Бразилия на Европа

В събота Висшата лига отново завладя света със старта на сезона. Мачовете бяха вълнуващи, но наред с другото се наби в очи ясна тенденция.

Из водещи отбори щъкат представители на един национален тим, който се издига все повече в рейтингите на експертите.

Подобрява резултатите си, вдига постоянно качеството и има година, за да отиде на световното като фаворит дори за медал. Белгия има уникално поколение.

В ранния съботен мач в Англия герой стана вратарят на Ливърпул Симон Миньоле, спасил дузпа в последните минути.

Грамадният страж дори не е титуляр за страната си. Конкурира го Тибо Куртоа от Атлетико (Мадрид), който е вратар №1 на Примера в два поредни сезона. Грамадни, самоуверени, сресани като студенти в уважаван колеж и... млади. Куртоа е на 21, Миньоле  - на 25.

В неделните мачове лондонските Тотнъм и Челси постигнаха победи, а в редиците им има по трима белгийски национали.

Звезди и такива, които тепърва ще блестят. Ян Вертонген е най-добрият бранител на Тотнъм, Муса Дембеле движи играта на тима, а в неделя дебютира и Насер Чадли, привлечен от Твенте.

В Челси се радват на Магьосника си Еден Азар и на върнатите от наеми Кевин де Брюин и Ромелу Лукаку - тъмната сила от мускули в атака.

Вертонген и Дембеле са на 26, Чадли - 24, Азар навърши скоро 22 г., на колкото е и Де Брюин. Лукаку е на 20.

Добавете Звяра от Астън Вила Кристиан Бентеке (22 г.), развенчал с 2 гола Арсенал в събота.

Сетете се за Маруан Фелаини (25) и Кевин Миралас (25), без които Евертън далеч нямаше да е конкурентен на водещите тимове...

В защита имаме още капитанът и лидер Венсан Компани (27) от Сити, наборът му Томас Вермален от Арсенал, 28-годишният Никлас Ломберц (Зенит), ветеранът Даниел ван Буйтен, спечелил всичко с Байерн, а и новата звезда в защитата на Аякс Тоби Алдервайрелд, искан от половината грандове на Европа.

Такъв избор от млади, гладни, талантливи и вече намесени в голямата игра футболисти, имат само няколко нации по света.

Веднага асоциацията сочи Бразилия, където постоянно се появяват младоци, които завладяват погледа на феновете и скаутите на грандовете из Европа.

Селекционерът Марк Вилмотс признава, че е благословен. Казва още, че духът на тима е толкова здрав, колкото не е бил и в най-славните години на белгийските "червени дяволи".

Те са или смугли и тъмни представители на емигрантски общности в страната като Компани, Азар, Дембеле, Фелаини, Аксел Вицел и Лукаку.

Или бели момчета с еднакви колежански прически като Алдервайрелд, Вертонген, Вермален, Куртоа, Миньоле и Де Брюин.

Но са на сходна възраст, растат заедно в националния и усещат уникалния си шанс. Това ги прави сериозен отбор.

За 3 години Белгия загуби един официален мач - 1:3 като гост на Германия в световна квалификация. Тимът става все по-силен, да го победиш е сериозен успех.

Букмейкърите го направиха пети фаворит за световната титла с коефициент 1:21, равен на Холандия и Италия. Пред Англия, Франция, Португалия и Уругвай.

Разбира се, историята помни невероятно талантливи отбори, не спечелили нищо. Белгия дори още не е на финалите в Бразилия.

Дай боже, България да стигне баражите в тези квалификации. Недай боже, там да му се падне Белгия, ако някак хърватите успеят да я изместят от първото място в групата.

Но каквото и да се случи е сигурно, че не се помни такъв глад от сериозните отбори да привличат белгийски играчи на всички постове.

Не може да е случайно.

По подобен начин грандовете търсят трескаво обикновено младите футболисти, продукт на една друга нация - Бразилия.

#1 vanko 19.08.2013 в 16:58:07

Това, което запомних след едно прочитане - половината са мургави, а останалите сресани Сериозно... Дано успеят да извлекат максимума от способностите си и да направят нещо запомнящо и като отбор. Потенциалът го има.

#2 Сърце Червено 20.08.2013 в 16:14:21

Белгийците винаги са има ли силни футболисти. При тях интересното е,че като имат едно силно поколение със страхотни играчи и след това им трябват поне 10 години за да създадат друго силно поколение. П.п. може да направим сравнение между нас и тях. Защото ние ги отстранихме в квалификациите за Евро 2004 и не направихме никаква крачка за развитие. Даже стане по-зле от среден отбор станахме слабак.

#3 http 20.08.2013 в 22:45:08

Едно шибано заглавие винаги може да ти развали кефа от статията (поне при мен е така). Пичове, (за журналята писали това иде реч) адски дразнещо е това "Бразилия на Европа"... не мислите ли? Както и лафчета от типа "БГ Моуриньо", " Българският Брад Пит", "Марадона от Лесичери", "Майкъл Джексън от Люлин", или някоя друга простотия...

Новините

Най-четените