Той е рекордьор по участия с националната фланелка на Италия. Капитанското вдъхновение на Ювентус и един от най-великите вратари в историята на футбола.
Джанлуиджи Буфон започва професионалната си кариера през 1995 г. в Парма, а 22 години по-късно е явление, което продължава да изумява в състава на "старата госпожа" и "скуадра адзура".
Като доброто вино, 39-годишният Джиджи сякаш става все по-добър и по-добър с всеки изминал ден.
Невероятното му спортно дълголетие е вдъхновение за всички негови колеги, а Буфон е много близо до това да вдигне трофея, който единствен липсва във витрината му - титлата от Шампионската лига.
От Парма до Ювентус и през всички национални формации на Италия, Джиджи дели една съблекалня с велики футболисти, сред които бе и Христо Стоичков.
Ден преди реванша на Юве с Монако от полуфиналите на Шампионската лига ще ви припомним знаменитата кариера на Буфон, разпростряла се през три десетилетия.
Буфон през 90-те: Парма и "скуадра" със спечелена Купа на УЕФА
19 ноември 1995 г. е исторически ден за футбола, след като 17-годишният Джиджи прави дебюта си в професионалния футбол срещу бъдещия шампион Милан.
Представете си тийнейджъра срещу величини като Роберто Баджо, Джордж Уеа и Звонимир Бобан. Младият вратар не само че е непоколебим през целия двубой, а спасява и дузпа при равенството 0:0.
От първия му мач тифозите на "пармалатите" разбират, че се ражда легенда.
Защитният вал пред него включва играчи като Фабио Канаваро, Фернандо Коуто и Нестор Сенсини, които спомагат за успехите на младия страж.
Парма остава на втора позиция в края на сезон 1996/97 в Серия "А", а тифозите имат още поводи за радост, след като отборът вдига Купата на УЕФА и Купата на Италия.
Хуан Себастиан Верон и Ернан Креспо са сред звездите на "пармалатите", а Буфон се утвърждава като титуляр и достига до националния отбор, където е рамо до рамо с легенди като Паоло Малдини и Кристиан Виери.
Буфон през първото десетилетие на новия век: Парма, Юве и Италия
В края на сезон 2000/01 Буфон решава да напусне Парма след неустоимото предложение на Ювентус на стойност 32 млн. паунда, което и до днес остава най-скъпият трансфер за вратар.
Същото лято Юве губи Зидан, който отива в Реал, но пък си купува диамант, който блести и до днес.
Джиджи се утвърждава от първите си дни и печели две поредни титли с "бианконерите", след което достига до финал в Шампионската лига през 2003 г. Няколко години по-късно избухва скандалът Калчополи, а Буфон е сред малцината, които остават верни на Юве и не го предават.
През 2006 г. става световен шампион - буквално седмици след разгарянето на корупционния скандал.
Буфон през настоящото десетилетие: Юве и Италия
След напускането на Алесандро дел Пиеро след 19-годишна служба на клуба, през 2012 г. Буфон заслужено получава капитанската лента на "бианконерите". Под неговата опека Юве си възвръща ореола на футболен колос на Стария континент и на законодател на Апенините след пет поредни титли (шестата е близо).
Бардзали, Бонучи и Киелини са най-верните помощници на Джиджи, който по-малко от година преди да навърши 40 е близо до най-мечтания трофей - Шампионската лига.
На два пъти легендарният вратар стига до финал, но на два пъти оставаше разочарован – през 2003 г. от Милан и през 2015 г. от Барселона.
Удари ли часът за Буфон?
Няма неутрален фен, който да не му желае да я вдигне.