Революцията на хоризонта: Агент номер 1 във футбола си намери отбор

След първите два кръга от новия сезон в Англия шампионът Манчестър Сити бе прегазил Арсенал и Хъдърсфийлд, бе натрупал 8 гола на сметката си и отново бе окупирал първото място. Прогнозите, че и тази кампания ще протече безметежно за гражданите, заваляха.

Очакваше се до 7 октомври, когато тимът на Гуардиола ще гостува на Ливърпул, да е наредил 7 поредни победи - не се виждаше кой може да го спре. И тогава отнякъде се появиха "вълците".

В събота новакът Уулвърхемптън неочаквано спря Агуеро и сие (1:1) и показа, че този сезон ще е различен - Сити едва ли ще се гони само с вятъра за първото място. Това обаче не бе всичко - Уулвс даде заявка, че ще е следващото явление в английския клубен футбол. А това съвсем не е пресилено - клубът е в ръцете на човек, който вероятно най-добре знае как се прави печеливш футбол. В световен мащаб.

Историята на възхода на Уулвс на пръв поглед е стандартна.

През 2016 г. тогавашният средняк във второто ниво на английския футбол е купен от китайската компания Fosun International. Посредник при преговорите е бившият изпълнителен директор на Челси и Манчестър Юнайтед - Питър Кениън. Именно той посещава клубния офис с бизнес предложението от Далечния Изток и убеждава двете страни колко изгодно може и да бъдещето им сътрудничество.

Fosun получава наготово клуб, достоен за Висшата лига. Уулвърхемптън има традиции, разпознаваем бранд, относително голяма фенска маса и стабилен бюджет. Липсва единствено сериозна финансова инжекция, която да изстреля клуба от средата на таблицата в Чемпиъншип до завръщане в елита. Собственикът Стив Моргън не умува дълго и назовава конкретна цена - 60 милиона долара. За китайците сумата е смехотворна, а Киниън ги убеждава, че привличането на качествени футболисти няма да е проблем.

Сделката е сключена, а Fosun залага на големия си коз - близките връзки с най-влиятелния футболен агент в света Жорже Мендеш.

Първата краткосрочна цел през Уулвърхемптън е поставена: светкавична промоция за Висшата лига. Стратегията включва изграждането на изключително силен състав, ключът към което се оказва именно Мендеш.

Дебютното трансферно попълнение в новата ера за Уулвс се казва Елдер Коща - млад португалец, който първоначално е взет под наем, а впоследствие са платени 15 милиона евро на Бенфика за правата му. Ходът едва ли може да се окачестви като революционен - живеем във времена, в които всеки талантлив португалец е потенциална цел на английските грандове. С времето обаче иберийската връзка на стадион "Молиню" става системна. В клуба пристигат Иван Кавалейро (от Монако срещу 8 милиона евро) и Жоао Тейшейра (под наем от втория тим на Бенфика). От първия състав на лисабонските "орли" пък е взет холандецът Ола Джон. Разбира се, правата на всеки от тях се защитават от Мендеш.

Първоначалните инвестиции обаче не носят промяна - Уулвс завършва сезон 2016/17 на 15-то място в Чемпиъншип.

През кампанията китайският инвеститор дава 36 милиона евро за трансфери. Неуспехите обаче не отказват Мендеш.

На следващия сезон той се захваща с удвоени сили да окомплектова състава. Привлича един от "своите" за треньорския пост - Нуно Еспирито Санто. Кариерата му като наставник включва Рио Аве, Валенсия и Порто - все клубове, които поддържат тесни връзки със сеньор Жорже. Агентът показва класа, като успява да доведе при "вълците" не кой да е, а капитанът на Порто: 20-годишният Рубен Невеш. За него са платени 18 милиона евро, а в добавка пристига и още един талантлив португалец - Диого Жота (под наем от Атлетико Мадрид).

През Мендеш минават и трансферите на Родерик Миранда (от Рио Аве), Уили Боли (Порто) и Рубен Винагре (Монако), както и на нападателя Лео Банитини (Ал-Хилал). В интерес на истината са похарчени по-малко пари, отколкото година по-рано - общо 25 милиона евро, но прибавеното качество е различно - още от първи опит Нуно Еспирито Санто успява да класира Уулвс в Премиършип.

През това лято клубът развързва доста по-смело кесията - похарчени са 72 милиона евро.

