сърна излезе като титуляр в своя 486-и мач за украинския гранд - рекорд в историята на клуба. Хърватинът се изкачи и на 18-о място във вечната ранглиста по брой срещи в евротурнирите - 134.

Именно Сърна откри резултата от дузпа. По едно попадение добавиха Факундо Ферейра и Виктор Коваленко, а Рикардо Ферейра от Брага си отбеляза автогол.

Виляреал също не срещна затруднения срещу чешкия Спарта - 4:2 в Прага (6:3 общ резултат). Жълтата подводница поведе с 4:0 с два гола на Бакамбю и по един на Кастийехо и Сориано. За Спарта реализираха Дочкал и Крейчи.

Жребият за полуфиналите ще се тегли в петък.