Бейл осигурява пари за шестима нови

Продажбата на звездите на Тотнъм помага на клуба да се изкачва в класирането във Висшата лига.

Преди да изтече вчера информацията за това, че трансферът на Гарет Бейл в Реал е на финалната права, феновете на Тотнъм се чудеха откъде идват парите за поредицата сериозни покупки, които направи клубът през лятото. Но с продажбата на Бейл за 93 милиона лири плюс идването на Фабио Коентрао в Тотнъм, всичко си идва на мястото.

Оптимистично настроените фенове на „шпорите" сигурно вярват, че трансферите на Роберто Солдадо, Паулиньо и потенциалната сделка за Вилиан може да помогнат на клуба да убеди Бейл да остане. Но истината ще се окаже по-различна - Андре Вияш-Боаш всъщност полага усилия, за да запълни празнината, която ще остави след себе си уелската звезда.

Напускането на Бейл ще е удар за феновете, 24-годишният нападател се наложи като една от най-големите звезди на Висшата лига и неслучайно беше избран за играч №1 на миналия сезон. Уелсецът може сам да решава мачове и го прави, освен това е реален съперник на Робин ван Перси, когато става въпрос за редовно вкарване на голове. Със сигурност, на „Уайт Харт Лейн" са наясно, че без него тимът нямаше как да се бори за място в Топ 4 във Висшата лига.

Ако обаче новите попълнения на Вияш-Боаш се адаптират бързо към английския футбол, феновете може много бързо да забравят Бейл. Солдадо, Паулиньо, може би Вилиан, Етиен Капу и Насер Шадли, както и Ерик Ламела от Рома ще преобразят Тотнъм до степен, в която тимът ще може да се бори като равен с претендентите за титлата.

Солдадо беше купен за 26 милиона лири, но в негово лице Тотнъм най-после разполага с нападател, който може да бележи по 30 гола на сезон. Това ще се отрази добре на непостоянното и не винаги резултатно нападателно дуо Еманюел Адебайор и Джърмейн Дефоу. Солдадо вкара 24 гола за Валенсия в Ла Лига през миналия сезон, а двамата нападатели на Тотнъм общо отбелязаха 16 гола във Висшата лига - това е показателно от какво има нужда тимът, за да се доближи до Топ 4. В същото време няма сериозна опасност някой от съперниците на Тотнъм да се опита да привлече Адебайор или Дефоу, а за Солдадо клубът трябваше да води оспорвана битка, за да го привлече.

Същото важи и за полузащитниците Паулиньо (17 милиона лири) и Капу (8 милиона лири), към които имаше интерес от най-силните клубове в Европа, но те решиха да подпишат с Тотнъм. Така клубът се сдоби с попълнения от световна класа - много необходими за нестабилно играещата халфова линия през миналия сезон. Вияш-Боаш очаква по-силно представяне от Муса Дембеле този сезон, а по-добрата физическа форма на Сандро също ще е важен плюс. Може би най-накрая с тези попълнения Вияш-Боаш ще заличи липсата на Лука Модрич, която още се усеща.

Ако трансферите на Вилиан и Ламела (всеки от тях струва по 30 милиона лири), то Тотнъм вече ще разполага с наистина талантливи изпълнители на терена. За Вилиан се бореха и продължават да се борят Манчестър Сити, Челси и Ливърпул, а сред кандидатите за Ламела се отличават Манчестър Юнайтед, Арсенал и още няколко клуба.

Всъщност, точно в Арсенал трябва да се притесняват най-много от подсилването на Тотнъм. Защото тенденцията в представянето на Тотнъм вече е ясно изразена. Клубът редовно продава големите си звезди: Майкъл Карик, Димитър Бербатов, Роби Кийн, Рафаел ван дер Ваарт и Лука Модрич, а с парите от тях периодично подсилва състава си. И с всеки сезон Тотнъм е по-близо до Арсенал и до Топ 4 в класирането.

Естествено, не всички трансфери се оказаха сполучливи - рекордните покупки на Дейвид Бентли и Дарън Бент са доказателство за това, но с идването на Франко Балдини, който стана директор по футболните въпроси, трансферите вече са в много по-сигурни ръце. Все пак, никой не може да гарантира, че определен играч ще успее да се адаптира в клуба или във Висшата лига.

Продажбата на звезди не притеснява Тотнъм по една причина - без значение кой е мениджър, парите от тях винаги и задължително се използват за покупката на нови играчи. Нещо, което не се случва в Арсенал. И успешните трансфери се оказват доста повече от неуспешните. Дори Тотнъм взе 12 милиона лири Питър Крауч, който бе продаден на Стоук, а в същото време в Арсенал пропиляха три години докато се опитваха да се отърват от Никлас Бендтнер.

Може би не е съвсем честно да сравняваме Тотнъм само с Арсенал, Вияш-Боаш иска да се мери с Челси и двата гранда от Манчестър. И това ще стане.

А продажбата на Бейл е поредната стъпка от стратегията за развитието на клуба, от амбицията на Даниел Леви и компания да изградят топ отбор и новият сезон във Висшата лига ще им даде възможност за това.

Новините

Най-четените