Двойката инженери от САЩ Скот и Джули Брусоу са се заканили да променят света. Буквално. Ако бъде пусната в производство, тяхната разработка на соларни панели действително ще предизвика революция в начина, по който се придвижваме по пътищата.
Новата технология, която двамата разработват от 2006 година насам, може да замени абсолютно всички познати досега пътни настилки и тротоари със соларни такива.
Соларни паважи и улици
Става дума за модулна система за павиране, съставена от шестоъгълни соларни панели. По разработката на системата двойката работи от 2006 година насам.
Панелите могат да бъдат използвани като настилки за пътища, магистрали, велоалеи, тротоари, паркинги. Също така, заради водоустойчивостта си, те биха могли да се използват и като плочки около басейни и водни пространства, а заради вграденото LED-осветление - могат да служат като основа на дансинги, детски площадки и стадиони.
Устойчивостта им на тежест пък ги прави подходящи и за състезателни трасета. И изобщо - приложението им може да бъде навсякъде.
Смарт-технология за екологично бъдеще
Или както гласи рекламата, която има около 6 милиона и половина гледания в You Tube: "Става дума не за обичайните "скучни" слънчеви панели, ами за микро-процесорна "смарт"- технология", предназначена да промени живота ни.
"Интелигентните" панели са покрити с нов вид фибро-стъкло, създадено основно от рециклирани материали. Освен, че е много здрав, този нов вид настилка генерира електричество по един абсолютно екологичен път - чрез слънцето.
И съответно генерира и доходи.
Друг плюс на този вид соларна настилка е, че може да излъчва топлина, което я прави доста удобна за използване върху пътища в места с по-суров климат. С една дума: край на заледяването и на новини от сорта на "Снегът ни изненада". И край на разходите за почистваща техника.
Възможността да се вграждат светлинни диоди в панелите пък прави работата по рисуването на пътна маркировка напълно излишна: пускате лампите и готово - светлините играят ролята на старомодните зебри, пресечени линии и други знаци по пътното платно.
И въпреки че са доста устойчиви на тежест (работещият и многократно тестван прототип издържа до 125 тона) соларните панели могат да бъдат проектирани и така, че да са чувствителни на натиск.
Край на електрическите стълбове?
Ако и това не звучи достатъчно „зелено", то трябва да добавим и че панелите, които могат да бъдат използвани като "зарядно" за офиси, домове и електромобили, ще променят изцяло и електрическата мрежа на страната или областта.
Технологията, наречена "коридор от кабели"позволява "скриването" на електрозахранването изцяло под земята. Което значи "край" на авариите при бури и торнада. И избощо край на електрическите стълбове.
Повече "чиста" енергия отвсякога
Според изобретателите, подобна пътна система, въведена на национално ниво в САЩ, би могла да произведе повече енергия, отколкото населението на страната може да използва.
В момента обаче точната статистика по този въпрос се преизчислява, защото по технологични причини се налага соларните плочи да бъдат разработени в по-малък размер от първоначалния по замисъл, а това ще промени получените досега при тестване данни.
Интерес и помощ от всички посоки
И дори да звучи като научна фантастика, всъщност досега соларните панели, разработени от двойката, се радват на сериозен интерес от страна на научните среди. А и на подкрепа от страна на американската държава.
Федералното управление на пътищата на САЩ досега е отпуснало финансиране на проекта на две фази: първата за разработка и за развитие на соларните панели, а втората за построяване на прототип на експериментален паркинг. И двете фази за изпълнени.
И "Оскарът" отива при...
От 2009 година досега модулната система за соларно павиране е спечелила и многожество награди. През 2010 и 2011 година, проектът печели последователно две награди на General Electric за еко-проект.
През август 2013 смарт-панелите получават световна технологична награда, предоставена в сътрудничество с различни медии, като списанията TIME, Fortune, Science, както и телевизия CNN. Прототипът има награда и от технологичния клон на Google за 2013.
Срещу статуквото
Наградите и признанията обаче не значат, че технологията ще може да се пребори за пазарна ниша. Все още много хора не вярват в бъдещето на соларните технологии, а още по-голяма съпротива се очаква от фирмите и индустриите, заинтересувани от запазване на статуквото.
Работа за 1 милион долара
За да се премине от ниво прототип на ниво производство, екипът се нуждае от 1 милион долара, за заплащане на екип от инженери. Благодарение на спонсори, както и благодарение на продажбата на чаши, тениски и различни сувенири, всъщност по-голямата част от средствата вече са осигурени.
В момента се търсят различни инженери и мениджъри за производствена работа, която е планирана да започне през юли. Работното място на екипа ще бъде в Сендпойнт, Айдахо.
И въпреки че нещата очевидно се случват, пред изобретателите седи още по-дълъг път от изминатия досега. Но едно е сигурно: техният път ще бъде осветен от ярко слънце и ще води към едно по-екологично бъдеще.