Сити и Китай ще превземат света

Манчестър Сити и новите китайски инвеститори в клуба преследват по-сериозни цели от това да привлекат Лионел Меси или Хосеп Гуардиола. Много по-сериозни. При това напълно сериозно.

Новината от тази седмица остана малко встрани от потока информация от Висшата лига, заливащ света. „Подкрепян" от Китай консорциум купи 13% от компанията-майка на Манчестър Сити - City Football Group (CFG). Преговорите продължиха 6 месеца, а китайците платиха 265 милиона лири за 13% от CFG.

Резултатите от тази сделка ще са повече от добри за CFG - компанията, както и Сити стъпиха на най-големия развиващ се пазар в света. Сити взе сериозно предимство пред всички свои съперници в битката за глобална популярност. И още нещо - китайските власти, начело с президента на страната, искат да превърнат комунистическата държава във футболен гигант. И Сити ще има роля в това.

Както каза един от основните преговарящи от страна на CFG: „Стъпихме в Китай". Това означава напълно нов начин за правене на футболен бизнес и достъп до огромен пазар.

Китайският консорциум носи името China Media Capital Holdings (СМС) и благодарение на него Сити получава сериозен достъп до китайския пазар плюс държавна подкрепа. Което в Китай винаги е решаващо за успеха на всяко начинание.

Все пак, китайците не получават кой знае колко срещу парите си - техен представител ще има място в борда на директорите в CFG, но новите акционери няма да имат влияние върху управлението и политиката на клубовете, притежавани от CFG. А тази група клубове е впечатляваща, освен Сити тук влизат Ню Йорк Сити, Мелбърн Сити и Йокохама Маринос. С тяхна помощ Китай трябва да се превърне във „футболна нация", а една от крайните цели на азиатците е страната им да се пребори за домакинство на световно първенство.

Естествено, в близко бъдеще CFG ще купи клуб и в Китай, най-вероятно в Пекин или Шанхай. Другият вариант е да бъде основан нов клуб, който обаче ще е базиран в Хонг Конг и ще участва в китайската Супер лига. Допълнителният бизнес между CFG и CMC включва и инвестиции в туризма - основно построяването на цели градове-курорти, но за тези планове все още няма много информация.

Но оценете сами следния факт: президентът на Китай Си Дзинпин, който също участва в сделката, лично представи план от 50 точки, който трябва да превърне страната му във „футболна сила". Отскоро футболът е задължителен спорт в училищата в Китай, а местното общество вече оценява влиянието и престижа, който може да донесе футболът. И както вече стана дума, Китай иска един ден да е домакин на световно първенство по футбол.

Сделката с Китай превръща Сити във важен играч на глобалната футболна сцена и клубът вече не е „суетният проект" на Шейх Мансур. Мансур общува свободно с най-важните хора на света и има визия да осигури богатство и просперитет на страната си дълго, след като се изчерпят арабските петролни залежи.

Бизнес инициативата на Мансур събра на при посещение на футболната академия на Сити министър-председателят на Великобритания и президентът на Китай Си Дзинпин. Което е показателно за важността на сделката на Сити с китайците.

Всъщност, инвестицията на СМС идва точно навреме, академията на Сити се развива от 7 години, компанията CFG е на три години, но оценката й е 3 милиарда долара. И сега компанията се отваря към нови инвеститори. С новите си китайски съдружници CFG ще основен партньор на страната при навлизането на комунистическия гигант във футбола.

Да, в списъка със следващите задачи на Мансур може и да попадне трансфера на Меси, но неофициално се знае, че по-важната точка е построяването на нов и по-голям стадион в Ню Йорк Сити. Експанзията продължава.

Новините

Най-четените