Тя е фризьорка с излъчване на кралица - и докато извежда семейството си от мизерията до богатството, мнозина в Тунис обвиняват доскорошната първа дама Лайла Трабелси, че е повела страната точно в обратната посока.
В бунтовете, които доведоха до свалянето на президента на Тунис Зин ал Абидин Бен Али миналата седмица, името на Трабелси е епитет на върха на езика на протестиращите - а образът й е подтик за насилие.
"Тя и семейството й бяха в центъра на цялата тази омраза, на народни гняв в последните седмици", коментира Фатих Хамчи, политически активист в Тунис. "Тя поддържаше невероятна мрежа от контакти, която като чума зарази света на бизнеса. Което означава, че сега, в този свят никой не е безукорен."
От фризьорския салон до коридорите на властта
В определяната от някои вестници като "Жасминова революция" президентът и семейството му избягаха от страната, след почти месец на народни протести, стартирали след самозапалването на отчаян продавач на плодове, защото полицията конфискува колата му.
Напускането на омразната Лайла предизвиква масова радост в Тунис. В Twitter един тунизиец пише иронично, че съпругата на бившия президент вече пише автобиография в две части, озаглавени: "Пътят от сешоара до коридорите на властта" и "Пътят от властта до улицата."
Френският вестник Le Monde вчера съобщи, че по време на бягството със съпруга си Трабелси е взела със себе си тон и половина злато от централната банка на Тунис.
Според изданието Лайла отишла в Банката на Тунис да вземе златните кюлчета. Директорът на банката първоначално отказал, но тя се обадила на съпруга си, който заставил банката да предаде златото. (Банката отрича.) След това двамата избягали със златото в Саудитска Арабия.
Една проста фризьорка...
По време на управлението на Бен Али корупцията, организирана от жена му, е била "потресаваща" и е била сравнима с "превземане на държавата", споделя виден тунизийски бизнесмен, който желае името му да бъде запазено в тайна.
Това, че бивша фризьорка, едно парвеню, успява да се издигне до първа дама, е нещо, което тунизийският елит обича да изтъква - и по време на демонстрациите протестиращите се оплакват, че страната е докарана до срив от "една проста фризьорка."
Как се събират Бен Али и Лайла
След като излиза с цяла върволица от мъже във властта през 80-те години, Лайла се запознава с Бен Али - политик с амбиции, сравними с нейните. Тунизийците разказват, че той й е наел вила, докато същевременно е поддържал интимна връзка с племенницата на болния тогавашен президент Хабиб Бургиба. Тя временно е била ангажирана с управлението на страната. След като Бен Али взима властта през 1987 г., той прекъсва връзката си с нея и през 1992 г. се жени за Лайла.
Амбициозната първа дама бързо си изгражда собствена властова база, като изблъсква от пътя си семейството на първата жена на Бен Али и безмилостно се справя с всеки, за който смята, че се е държал пренебрежително с нея - или пък застава на пътя на враждебното превземане на икономиката на Тунис от нейното семейство.
Лайла дори започва бизнес с приятелката си Суха Арафат - вдовицата на палестинския лидер Ясер Арафат, което е потвърдено от американска дипломатическа телеграма, публикувана от WikiLeaks. Но след като двете жени развалят отношенията си, Арафат е изгонен от страната.
Освен Лайла още двама души са основни фигури в клана Трабелси: нейният по-голям брат Белхасан, възприеман от мнозина като втория по власт мъж в Тунис след Бен Али - и племенникът й Имед, чието брутално поведение и връзки с организираната престъпност го правят основен играч, налагащ решенията на клана с насилие.
Тя ще ви направи предложение, на което не можете да откажете
Самата Лайла ръководи семейния бизнес като смесица между мафиотски кръстник и сватовник. Съзнавайки скромния произход на семейството си, тя циментира съюзи, като води до бракосъчетание свои роднини за членове на по-солидни фамилии от тунизийския бизнес и буржоазията.
