Когато на 19 май 2014 година Луис ван Гаал беше представен като новия мениджър на Манчестър Юнайтед, холандецът обясни, че репутацията му на суров треньор е преувеличена и определи себе си като „демократ".
Повече от 12 месеца по-късно това изказване на Ван Гаал може да бъде тема на сериозен спор. Все пак, действията му говорят повече от думите.
Преди да пристигне на „Олд Трафорд" Ван Гаал вече беше събрал сериозна „колекция" скандали и конфликти с някои от най-големите звезди в световния футбол: Ривалдо, Йохан Кройф, Христо Стоичков, Марк ван Бомел, Лука Тони и т.н.
И в последната година в Юнайтед в този списък влязоха още няколко имена. Така че новите попълнения в клуба, начело с Бастиан Швайнщайгер трябва да бъдат внимателни.
Да видим кой и как успя да разочарова Ван Гаал в Юнайтед? Кратък преглед на изминалата бурна година.
Анхел ди Мария
Аржентинецът записа силно представяне в Реал и едва ли някой е останал учуден, че сър Юнайтед се съгласи да плати за него рекордните 59,7 милиона лири през миналото лято.
Кариерата на Ди Мария в Манчестър стартира отлично - прекрасни голове срещу КПР, Лестър и Евертън. Но след това се появиха проблемите - първо, твърде големите физически натоварвания, така характерни за Висшата лига, а след това и трудностите с адаптацията към английския футбол. Формата на Ди Мария започна да спада, а с нея си отиде и увереността на играча на терена.
Нещо подобно се случи и с Месут Йозил в Арсенал, но в Лондон Арсен Венгер не свали доверието си от германеца, а в Юнайтед Ван Гаал засили аржентинеца към резервите. Така в първия си сезон във Висшата лига Ди Мария изигра едва 1645 минути.
Треньорът на ПСЖ Лоран Блан потвърди, че шампионите на Франция преговарят с Ди Мария и трансферът му, който ще е факт съвсем скоро, едва ли ще изненада някого.
Радамел Фалкао
Преди да се озове в Юнайтед, Фалкао беше поел по пътя на Фернандо Торес - силни игри, прекъснати от тежка контузия, след която той имаше трудности да си върне добрата форма и увереността на терена.
През изминалия сезон Ван Гаал не направи кой знае колко, за да помогне на Фалкао - той игра титуляр в едва 14 мача. И нямаше как резултатите му да не са скромни - 4 гола и 4 асистенции.
През март 29-годишният Фалкао изтърпя сериозно унижение - Ван Гаал го прати да рита с младежите до 21 години. Дали това е било съгласувано с шефовете на холандеца? Няма значение, фактът е, че след тази случка вече нямаше начин Радамел да остане в клуба, който даде солидни пари, за да го наеме от Монако.
Интересното е, че малко по-късно Ван Гаал постъпи по същия начин и с Виктор Валдес.
Според източници от клуба, отношенията на Ван Гаал с Фалкао са се влошили още в началото на сезона, а след това холандецът заяви пред медиите, че няма доверие на нападателя.
Робин ван Перси
Тук се крие най-разочароващата история за тази една година на Ван Гаал в Юнайтед. Ван Перси записа прекрасен първи сезон в Юнайтед, ръководен от сър Алекс Фъргюсън и донесъл на клуба 20-ата му титла във Висшата лига. В следващите два сезона обаче холандският национал не успя да повтори силното си представяне.
През изминалия сезон Робин беше преследван и от контузии и това лято реши да подпише за 4 години с турския гранд Фенербахче. Но историята с напускането му не остави хубави спомени на феновете на Юнайтед.
Според вестник The Mirror Ван Гаал е наредил на Ван Перси да тренира сам - диалогът между двамата се развива пред съотборниците на Робин. След това Ван Гаал обяснява на футболиста, че бъдещето му в клуба не е гарантирано и се заяжда с него за поредицата информации в пресата, че холандецът ще напусне клуба. В крайна сметка Ван Перси наистина реши да се махне от Юнайтед.
Защо обаче Ван Гаал не постъпи по същия начин с Давид де Хеа, който също иска да напусне? Отговорът е прост - вратарят е важен за Ван Гаал, а Ван Перси е прехвърлил зенита на кариерата си и едва ли може да допринесе с още много за развитието на тима.
Виктор Валдес
Бившият вратар на Барселона подписа с Юнайтед през януари, а договорът му беше за 18 месеца. Валдес от самото начало знаеше, че няма големи шансове да се наложи като вратар №1 на тима, но мнозина бяха неприятно изненадани, след като Виктор остана извън групата на тима за предсезонното турне това лято.
Малко по-късно Ван Гаал обясни и причината за това свое решение - Валдес е отказал да играе за резервите на Юнайтед. Оказа се, че поведението на Валдес не отговаря на „философията" на Ван Гаал.
„Валдес не попадна в групата за турнето, тъй като той се следва моята философия - невъзмутимо обясни Луис. - А философията е свързана за това как играеш и как поддържаш ритъма си на участие в мачовете.
„През миналия сезон Валдес отказа да играе във втория тим. А това означава, че има много други аспекти на философията, която се прилага спрямо вратаря на Манчестър Юнайтед, на които той не отговори. Когато отказваш да приемеш принципите на тази философия, то има само един изход и той води навън от клуба."
Нови жертви?
Дали новите попълнения в Юнайтед трябва да се притесняват, че нещо подобно може да им се случи и на тях? Факт е, че да се появят толкова много конфликти между футболисти и мениджъра в рамките на един сезон е нещо необичайно. Но не и за Ван Гаал.
Холандецът цени изключително високо собствената си важност за развитието на клуба. Може би фактът, че непряко наследи един от най-успешните футболни треньори и мениджъри в света - сър Алекс Фъргюсън, допълнително подхранва егото му, а Ван Гаал никога не е страдал от липса на самочувствие. Дали обаче това не уврежда кариерите на талантите, с които той имаше проблеми през изминалия сезон, включително и Ди Мария?
Сега идва ред на Мемфис Депай, Бастиан Швайнщайгер, Морган Шнайдерлен и Матео Дармиан. Те обаче знаят, че Ван Гаал не прави компромиси и третира като враг всеки, който се противопостави на методите му, идеите му и дори „философията" на холандеца.
Точно тази философия все още не може да получи точна оценка от специалистите, които не успяват да я разгадаят и анализират. Но едно е сигурно, Ван Гаал не е съвсем наясно със значението на думата „демократ", която той така щедро използва миналата година.