Най-незабравимите световни първенства

Първенството в ЮАР ще се запомни с титлата на Испания и вувузелите по трибуните, но кои са най-паметните Мондиали?
10. Бразилия, 1950
Първите световни финали след края на Втората световна война. Бразилия е домакин и всички очакват титла за "селесао". В последния двубой бразилците се нуждаят от равенство срещу Уругвай, за да вдигнат световната купа, но губят с 1:2. Шампионатът ще се запомни и с шокиращата победа на САЩ над Англия.
9. САЩ, 1994
Няма българин, който да не изпитва сантименти към световното в Щатите преди 20 години. Наред с четата на Димитър Пенев, Швеция поднесе голяма изненада, печелейки третото място. На финала Бразилия триумфира след успех с дузпи над Италия. САЩ 94 държи рекорда за най-висока посещаемост на световни финали с 69 хил. зрители средно на мач. Първенството се свързва и с убийството на бранителя на Колумбия Андрес Ескобар. "Смъртният грях" на Андрес Ескобар се случи в 34-та минута на мача САЩ - Колумбия на ст. "Роуз Боул" в Пасадена, когато при 0:0 той си вкара автогол, а отборът му загуби с 1:2.
8. Швейцария, 1954
За първи път първенството преминава във фаза на елиминации след групите. Унгария е феноменална с Ференц Пушкаш и Шандор Кочиш в състава си, но на финала губи от Западна Германия, а той остава в историята като Чудото от Берн. Шампионатът в Швейцария държи рекорда за най-много голове със средно 5.38 попадения на мач.
7. Италия, 1990
Въпреки че имаше и някои незабравими мачове, шампионатът в Италия от 1990 г. ще се помни с ниската си резултатност - 2.21 гола средно на двубой. Също така бяха показани рекордните 16 червени картона. 38-годишният Роже Мила бе част от отбора на Камерун, който достигна до четвъртфиналите.
6. Англия, 1966
Трудно е да се повярва, но родината на футбола е приемала световните финали само веднъж. Англия триуфира на "Уембли" след победа с 4:2 над Германия с две попадения в допълнителното време на Джеф Хърст. Второто от тях все още се помни като гола "фантом".
5. Германия, 2006
Зинедин Зидан рядко изпускаше нервите си на терена, но това се случи по време на финала с Италия, когато удари брутално с глава в гърдите Марко Матераци. Аржентина си размени 24 паса преди гола на Естебан Камбиасо при 6:0 над Сърбия и Черна гора. Франция отстрани Бразилия на четвъртфиналите, а Италия отбеляза два гола в рамките на няколко минути в допълнителното време срещу Германия на полуфиналите. На финала "скуадрата" спечели срещу Франция след дузпи.
4. Мексико, 1986
Всеки, който е гледал това първенство, го асоциира с Диего Марадона. Гениалният аржентинец използва Божията ръка за попадението срещу Англия на четвъртфиналите, а на финала "гаучосите" победиха ФРГ с 3:2.
3. Мексико, 1970
Ако не с друго, първото домакинство на Мексико на световни финали винаги ще бъде помнено с изявите на смятания за най-добрия отбор в историята на първенствата на планетата - този на Бразилия. Пеле, Жаирзиньо и Ривелиньо са само част от магьосниците на "селесао". Герд Мюлер отбеляза 10 гола за Бундестима по неговия път към третото място. На четвъртфиналите германците отстраниха Англия в повторение на финала на "Уембли" 4 години по-рано.
2. Франция, 1998
За първи път в първенството участват 32 отбора, а не 24. Роналдо до края бе под въпрос за финала срещу домакините заради мистериозно заболяване вечерта преди него, но се появи на терена. Това обаче не помогна особено на Бразилия, която остъпи на "петлите" с 0:3. Франция разчиташе на много звезди, сред които Зинедин Зидан, Лоран Блан, Тиери Анри, Лилиан Тюрам и др.
1. Испания, 1982
Паоло Роси излиза от затвора на пожар и е с основна роля за титлата на Италия. Голаджията, който отбеляза 6 попадения и става голмайстор на първенството, е осъден за участие в "черно тото", но сеньор Енцо Беардзот го измъква по втория начин. Ще се запомни успехът на дебютанта Алжир над ФРГ в групите и третото място на Полша, която се наложи над Франция.

Световните финали са най-очакваното събитие във футбола.

На всеки 4 години за един месец цялата планета фокусира вниманието си върху Мондиала, а спомените остават завинаги.

След 64 години шампионатът се завръща в Бразилия, а "селесао" ще се опита да постигне шестия си световен връх на родна земя.

Задавали ли сте си въпроса кои са най-незабравимите първенства в историята?

Загубената титла на "златистите" през 1950 г. и невероятната голеада в Швейцария 4 години по-късно и Чудото от Берн...

През 1982 г. Паоло Роси поднася на "скуадра адзура" титлата в Испания, след като е освободен от затвора по втория начин.

Сеньор Енцо Беардзот има неистова нужда от голаджия, а Паоло му се отблагодарява и е посрещнат като герой в родината си.