Подписани са дългосрочни договори с играчите под наем - за Жота са платени 14 милиона на Атлетико, за Боли на Порто - 12, за Бонатини на Ал-Хилал - 4. На "Молиню" пристигат опитните Жоао Моутиньо (5,6 млн.) и Руи Патрисио (свободен агент). Мендеш успява да договори и нападателя Раул Хименес, който идва под наем от Бенфика срещу 3 млн. евро. Останалите сделки, сред които на Адам Траоре (от Мидълзбро) и на Беник Афобе (от Борнемут) също не минават без участието на суперагента. В момента в Уулвс играят повече португалци, отколкото в Порто или в Бенфика.

Жорже Мендеш не за първи път се пробва да сглоби отбор от свои клиенти в различни европейски дестинации. Дълги години редица португалски отбори разчитат на услугите на Мендеш, но заради липса на подкрепа или пари, досега Жорже все не успява да вдъхне живот на мащабен проект. Порто, Брага, Бенфика, Рио Аве, отчасти и Спортинг - най-известният импресарио все удряше на камък в опитите си да изгради "свой" отбор.

Всъщност първият сериозен проект на Мендеш е московският Динамо.

В началото на века Жорже вече е направил име, натрупал е нелоша база от играчи, завързал е полезни познанства. Едно от тях е със собственика на Динамо - Алексе Федоричев. В Москва обаче агентът така и не успява да овладее трансферните процеси. Макар че клубът подписва поне с десетина негови клиенти, скоро Мендеш разбира, че планът му е обречен.

През 2014 г. насочва вниманието си към Валенсия. По това време испанският клуб става собственост на сингапурския магнат Питър Лим. На хартия бизнесменът връчва всички трансферни дела в ръцете на "партньора" си Мендеш, но де факто текучеството на "Местая" не спира - клубът продължава да продава най-добрите си играчи и да сменя треньорите. Португалският агент бързо вдява, че тази работа няма да стане. И обръща поглед към новата си голяма цел - богатата английска лига.

С клиенти от ранга на Кристиано Роналдо Жорже вече има достатъчно опит, за да е наясно, че няма как да овладее топ-клубове като Манчестър Юнайтед, Реал Мадрид или Ювентус.

Те просто са твърде могъщи. Ето защо му трябва нещо по-скромно, но с потенциал. И на хоризонта изплува Уулвърхемптън.

Две години по-късно изглежда така, сякаш Мендеш най-накрая е уцелил в десятката. На доста хора в английския футбол това не им харесва. Още миналата есен - преди завръщането на "вълците" във Висшата лига - открито се повдига въпросът не влияе ли Мендеш на ръководството на Уулвс. По правилата на ФА един и същ човек не може да движи трансферите и едновременно с това да ръководи футболен клуб. Собствениците на Лийдс и Астон Вила яростно скочат срещу "липсата на честна конкуренция", тъй като Уулвс привлича само клиенти на Мендеш. В същото време ръководството на "вълците" не отрича, а дори се хвали с връзките си с португалския суперагент.

"Жорже ми е приятел, казва президентът на клуба Джеф Ши. - А освен това знае много за футболната индустрия. Когато си новак в някоя област, ти трябва добър съветник. От Жорже получавам само добри съвети".

Все пак ФА проведжда разследване и - съвсем очаквано - не намира нарушения.

Формално Мендеш не работи в клуба, нито в китайската компания. 20-те процента, които Fosun притежава в мениджърската компания на Жорже - Gestifute, всъщност са собственост на една от дъщерните й фирми. Така че за конфликт на интереси няма как да се говори, напук на недоволството на конкуренцията.

"Уулвърхемптън вече е част от системата "Мендеш", казва известният италиански социолог Пипо Русо, който написа цяла книга за влиянието на португалския агенг. В нея той споменава за мрежа от клубове - големи и малки - из цяла Европа, които формално или неформално са се обръщали към Мендеш за консултация и помощ при привличането на футболисти. Именно тази мрежа, смята Русо, е превърнала Мендеш в агента, който "не просто работи на пазара, а който сам създава пазара".

По всичко изглежда, че Уулвс е най-амбициозният проект на Мендеш, а равенството с Манчестър Сити може би ще е само началото.

"Плановете ни са смели. Мислим за изграждане на сериозна инфраструктура, на академия, на нов стадион и на отбор, който да ни помогне да станем най-добрият клуб в света. Това е нашият план", казва президенът Ши.

И ако в момента прогнозата, че Уулвърхемптън ще спечели в обозримо бъдеще Шампионската лига, звучи нелепо и абсурдно, Жорже Мендеш ще ви каже точно обратното. Той вече го обясни на катарските шейхове.

Новините

Най-четените