Миналото десетилетие любимият жанр в журналистиката беше: "Вижте прекрасната къща на този богаташ в Оксфордшир / Хемптънс / Карибите, ще напишем подходящо възторжен материал за покупката му на глинено гърне за хола на стойност $30 000, което доказва неговото морално превъзходство - и всъщност защо всички ние не слагаме в спалните си поръчкови тапети за $650"?
Но времената се менят, а с тях и журналистиката, така че след рецесията глинените гърнета за $30 000 започнаха да изглеждат малко под достойнството ни. И ето че нов жанр журналистика бележи възход и му се наслаждаваме не по-малко, макар и по леко различен начин.
Сега материалите, които грабват вниманието, са тези, които оборват псевдонаучни блогъри.
Класика от този вид ще бъде публикувана тази седмица в австралийското издание Women's Weekly, което е направило интервю със самоописващата се като "уелнес гуру", 23-годишна Бел Гибсън.
Тя твърди в блога си, че се е излекувала нелечим рак на мозъка, като е премахнала глутена и захарта от менюто си. Блогът й е породил приложение, което е изтеглено повече от 300 000 пъти, последвано от неизбежната книга - The Whole Pantry, със снимки на здравословна храна в перфектна рустикална кухня. Дотук звучи много в духа на времето
Има само един проблем: Гибсън никога не е боледувала от рак.
В интервюто тя признава: "Нищо от това не е истина". Както списанието обобщава, с което никак не подобрява нещата: "Тя казва, че е убедена, че трябва да избягваме глутена, млечните продукти и кафето, но всъщност не разбира как функционират раковите заболявания."
Гибсън не е първият "уелнес блогър", попаднал в клопката на собственото си невежество - и определено няма да е и последният.
Съветниците за здравословен живот в интернет са все по-многобройни, невероятно популярни и притеснително ухажвани от медиите, които никога не могат да устоят на привлекателни млади жени (най-видните членове на тази демографска група).
Тя говорят за храна, докато ги снимат как отхапват ягоди. Те поддържат блогове за здравословен живот, които неизбежно изискват на случаен принцип да изключвате различни хранителни групи и глутен (колко от тях реално знаят какво е глутенът, надали ще разберем).
Повечето такива „експерти" не са преминали по специализирано обучение. Те поддържат стилни Instagram акаунти, където показват колко привлекателни са те и храната им.
Обикновено имат и история как са се разболели и как са се излекували чрез диета. И често твърдят, че съвременната хранителна индустрия убива всички нас, затова ако следвате техните инструкции дословно, вие ще бъдете също толкова красиви, колкото са и те, и може би дори ще можете да хрупате също толкова секси ягоди.
Перфектен пример е блогът Goop на Гуинет Полтроу, който популяризира детокс-диети и сокове
Ела Удуърд, дъщеря на бившия британски министър за Северна Ирландия Шон Удуърд, е също в този бранш - с блога Deliciously Ella. Наскоро нейно възторжено представяне бе публикувано в лондонския Evening Standard; на снимката тя естествено позира със задължителната ягода.
В САЩ Вани Хари, по-известна като Food Babe, спечелила огромен брой последователи, като твърди, че неорганичните ябълки водят до по-голямо надебеляване от мелбите - това по някакъв начин било свързано с натрупване на пестициди в тялото. Според нея хлябът се прави от постелки за йога.
Надали ще се изненадате да научите, че Хари, бивш финансов консултант, няма никаква медицинска квалификация.
Джилиан Маккийт, прекрасно оборена от Бен Голдакър в доклад през 2007 г., е нещо като прародител на сегашните уелнес блогъри. Бившата актриса и Playboy-модел Джени Маккарти също допринесе за тренда с абсолютната си самоувереност, въпреки липсата на каквато и да е медицинска подготовка.
"Университетът на Google е мястото, откъдето съм получила научната си степен", твърди многократно тя. Маккарти от 2007 г. поддържа тезата, че синът й Евън е развил аутизъм в резултат на ваксинации, следователно аутизмът може да бъде "излекуван" чрез здравословно хранене.
Маккарти редовно бива цитирана като основен фактор в антиваксърското движение в САЩ, което през 2012 г. доведе до пик на случаите на заразяване с коклюш, последвано от епидемия на дребна шарка в Дисниленд в Калифорния по-рано тази година.
Маккарти редовно повтаря, че медицинският елит не заслужава доверие и само външни хора като нея казват истината
И това очевидно е манталитет, който допада и на либералите-борци срещу големия бизнес, и на отричащите науката консерватори. В Ориндж Каунти, Калифорния, някои училища съобщават, че до 60% от 5-годишните деца не са получили всички изисквани ваксини, а републиканците подхванаха темата, като я насочиха в насоката за правата на отделния човек, съпоставени с общото благо.
Кандидатът за президент Ранд Пол, завършил медицина, е казвал, че ваксинациите могат да доведат до "психични разстройства" и би трябвало да бъдат "доброволни".
Уелнес-блогърите повтарят доста сходна теза - според тях на хранителната индустрия не може да се вярва и всички, които оспорват техните съмнителни твърдения, вероятно са се продали на големите фармацевтични фирми или големите хранителни компании.
Това е любима техника и на Food Babe, която е правила научно оборени твърдения, че критиците й имат съмнителни връзки с производители на химически вещества. Когато научният кореспондент на New Yorker Майкъл Спектър оспори спиритуалната кампания на индийския еколог Вандана Шива срещу ГМО посевите, Шива контрира, че Спектър е "финансиран от ГМО движението".
Колкото повече тези хора биват оборвани - а Food Babe е оборвана редовно и блестящо - толкова повече те отстояват вярата си, че казват истината, която неуточнените "Те" не желаят ние да научим.
Да бъдеш неопитен, необразован аутсайдер явно вече означава да си достоен за доверие експерт
Това е трик, познат на всички, наблюдавали възхода на Чаената партия и UKIP. Лесно е да се присмиваме на уелнес блогърите и техните причиняващи затлъстяване ябълки, но техните невежи празни приказки за храната и здравето са в най-добрия случай безотговорни, а по същността си и неморални.
За едно те са прави: важно е какво ядем, ето защо учени хора с квалификация извън притежаването на Instagram акаунт ни просвещават по този въпрос. И все пак тези блогъри ни карат да изпитваме сантиментална носталгия по ерата, когато лайфстайл позицията беше да притежаваш струващо 30 000 лири глинено гърне, а не лишена от глутен диета.
Бързо и просто решение: спираме да използваме интернет. Живот с пестициди, нитрати, ГМО и липса на информационен стрес накрая може да се окаже по-пълноценен.
За вярата не са нужни доказателства!