Световни шампиони без победи

След 12 състезания през сезон 2014 във Формула 1 4-кратният световен шампион Себастиан Фетел записа най-дългата си серия без победа откакто е пилот на Red Bull. В същото време неговият нов съотборник Дениъл Рикардо вече спечели три старта и е единственият реален преследвач на двамата фаворити за световната титла Нико Розберг и Люис Хамилтън от Mercedes.

Колко често обаче се случва пилотът, спечелил световната титла да не успее да вземе нито една победа в следващия сезон? Всъщност не е толкова рядко, колкото ни се струва. В историята на Формула 1 има 16 такива случаи, т.е 16 сезона, в които действащият шампион не е взел победа на следващата година.

Но в тези 16 сезона има сериозен брой изключения, които няма как да бъдат пропуснати. В два от тези случаи причината е трагична - смъртта на Майк Хоутърн (шампион за 1958) и на Йохен Риндт (световен шампион за 1970, който загива преди края на сезона и става единственият пилот, спечелил титлата посмъртно).

Още изключения. След като спечелва третата си световна титла през 1973 Джеки Стюърт слага край на кариерата си след 99 старта 27 победи във Формула 1. По същия начин постъпва и Ален Прост, след като през 1993 взима четвъртата си световна титла.

Противоречивата политика на наемане на пилоти в Williams е причината Найджъл Менсън (световен шампион за 1992) и Деймън Хил (световен шампион за 1996) също да са без победи на следващата година. За 1993 се оказва, че Менсъл няма място в Williams и той отива в IndyCar, където спечели титлата в дебютния си сезон. Хил пък преминава в опашкаря Arrows за 1997 и единствено в Унгария е близо до сензацията да спечели състезанието, но не успява заради повреда в скоростната кутия.

Легендарният Хуан Мануел Фанджо записва на два пъти години, в които няма победи, след като е взел титлата. Фанджо печели титлата през 1951, но не кара през 1952, тъй като се възстановява от тежка катастрофа и контузия. По-късно, през 1957 аржентинецът печели петата си световна титла във Формула 1 и слага край на кариерата си, което означава, че и през 1958 няма победи.

В останалите случаи става въпрос за пилоти, които са спечелили титлата, но за следващия сезон получават автомобил, с който не могат да се борят за победи - от тима, в който са останали или в новия отбор, в който са преминали като световни шампиони. Много често липсата на победи в постшампионския им сезон се обяснява и с промяната на правилата, които извеждат на преден план други отбори, които са се правили по-добре. Точно такъв е и случаят с Фетел и Red Bull през настоящия сезон във Формула 1.

И списъкът с тези пилоти е впечатляващ: Алберто Аскари остава без победа през 1954, тъй като през 1953 той печели титлата с Ferrari и за новия сезон преминава в Lancia. Но италианският тим се забавя безвъзвратно с новата кола, която е готова едва към края на сезон 1954. Без победи остават и Джак Брабъм през 1961, Фил Хил през 1962, Джон Съртийс през 1965, Марио Андрети през 1979, Джоди Шектър през 1980 (при Джоди случаят е особено драматичен, тъй като той взима титлата с Ferrari през 1979, но през 1980 Скудерията изпада в криза и Шектър печели едва 2 точки, като остава 19-и в крайното класиране, което го кара да обяви края на кариерата си във Формула 1).

През 1988 Нелсон Пикет също остава без победа, въпреки че през 1987 е взел третата си световна титла - през 1988 McLaren доминира с Прост и Сена и печели 15 победи в 16 старта. И накрая Жак Вилньов през 1998 - след титлата през 1997 британският тим изостава от McLaren и канадецът не успява да спечели нито едно състезание.

И така, ето го списъкът: Аскари, Фанджо, Хоуторн, Фил Хил, Съртийс, Риндт, Стюърт, Андрети, Шектър, Вилньов и Прост остават без победа в сезон, след този, в който са станали световни шампиони.

Или може би Фетел ще излезе от този списък още този уикенд на „Монца"?

Новините

Най-четените