Red Bull без конкуренция на „Силвърстоун”

Себастиан Фетел спечели 10-я полпозишън в кариерата си на "Силвърстоун" Снимка: Getty Images
Себастиан Фетел спечели 10-я полпозишън в кариерата си на "Силвърстоун"

Себастиан Фетел спечели петия си полпозишън за сезон 2010 във Формула 1, след като победи с почти една десета и половина съотборника си в Red Bull Марк Уебър, а двамата пилоти на Кристиан Хорнър нямаха реална конкуренция в битката за разпределение на стартовите позиции за утрешната Гран при на Великобритания на „Силвърстоун".

Британските звезди на McLaren Люис Хамилтън и Дженсън Бътън записаха трудна сесия, като Люис завърши 4-и, а настоящият световен шампион - едва 14-и.

Бътън определи колата си като „неупрявляема" след финала на квалификацията и нямаше обяснение на загубата на сцепление в хода на втората част на квалификацията - проблем, който го остави едва на седма редица на старта.

Фетел и Уебър завършиха на първите две места в първата част на квалификацията, във втората отново окупираха челото, но в обратен ред, а авансът им пред най-близкия им съперник беше над 0,7 секунди. В началото на третата част на квалификацията двамата отново излязоха първи и втори, като този път Фетел отново имаше предимство.

Себастиан запази първата си позиция до финала, тъй като Уебър не успя да подобри постижението си от 1.29,758 минути за обиколка, а в последния си тур Фетел смъкна най-доброто време до 1.29,615 мин.

Най-бърз сред останалите се оказа Фернандо Алонсо с Ferrari, въпреки че в една от бързите си обиколки загуби време зад Рубенс Барикело. Все испанецът изпълни основната си задача и изпревари Хамилтън.

Двамата пилоти на Mercedes успяха да се върнат в Топ 10 - Нико Розберг финишира пети, с аванс от 0,8 секунди и пет позиция пред Михаел Шумахер. Заедно с Розберг от трета редица ще стартира асът на Renault Роберт Кубица, който успя да изпревари другия пилот на Ferrari Фелипе Маса.

В Топ 10 място намери и Педро де ла Роса със Sauber - най-доброто му класиране от началото на годината, когато той се завърна като титулярен пилот.

Като изключим отпадането на Бътън във втората част на сесията, квалификацията не поднесе кой знае какви изненади - двамата пилоти на Force India не стигнаха до Топ 10, а Сакон Ямамото успя да се доближи по-малко от половин секунда от съотборника си в HRT Карун Чандок.

След края на сесията Витантонио Лиуци с Force India беше наказан с преместване с пет места назад на стартовата решетка, тъй като блокира Нико Хюлкенберг с Williams във втората част на квалификацията.

Лиуци завърши 15-и, но ще стартира едва 20-и.

Инцидентът стана в началото на бързата обиколка на Нико, който застигна излизащия от бокса Лиуци, който пренебрегна сините флагове, които му показаха маршалите.