Сушата настъпва в Европа и континентът тепърва ще трябва да се справя с необичайна доскоро ситуация. Дълги периоди без валежи, по-топли лета и по-малко сняг през зимата водят до сериозни проблеми.
Миналото лято беше тежко за някои части от континента, а прогнозите за тази година също са притеснителни за енергетиката, селското стопанско и туризма в редица страни.
Как обаче се справя едно място, където водата винаги е била недостатъчна, но пък то самото е център на многомилиардна туристическа индустрия? Как Лас Вегас, построеният насред пустинята град, черпи и опазва този дефицитен ресурс - и то на фона на процъфтяваща развлекателна индустрия и жестоки суши?
Градът на греха и разточителността е точно обратното, когато става дума за водни ресурси.
Огромната част от водата, която се ползва в южната част на щата Невада, където се намира и Лас Вегас, е рециклирана - т.е. връща се отново във водопроводната система през система от канали. Водата се преработва, пречиства се и се връща през специален канал в езерото Мийд - основният източник на района и най-голям воден резервоар в целите САЩ, за да се влее отново по тръбите към града.
Това обаче е възможно само за "употребения" в къщи и закрити пространства ресурс, които са свързани със системата за рециклиране.
Затова и властите са наложили строги мерки срещу разхищенията на вода на открито, където тя просто се изпарява или оттича, когато се използва в дворни площи, за напояване и миене на коли, и са назначили "водна полиция" - патрули, които обикалят ежедневно по улици и квартали, за да следят за нарушение на правилата.
През лятото е забранено поливането на външните площи през деня, а в неделя не може да се пускат пръскачки за моравите изобщо. Поливането не може да трае повече от 12 минути, ако е с автоматични системи. През есента и зимата, когато не е толкова топло, поливането е разрешено само в 3 или дори 1 ден от седмицата.
Отводняването на басейните пък трябва да е свързано с канализацията, така че водата да отива за рециклиране. Тези, от чиито дворове тече вода или не са поправили пръскачките си в рамките на 48 часа, подлежат на глоби.
Санкциите започват от 80 долара и могат да стигнат до 5000.
Именно за наличието на течове и похабена вода следи водният патрул към Водната агенция на Южна Невада, като обследва улиците и предградията за подозрителни течове.
Тепърва обаче ограниченията ще стават все повече - от 2027 г. влизат в сила забрани за садене на трева за декоративни цели - в търговски площи, в многофамилни имоти и такива на институциите, край кръстовища, около пътища и тротоари ще бъде премахната. Забраната няма да касае дворовете на хората, гробищата, училищата и парковете.
"Всеки ден се разхищава вода. Опитваме се да спрем това напълно и полагаме огромни усилия", обяснява пред "Солт Лейт Трибюн" един от водните патрули на Лас Вегас Салвадор Гамас.
"Зелени заедно"...
е общ проект на Money.bg и Webcafe.bg, който обръща внимание на екологичните тенденции - както в ежедневието на всеки от нас, така и в бизнеса. Научете повече тук: zelenizaedno.bg
"Виждам ползите от рестрикциите - знам какво беше езерото Мийд преди 10 г. и виждам как е сега. Властите трябва да спрат строежите и заселването на нови хора, докато не разработят план как да се справят със ситуацията с водата", коментира Гуидо Хуицинг пред изданието, докато Гамес "разследва" малък теч от моравата му.
Населението на района се е увеличило с 50% в последните две десетилетия.
Въпреки че водата на улицата идва от пръскачката, Гуидо не е глобен, а само посъветван да настрои по-добре пръскачката си.
Гамес обяснява, че по-голямата част от работата му е да обучава, предупреждава и дава съвети на хората - когато забележи, че разхищават вода.
Показателно за опита за пестене на вода е и че по данни на властите, цитирани от "Фокс Нюз", 70 на сто от хората доброволно са сменили тревата в дворовете си с изкуствена или с пустинни растения, които не се нуждаят от толкова много напояване. Подмяната се насърчава и с 3 долара за 300 кв. см. от градския бюджет.
Районът на Лас Вегас е с едни от най-строгите мерки по отношение на водата в САЩ - насред пустинята такава няма и единственият източник е река Колорадо, която бавно пресъхва.
В региона е забранено да се поставят морави в предните дворове, а в задните за засаждане може да се използва до 50% от площта. При новото строителство не може да се сади каквато и да е трева. В частните домове басейните са до 180 км. м.
Ползването на вода над определени количества се таксува допълнително, а голф игрищата имат "водни бюджети" за обем напоявани площи.
А какво става със световноизвестните хотели и казина и класическата гледка с фонтаните на "Беладжио"? Данните от градските власти сочат, че заради факта, че казината и хотелите рециклират огромната част от водата си, те ползват под 1% от водата в щата, но пък осигуряват 25% от работните места.
Освен това за атракции като фонтаните на "Беладжио" се ползват подземни води от частни кладенци, които не стават за пиене.
По-големият проблем са домакинствата - те потребяват 60 на сто от водата, като 99% от тази, която се използва в къщите, се рециклира.
Лас Вегас започва да налага ограничения едва преди 20-ина години, когато водата в езерото започва да пресъхва заради засушаването.
В последните години в западните части на САЩ има толкова жестоки суши, че нивото на езерото Мийд пада дотолкова, че по оголилото му се дъно се откриват човешки останки и лодки от времето на Втората световна война.
Мерките обаче дават резултат - от 2002 г. потреблението на вода е намаляло с 26%.
---
"Зелени заедно" показва добрите примери и важните съвети - всичко, което трябва да знаем по пътя към по-природосъобразно съществуване, работа и правене на бизнес. Проектът се осъществява с подкрепата на Кауфланд България, UniCredit Bulbank, Cargotec, RÖFIX, Insaoil, GreenPoint, Toki.bg, Инестбанк, Hitachi Energy.