Кой е по-велик: Надал или Федерер?

Може би още е рано да сравняваме Надал и Федерер Снимка: Бгнес
Може би още е рано да сравняваме Надал и Федерер

След като Рафаел Надал спечели Откритото първенство на САЩ и общо взето не срещна кой знае какви трудности по пътя си към финала, мнозина са на мнение, че испанецът вече е най-великият тенисист в историята на спорта. Дали обаче можем да смятаме Надал за по-велик от рекордьора по спечелени титли от Големия шлем Роджър Федерер?

За Рафаел Надал

Роджър Федерер е най-великият за всички времена, нали така? Тогава защо Рафаел Надал има 14 победи срещу него в 21 мача помежду им? И защо Надал успя да спечели пет титли в седемте финала, в които е срещал Федерер?

Постиженията на Федерер в тениса са феноменални, но Надал доказа, че е по-добър от него, при това на всички настилки и вече се изравни постижението му - титли във всички турнири от Големия шлем.

Ако вземем предвид последните три турнира от Големия шлем (не бързаме да включим вчерашния финал в Ню Йорк), то Надал печели двубоя с победи и на трите вида настилка: пет сета във финалния сблъсък на Аустрелиън Опън миналата година, пет сета на финала на "Уимбълдън" през 2008 и преди това победа с 3:0 сета, само с 4 загубени гейма, няколко седмици по-рано - на финала на "Ролан Гарос" през 2008.

Надал печели убедително прякото сравнение с Федерер като към това прибавяме и факта, че Рафа е спечелил титлите си от Големия шлем срещу много по-сериозни съперници. Във финалите, в които двамата са играли един срещу Федерер има само 2 победи срещу Надал от 16 спечелени титли.

Обърнете внимание на тенисистите, с които Федерер е играл на финала на спечелените от него турнири: Марк Филипусис, Марат Сафин, Лейтън Хюит, ветерана Андре Агаси, Маркос Багдатис и Фернандо Гонзалес.

Федерер няма вина за това, но в сравнение с Надал, на него му беше по-лесно. Това не омаловажава постиженията му, но е факт.

След като Надал заигра на най-високо ниво, той успя да наложи доминацията си. За 11 финала испанецът само два пъти се е изправял срещу тенисист, който за първи път достига последния мач в турнира. При Федерер това се е случило 7 пъти от 22 финала.

Надал спечели деветия си турнир от Големия шлем в понеделник в период, в който конкуренцията в тениса е невероятно оспорвана - благодарение на силната игра на Анди Мъри, Новак Джокович и постоянството на Федерер.

Мнозина ще заявят, че Надал няма да е най-добрият докато не достигне титлите, които е спечелил в Големия шлем Федерер.

Но, испанецът е едва на 24 и времето е на негова страна. Второ, и да не го направи, факт е че той има е по-силен от Федерер, когото много фенове и специалисти смятат за най-добрия.

За Роджър Федерер

Извинения към всички фенове на Рафа, но още е твърде рано да го провъзгласяваме за №1 за всички времена. Засега той е стигнал до групата на "великите", което също не е никак малко.
Надал има предимство в преките сблъсъци с Федерер, освен това има златен олимпийски медал и два пъти е печелил Купа "Дейвис".

Но Роджър има 16 титли от Големия шлем, а Рафа - девет.

Разликата е сериозна и едва ли някой може да каже кога испанецът ще настигне и задмине Федерер.

Дълголетието на корта е част от рецептата за успехи на Федерер, освен това той винаги успява да съчетае постигането на отлични резултати с минимално изразходване на физически сили в мачовете.

Федерер е маратонецът на съвременния тенис. И насред настоящата "Рафамания" може да звучи еретично, но трябва да се запитаме още колко ще издържат колената на Надал? Защото това ще има сериозно значение.

Трябва да отбележим 23-те поредни полуфинала на турнири от Големия шлем, в които е участвал Федерер - това е невероятно постижение и Надал едва ли някога ще успее да се доближи до него.

Често се споменава аргументът, че когато Федерер спечели "Ролан Гарос" Надал беше контузен и беше победен от Робин Сьодерлинг.

Но Федерер няма вина за това. Още нещо - когато Роджър доминираше в US Open, Надал нито веднъж не успя да се добере до сблъсък срещу него. Така че точната преценка за разпределението на силите на турнира в Ню Йорк още отсъства.

Но ако Надал спечели и Аустрелиън Опън през януари, тогава дебатът може да бъде продължен.