Тя се меси в делата на елита на страната по начина, по който някога Джоан Колинс го правеше в сапунената опера "Династия": винаги със заговори и интриги, за да постигне своето.
Тя принуждава Белхасан да се разведе със съпругата си и да се ожени за дъщерята на Хеди Джилани, оглавяващ асоциацията на тунизийския бизнес. (По-късно плъзват слухове, че той е бил женен и за Суха Арафат, докато двете жени са били все още близки.)
Триумфът й обаче е бракът на дъщеря й Несрин за Сакр ал-Матери, потомък на влиятелно семейство, чийто стремглав възход към върховете на света на бизнеса го прави да изглежда като потенциален наследник на Бен Али. Твърди се, че Ал-Матери по това време е излизал с друга жена, но след като полицията се свързва с нея, тя бяга във Франция.
Ал-Матери, който създава ислямска банка и радиостанция, се смята за фигурата зад някои от ислямистите в Тунис; наблюдателите смятат, че религиозното му обществено излъчване е било с цел да укротява религиозно-консервативната опозиция.
Семейството бърка във всяка каца с мед
От своя страна Белхасан е имал контрол навсякъде, манипулирайки борсите и спекулирайки с недвижими имоти. Kathago Airlines - още едно от неговите начинания, изглежда е получавало привилегировано отношение на летището в Тунис пред държавната авиокомпания Tunis Air, като от националния превозвач са взимани резервни части за поправяне на самолетите й.
Белхасан също така поглъща чрез своя фирма една от последните големи независими банки.
Имед, по-грубият от двамата, е по-известен с гангстерското си поведение и любовта си към скъпите яхти. Твърди се, че преди няколко години по негова поръчка е открадната яхта за милиони долари от Корсика, след което е доставена в Сиди Бу Саид - на вид съвършено крайморско селце край Тунис.
За съжаление на Имед се оказало, че яхтата принадлежи на Бруно Роджър, ръководителя на престижната инвестиционна банка Lazard - който използвал връзките си с френското правителство, за да окаже натиск върху режима заради кражбата. В Тунис никой не смее да говори публично за неловката ситуация, но се твърди, че Лайла е била крайно недоволна от отказа на съпруга си да защити Имед.
Когато здравето на Бен Али започва да се влошава и плъзват слухове, че той е болен от рак, президентът става по-податлив на нервни изблици и често критикува алчността на семейството на съпругата си.
Но властта на Лайла е толкова дълбока, че тя напълно би могла да даде нареждания на министрите от правителството да си държат езика зад зъбите.
"Недейте да го натоварвате с новини, аз знам как да му съобщя..."
Според френските журналисти Никола Бо и Катрин Грасие, които през 2009 г. публикуват язвително разкриващо най-лични подробности описание на възхода към властта на първата дама на Тунис, озаглавено "Регентът на Картаген", тя моли двама от основните политици, лоялни към режима - външния министър и шефа на кабинета на президента - да предават всякаква информация през нея.
"Президентът в момента е в период на депресия заради неуморната си работа за благото на нацията", заявява им тя. "Поради това ви моля да се въздържате от това да го натоварвате с новини и информация, които биха утежнили състоянието му. Можете... първо да съобщавате новините на мен. Знам как да ги представя пред него."
Това, че тя е филтрирала всичката информация, достигаща до президента на Тунис, може би обяснява защо той толкова бавно е осъзнал колко тежко е положението.
Дори и когато техният свят се е сривал около тях, Лайла просто е смятала, че държи нещата под контрол.
Лайла не е първата съпруга на диктатор, прочула се с алчността и корупцията си. Имелда Маркос, съпругата на бившия филипински диктатор Фердинанд Маркос, е достойна предшественичка. Помним Маркос, прочула се с намерените 1220 чифта нейни обувки в президентския дворец в Манила - тогава семейството й напусна страната след народното въстание през 1986 г., и получи разрешение да се върне във Филипините през 1991 г. с трите си деца.
Бившият държавен глава на Филипините е откраднал от хазната близо 10 млрд. долара за времето от 1972 до 1986 г.