Венци Христов ни извади от огъня - 2:1 в Баку

Трудно, но сладко 2:1 на старта на квалификациите!
Снимка: LAP.bg
Трудно, но сладко 2:1 на старта на квалификациите! Снимка: LAP.bg

България се измъкна от много тежка ситуация и победи с 2:1 Азербайджан в Баку на старта на квалификациите за Евро 2016. Нападателят на Берое Венци Христов ни извади с гол отблизо с глава в края.

Не бе красиво, не бе атрактивно... но трите точки бяха жизненоважни преди сблъсъците с далеч по-силни съперници в групата.

Изненадите започнаха още с титулярния състав, в който личаха Апостол Попов (ЦСКА) и Михаил Александров (Лудогорец). Двамата за първи път започваха за България, а преди този двубой бяха изиграли общо 47 минути за България в контроли.

В осмата минута дойде и първата изненада на терена - за щастие Влади Стоянов спаси удар на Уфук Будак след остра контраатака на азерите.

В 14-ата минута обаче България нанесе първи удар - Георги Илиев изведе чудесно Илиан Мицански сам срещу вратаря и нападателят на Карлсруе вкара технично - 0:1. Попадението е трето за Мицански и първо в официален мач за националния.

Но неговия съотборник в Карлсруе Дмитрий Назаров ни попари в 54-ата минута след грешка на вратаря Влади Стоянов. Далечният удар на азерския нападател не вещаеше опасност, но тупна коварно и изненада стража ни.

България натисна, но върху трудния терен в Баку комбинациите не вървяха лесно. Андрей Гълъбинов, резервата в нашия тим, изпусна отблизо след хубав пас на Гаджев.

С минутите напрежението растеше, изнервиха се и българите, за които точките бяха задължителни.

Две резерви - Тодор Неделев и Венци Христов, измъкнаха нашите от огъня. Неделев центрира от корнер, а Христов с глава вкара 3 минути преди края - 2:1! Трудно, но много, много важно.

На 10 октомври приемаме Хърватия, а на 13-ти сме гости на Норвегия в следващите ни мачове.