Как Висшата лига ще мине 1 млрд. лири за трансфери

През сезон 2014-2015 г. Висшата лига похарчи 965 милиона лири.

Рекордната сума се разпределя между летния и зимния трансферни прозорци, като през януари сравнително ниските 130 милиона лири. Големите удари се правят лятото, както се очаква да е и сега.

През 2015-а ще започне голямо наддаване за поне 5 от топ играчите на Европа, защото клубовете ще получат най-големите в историята пари от наградни фондове и тв права след края на настоящия сезон.

Така ще са въоръжени със стотици милиони за нови играчи. Това се гарантира от последните траншове по актуалния тв договор, който бе за 3,1 милиарда лири.

През май 2014-а Ливърпул взе рекордните 101 милиона лири от награден фонд и тв пари. Сега се очаква клубът, който е на върха в тази таблица, да спечели поне 130 милиона.

Разликата между Висшата лига и останалите във възможности за харчене на пари е колосална (изключват се Барса, Реал и Байерн).

Ето ги големите цели, с които се очаква през следващия сезон в двата трансферни прозореца да бъде прескочена и бариерата от 1 милиард лири за трансфери.

Пол Погба (21 г., Ювентус).

Изпуснат глупаво от Манчестър Юнайтед, където изкара юношеските си години, французинът се разви като най-силният млад централен полузащитник в света. Цената му се очертава да подгони 80-90 милиона лири, най-вече заради възрастта му. Юнайтед ще опита да си го върне, но има конкуренцията на Сити, който търси заместник на Яя Туре в дългосрочен план. Битката между двата изключително мощни финансово клуба се очертава да е голяма.

Единсон Кавани (27 г., ПСЖ).

Кавани отдавна не крие, че иска да играе в Англия. Няма отбор от топ 6 във Висшата лига, който да не желае такъв голмайстор, а нужда от него имат най-вече Ливърпул и Арсенал. Цената му ще е поне 45 милиона.

Кевин Строотман (24 г., Рома).

Тежка контузия го извади от световното, където заслужаваше да играе след изключителен първи сезон в Рома. Сега е възстановен, въпреки че трудно влиза в ритъм. Получи нова контузия, но успокои, че не е сериозна. До лятото ще е на обороти, а Манчестър Юнайтед го преследва вече година. Конкуренцията? Вероятно Сити, защото тази зона на полузащитата изглежда проблемна при шампионите. Евентуална цена: 40 милиона лири.

Марко Ройс (25 г., Борусия-Дортмунд).

Той трябваше да е звездата в атаката на Германия на световното, но получи травма и не игра. Има ужасен сезон, както всички в Дортмунд, а през лятото си тръгва, след като отказа да преподпише.
Юнайтед, Ливърпул, Арсенал, Челси - няма тим, който да не го желае. Цената му е изкушаваща - само около 26 милиона лири, колкото е клаузата му в последна година от договора.

Матс Хумелс (26 г., Борусия-Дортмунд).

Байерн може да опита да си го върне, след като го изпусна преди години от лапите си и го даде на конкурент. Хумелс обаче не е във формата отпреди 2-3 сезона, а и страда от чести травми. Изглеждаше сигурен за трансфер след световното, но май някои клубове се разубеждават от именно този проблем с многото мачове, които пропуска.

През този сезон започна само 15 мача като титуляр (11 в Бундеслигата, 4 в Шампионската лига) от 28, които Борусия изигра. Миналият не бе по-различен - 30 от 54 двубоя. Иначе е отличен защитник и лидер, което прави цената му солена - не по-малко от 35 милиона лири.

Освен тези петимата, които могат да струват до 250 милиона лири, не е изключено да видим завръщане на Луис Суарес на Острова. Индикациите от Барселона са, че уругваецът не е щастлив в сянката на Меси и Неймар. Фаворит изглежда Арсенал, но без съмнение в евентуална сделка ще се намеси и Ливърпул, където Луис се чувстваше отлично и вкарваше голове с лекота 3 години и половина. Цената му би следвало да е по-ниска от миналогодишната, около 50 милиона лири.

Гарет Бейл също е спряган като цел на Юнайтед, Сити и Челси. Но не иска да се разделя засега с Мадрид, особено след успеха му в първия сезон там. Ще струва много скъпо - поне 80 милиона.

Двете големи мечти на богаташите от Висшата лига са Лионел Меси и Кристиано Роналдо, но... вероятно ще си останат такива. Не цените им спират сделките, а фактът, че Реал и Барселона дължат голяма част от глобалната си популярност на двамата най-добри играчи в света.

А и казано накратко - кой би продал Кристиано или Лео?

Само някой луд...

Новините

Най-четените