Странна сграда доминира пейзажа до Шварцвалд в Югозападна Германия.
Изглежда така, сякаш някой дубайски небостъргач е кацнал до гората и по чудо си е останал там. И то не какъв да е небостъргач, а с внушителна височина от 250 метра и прорези, напомнящи тези на свредел.
Само че това не е луксозна сграда, пълна с панорамни апартаменти и места за забавление на свръхбогатите, а тестова площадка.
Кулата е предвидена за тестване на асансьори и тяхната безопасност.
Намира се точно до тихото и красиво градче Ротвейл и там е тествана втората система от асансьори на новия Световен търговски център в Ню Йорк, на един от най-високите небостъргачи в Атланта и редица други емблематични сгради от по няколко десетки етажа.
Тестовият център или по-точно - тестовата кула - е построена през 2017 г. и струва над 40 млн. евро.
Има 12 асансьорни шахти и мулти система, която позволява на асансьорите да се движат както вертикално, така и хоризонтално. Механизмът разчита не на кабели, които да изкачват и свалят асансьорите, а на магнити, които ги задвижват.
Инженерите се надяват, че това ще е масова технология в не много далечно бъдеще.
Заради магнитното задвижване асансьорите са и по-бързи и безшумни и самото пътуване с тях се усеща по-комфортно.
А за да са сигурни и проверени асансьорите, те трябва да се тестват в реални условия, каквито предлага кулата до Шварцвалд.
Скоростта на асансьорите в кулата в нормални условия достига до 18 метра в секунда, а при тестове със свободно падане - до 25 метра в секунда. Механизмът може и умишлено да създава вибрации, вместо да ги абсорбира, за да симулира истинско пътуване с асансьора.
Външният дизайн, подобен на свредел, също не е случаен.
"Вдлъбнатините" в сградата обират въздушните течения и я правят по-устойчива на вятъра, който идва от гората и планината. Много подобни сгради използват буфери или разнообразни видове противоземетръсни шайби, които да правят постройката издръжлива, но тук те не са били необходими.
Не на последно място в кулата се надяват да тестват и още неразработени асансьорни технологии като например асансьори с електрически мотори и такива с магнити, които ги правят почти неподвластни на гравитацията.
В кулата ежегодно гостуват ученици, които да разберат повече за тестването на асансьорите.
А гледката, която се открива от площадката на височина от 232 метра, е спираща дъха независимо от сезона.
Строежът на кулата обаче не е преминал без протести от местните жители, които смятали, че огромният ѝ силует загрозява целия пейзаж. Ротвейл е град с корени още от Средновековието и редица исторически забележителности, които са в контраст с футуристичната сграда.
С времето жителите не само свикват, а и започват да се гордеят с достижението на инженерната мисъл, което имат до града си. В кулата дори се провежда ежегодно състезание по катерене на старомодните стълби, които се вият около тестовата площадка за асансьорите от бъдещето.