Със сигурност никой не знае как е изглеждал Моисей, но е твърде вероятно когато си мислите за човека, който е разделил Червено море на две, да не си представяте физиономията на актьор, играл Батман.
Но Крисчън "Черният рицар" Бейл е изненадващият избор за ролята на Моисей в "Изход: богове и царе" на Ридли Скот.
И това кастинг решение, наравно с други в същия филм, предизвика бурна реакция в интернет, като много хора се зачудиха защо продуцентите в Холивуд отказват да избират за определени роли актьори с по-подходящ етнически или расов профил.
Изкривено режисьорско възприятие
Подборът във филма на Скот е "изкривено възприятие и проява на неспособност за мислене извън безопасните решения", казва Джак Шахин, автор на "Лошите екранни араби" - книга за имиджа на арабите в медиите. "Скот подхожда по същия традиционен начин и повтаря избора на Чарлтън Хестън за Моисей в "10-те божи заповеди" - смята Шахин.
"Не че липсват актьори от арабски или еврейски произход, които биха направили ролите по-достоверни. Мениджърите на студиата твърдят, че избират най-подходящите хора, но аз се съмнявам че те изобщо са викали на прослушване американец от арабски или еврейски произход".
Шахин не говори само за избора на Бейл, а и за други основни роли във филма.
Австралиецът Джоел Еджъртън играе египетския фараон Рамзес, Сигърни Уийвър - е майката на Рамзес, а любимият на всички асистент в лаборатория за метамфетамини, Арън Пол от "В обувките на дявола" (Breaking Bad) е избран за ролята на лидера на израелитите - Джошуа.
Почти всички незначителни роли във филма са с тъмнокожи актьори, а всички египетски царе и боговете са бели.
"Мисля, че този кастинг просто демонстрира на практика желанието да се спечелят колкото се може повече пари, като филмът се "опакова" по начин, който да го направи възможно най-атрактивен. Защото за Холивуд това е именно продукт", казва филмовият критик Маршъл Файн от HollywoodAndFine.com.
"С избора на Крисчън Бейл, Ридли Скот просто е търсил най-популярното име, което може да привлече", смята той.
Точно както винаги е било досега
Холивуд има дълга история на актьори с неподходящ етнически произход в исторически роли. Най-абсурдният пример е Джон Уейн като Чингиз Хан във филма от 1956 "Завоевателят".
Но въпреки че днес американско общество е в пъти по-мултиетническо отпреди и в Холивуд има повече етнически актьори отвсякога, студиата продължават да живеят назад във времето, когато става дума за малцинствени роли, особено такива на араби и евреи.
Наскоро актьорът от шведски и еврейски произход Джейк Гиленхал получи главната роля в "Принцът на Персия", а основната роля в новия сериал на FOX "Тиранин", развиващ се в близкоизточна държава, беше дадена на британско-американския актьор Адам Рейнър.
Към това трябва да добавим и многобройните северни физиономии, изиграли Иисус през годините и изглеждащи твърде далеч от историческия образ на Сина Божи (който все пак е близкоизточен евреин): Крисчън Бейл, Макс фон Сюдоф, Джефри Хънтър, Уилям Дефо...
Е, няма как да не си зададете въпроса замислят ли се изобщо режисьорите и продуцентите за този проблем?
"Основната мисъл е кое нашумяло име да привлечем във филма, което да ни гарантира приходи", издава холивудски режисьор по кастинга, който предпочита да остане неназован.
"Просто студийната машина се завърта по-охотно, когато има звезда", добавя той. "А за съжаление няма добре продаващи се звезди от различните етноси, което се дължи на липсата на избор на представители на тези етноси в по-ранни роли в кариерата им, които да им позволят да достигнат звезден статус".
Но това не значи, че напълно липсват познати актьори от различни етноси, особено от еврейски произход. Ендрю Гарфилд, Зак Ефрон, Шая Лебьоф, Даниъл Радклиф, Пол Ръд, Мила Кунис, Скарлет Йохансон, Джейк и Маги Гиленхал, Натали Портман - списъкът може да продължи до безкрайност (списъкът с по-популярни арабско-американски актьори е малко по-къс, но пък включва носителя на "Оскар" Ф. Мъри Ейбрахам, Тони Шалуб и Кати Наджими).
Но когато става дума за избор на която и да е от тези познати звезди в роли, където етносът е основен фактор, те просто не биват разглеждани като сериозни кандидатури.
Факт е също така, че представителите на бранша никак не обичат да говорят на тази тема.
Warner Brothers, дистрибутори на "Изход: богове и царе", отказаха коментар. Да говори по въпроса отказа и Нина Голд, посочена като кастинг режисьор на "Изход". Да коментират отказаха и от Профсъюза на кастинг режисьорите в Америка. Както и MOST - "Мюсюлмани на екрана и в телевизията" - център, свързващ холивудските продукции с мюсюлмански актьори.
Това обаче не попречи на социалните медии да реагират бурно на кастинга в "Изход: богове и царе".
Вече има призиви за бойкотиране на филма, когато той излезе по кината на 14 декември.
Над 17 000 души вече са се подписали под петиция за такъв бойкот. И Twitter реагира с доста негативни коментари.
Типично, един от коментарите е, че ако Крисчън Бейл може да играе Моисей, може би Идрис Елба би могъл да изиграе Джон Кенеди.
"Кой идиот е правил кастинга и смята, че тази селекция е добра идея?" беснее друг потребител на Twitter, а трети казва: "Актьорите също са виновни, защото са приели тези роли".
Скот отстоява кастинга си пред Yahoo Entertainment, заявявайки: "Мислех си за "Изход" и за Моисей като могъщ, мащабен герой, който същевременно трябва да бъде игран от много реален човек. Помислих си за Крисчън и за мен той беше подходящият актьор за такава роля".
"Има много различни теории за етноса на египтяните", допълва Скот "и имахме много дискусии как най-добре да представим тяхната култура".
Без отговор остава въпросът дали изобщо Скот е викал на прослушване за ролите по-адекватни представители на конкретните етноси.
Спорно е и дали така нареченият "далтонистки кастинг" изобщо води до положителен резултат като приходи.
Расисткият кастинг изглежда не помогна на "Ной" където главната роля бе поверена на австралиеца Ръсел Кроу: струващата 125 млн. долара продукция събра само 101 млн. долара проходи в Америка.
За сметка на това "Апокалипто" (2006 година) на Мел Гибсън, в който играеше индианецът Руди Янгблъд и който бе заснет изцяло на езика на маите, пожъна тройно повече доходи от бюджета на снимките, когато бе пуснат по кината.
"Много трудна задача е да се подбират етнически подходящи и расово адекватни актьори за ролите", коментира пожелалия анономност кастинг режисьор. "В нашата професия понякога се опитваме да прокарваме по-свежи идеи, но самата студийна машина не го позволява. Работата на професионалния кастинг режисьор се състои в това да доведе най-добрия актьор за ролята, който едновременно е достатъчно автентичен и достатъчно интересен в творчески план. Но пак отново всичко опира до студийната машина. Нужни са доста протестиращи гласове на протест, за да бъде спряна тази историческа инерция".