Как бихте реагирали, ако ви кажем, че има случаи, в които подаряването на коледни подаръци вреди на децата? Знаем, че това не е най-тържественото и жизнерадостно откритие, което може да се направи навръх коледните празници. Но ако погледнем въпроса през призмата на психологията, трябва да ви предупредим, че съществуват скрити капани в морето от армагани за малките наследници. Кои са те - вижте във видеото тук:
С психолога и основател на школата "Наука за хората" - Ина Иванова разговаряхме по темата за подаръците за децата и тя дава някои важни насоки, които е хубаво възрастните да взимат предвид при планирането на изненади за потомството.
Ина е съгласна, че на днешните родители не им е лесно. Магазините преливат от шарени, занимателни и популярни играчки, а когато имаш малко дете, е трудно да му обясниш защо не е практично да похарчиш стотици левове за пластмаса.
Да угаждаш на детето си, като чинно изпълняваш списъка му с желания до Дядо Коледа, също не е разумно. Навикът е вреден за подрастващия мозък и го превръща в феномена, който народът е нарекъл Мамин Гошко.
Или с други думи - зрял човек, който продължава да се държи за полите на мама и несъзнателно да вярва, че целият свят е длъжен да изпълнява желанията му.
В същото време обаче споделяме мнението, че най-умиляващо нещо на света е радостта в детските очи.
Избирането на подаръци за децата определено е като обезвреждане на бомба.
В интервюто с Ина обръщаме внимание и на това как трябва да подходят родителите, когато тийнейджърът им поиска скъп и лъскав подарък. Как да говорят с него по въпроса за стойността на вещите, без да предизвикат въстание срещу себе си.
Целият разговор с Ина Иванова, в който обсъждаме стреса около коледните празници, проблемите в семейната среда и как да преодолеем стари конфликти с родителите си, гледайте тук: