От задната ножица срещу Ливърпул до онзи пробив по тъча и гола срещу Барса: Най-великите моменти в кариерата на Гарет Бейл

Гарет Бейл сложи край на бляскавата си кариера. На 33 г. уелската звезда каза "стоп" и сега ще има предостатъчно време да отдели на голфа и на всички други свои занимания.

В един момент от кариерата си Бейл бе най-скъпият футболист в света, с Реал Мадрид спечели всичко, а за Уелс е както футболистът с най-много мачове за националния отбор, така и топ голмайсторът.

В последните години от кариерата му позабравихме за блясъка му заради проблемите, които имаше на "Сантяго Бернабеу", а след това и след заминаването му за САЩ.

Но Бейл си остава един от най-ярките британски футболисти в цялата история и една от най-големите звезди в света в последното десетилетие.

Ето и топ 10 на моментите, с които ще го помним дълго:

10. Отбелязването на дебютния гол за Уелс на европейски първенства

Снимка: Getty Images

Уелс не направи добър Мондиал 2022, но на Евро 2016 "драконите" се справиха страхотно. Това бе първото голямо първенство след Мондиал '58 и първото европейско първенство изобщо в историята на страната. И кой по-достоен да отбележи първия гол на еврофинали от Гарет Бейл?

Попадението дойде директно от свободен удар при победата с 2:1 над Словакия. "Драконите" завършиха втори в групата си, след което стигнаха чак до полуфиналите, където отпаднаха от бъдещия шампион Португалия.

9. Голът, с който класира Уелс на Мондиал 2022

Още един брилянтно изпълнен фаул. Изпълнението на Бейл донесе успеха с 1:0 над Украйна във финалния плейоф, с който "драконите" се класираха за Катар - първото им световно от 1958 г. насам.

На Мондиал 2022 "драконите" не се представиха на ниво и отпаднаха още в груповата фаза, а мачовете в Катар се оказаха и последните в кариерата на Гарет Бейл.

8. Голът срещу САЩ на Мондиал 2022

Това се оказа единственото попадение на Уелс в Катар - при равенството 1:1 със САЩ. След това дойдоха загубите с 0:2 от Иран и с 0:3 от Англия, а Уелс отпадна безславно.

7. Последният му гол за Тотнъм

Наистина гол-красавец. И то в 90-ата минута, и то победен - за 1:0 срещу Съндърланд. Бейл си нагласи топката на левия крак и с мощен удар остави безпомощен Симон Миньоле. Датата - 19 май 2013 г.

Дни по-късно уелсецът се превърна в най-скъпия футболист в историята с рекордния трансфер в Реал Мадрид.

6. Най-скъпият футболист в света

Бейл пристигна на "Сантяго Бернабеу" в сделка на стойност 100 милиона евро, което подобри рекорда, поставен четири години по-рано, отново от Реал - при привличането на Кристиано Роналдо от Манчестър Юнайтед.

Без значение как приключи авантюрата му с "кралете", Бейл оправда всяка стотинка, платена за него. С Реал уелсецът спечели пет пъти трофея от Шампионската лига, четири пъти Световното клубно първенство, три пъти титлата и още веднъж купата в Испания.

В 258 мача Бейл наниза 106 гола за "белите", добавяйки още 67 асистенции.

5. Изравнителният гол на финала за Купата в САЩ

Бейл поизлъга феновете на Лос Анджелис, че е готов да изпълни договора си, който беше до края на 2024-та, но още в началото на 2023-та реши да сложи край на кариерата си. Все пак в Ел Ей ще го запомня с добре.

Уелсецът изигра само 13 мача за ЛА, но финалът за Купата бе най-запомнящият се. В осмата от общо деветте добавени минути на 120-те във финала Ел Ей изоставаше с 2:3 от Филаделфия, когато Бейл бе намерен в наказателното поле и с глава възстанови равенството.

Впоследствие ЛА спечели първата купа на МЛС в историята си.

4. Голът му при спечелването на Десетата

Реал Мадрид е най-успешният клуб на европейската сцена, а през 2014-а докара спечелените трофеи от КЕШ/Шампионската лига до двуцифрено число.

Разбира се, това нямаше да бъде възможно без изравнителния гол на Серхио Рамос в 93-тата минута, който докара мача до продължения. Там Бейл, Марсело и Кристиано Роналдо от дузпа довършиха градския съперник Атлетико.

3. Онзи пробив и победният гол срещу Барселона във финала за Купата

Купата на краля бе първият трофей, който Бейл вдигна с Реал - през 2014-а. На финала "кралете" победиха Барселона, а уелсецът имаше огромна заслуга за това.

При резултат 1:1 Бейл направи един велик пробив по лявото крило, оставяйки Марк Бартра да му диша праха, след което прокара топката между краката на вратаря и пет минути преди края донесе купата на "белите".

2. Бруталната му игра срещу Интер и Майкон

През 2010-а Тотнъм попадна в една група в Шампионската лига със защитаващия тофея си Интер. За "нерадзурите" тогава играеше Майкон, който бе смятан за един от най-добрите десни крайни защитници в света. Но Гарет Бейл развенча този мит за само 45 минути.

"Шпорите" губеха с 0:4 на почивката, но в края Тотнъм загуби с 3:4 след хеттрик на Бейл, който злепостави по всякакъв начин Майкон. Тогава се роди истинската звезда на уелсеца.

На "Уайт Харт Лейн" няколко дни по-късно Бейл отново развинти бразилеца и бе в основата на победата с 3:1, асистирайки за два от головете.

1. Задната ножица срещу Ливърпул

Бейл се появи от пейката, за да вкара два гола във финала на Шампионската лига през 2018-а срещу Ливърпул. Първият от двата бе наистина специален. Задната ножица на уелсеца ще се помни дълго, по подобие на онзи гол на Зинедин Зидан, който през 2018-а водеше "кралете", срещу Леверкузен през 2002-ра.

След това Бейл се възползва и от поредната неадекватна намеса на Лорис Кариус, за да оформи крайното 3:1 и да донесе Тринайсетата.

Четири години по-късно Реал спечели и 14-ия си трофей от Шампионската лига, отново след победа над Ливърпул, но тогава Бейл вече се бе превърнал в твърда резерва и Карло Анчелоти дори не го използва във финала.