МВР е знаело за подготовката за бягство от затвора от 2017 г.

МВР и Министерството на правосъдието са разполагали със сигнали, че рецидивистът Владимир Пелов готви бягство от Централния софийски затвор още през 2016 г., като оперативната информация е потвърдена и през 2017 г. Това стана ясно от обясненията на министрите Цецка Цачева и Валентин Радев пред Народното събрание, ден след като Пелов избяга от затвора заедно със съкилийника си Радослав Колев.

"За бягството на лицето Владимир Пелов имахме оперативна информация още през лятото на миналата година, че се готви такова нещо. Направени са необходимите и са взети необходимите мерки по това. Но, за жалост, се случи така, че той сега е избягал от затвора", каза вътрешният министър пред парламента.

Цачева потвърди, че затворникът Владимир Пелов е спрян от работа, след като е установено, че се подготвя за бягство.

Тя определи като "човешка грешка" допускането на внасяне на нож и пистолет в сградата на Софийския затвор. Двамата бегълци използваха огнестрелното оръжие, за да заплашат надзирателите си с него по време на бягството.

Нова ТВ цитира анонимен затворник, свидетел на инцидента, който твърди, че Владимир Пелов е държал бойния си пистолет в килията. Кога и от кого е внесено, все още не е ясно. Подозренията обаче са свързани с човек от персонала на затвора, а липсата на контрол - с практиката на "фиктивен тараш" по килиите на затворниците срещу подкупи.

Цецка Цачева: Ако премиерът поиска оставката ми, ще я подам

Депутатите от БСП призоваха Цецка Цачева да подаде оставка, за да поеме политическата отговорност за допуснатите пропуски в охраната на Централния софийски затвор и заради лошите условия в местата за лишаване от свобода.

Валери Жаблянов цитира доклад на комитета за предотвратяване на изтезанията към Съвета на Европа, като определи изводите им за състоянието на българските затвори "илюстрация за отсъствието на политика и на управленски капацитет".

Министърът на правосъдието, под чийто контрол се намира главна дирекция за изпълнение на наказанията, обяви, че е готова да подаде оставка, но под условие - ако премиерът Бойко Борисов й я поиска.

"Знаете, че всеки министър е готов. Ако се прецени, че отговорността се носи персонално, тогава ще подам оставка", каза Цачева.

Председателят на ПГ на ГЕРБ и бивш вътрешен министър Цветан Цветанов призова "да не се вкарва политика при такива инциденти, а да се мобилизира целия ресурс на държавата".

"Този инцидент е изключително тежък и безпокои всички, които имат отношение към управлението на страната.Не трябва да политизираме една такава тема, а да допринасяме за оптимизиране на работата на институциите", каза той.

Председателят на Правната комисия Данаил Кирилов (ГЕРБ) заяви, че бягствата от затвора не са прецедент, а са се случвали "още от времето на Граф Монте Кристо".

Затворниците вече са обявени за международно издирване.

"Проверяваме и тази версия, тъй като една от целите на такова бягство, с такива големи присъди, е да напуснат пределите на страната. Незабавно след получаване на сигнала предприехме всички мерки, включително и усилване на охраната на граничните пунктове, така че се надяваме да са на територията на страната", каза главният секретар на МВР Младен Маринов по-рано в сряда.

Има данни, че двамата бегълци Пелов и Колев са тежко въоръжени, имат съучастници, които са им осигурили транспорт за бягството.

Арестуван е синът на Владимир Пелов по подозрения, че може да е съучаствал на баща си при бягството.

Момчето е извикано още снощи, заедно с майка му и още 7 души от обкръжението на баща му. Всички освен сина на Пелов са пуснати на свобода.

Главният секретар на МВР Младен Маринов описва бегълците като изключително опасни.

"Пелов е комбинативен, самата организация на такова нещо се изискват умения и решителност. Ако гражданите имат съмнения, че лица приличат на тях по най-бързия начин да сигнализират на 112, без да търсят контакт с тях. Трябва да са много внимателни", каза още Младен Маринов.

Владимир Пелов е рецидивист, осъден е за отвличане и опит за убийство на двама полицаи. Присъдата му е 30 години затвор, постановена през 2016 г.

Първото му престъпление датира от 1996 г., когато убива собствениците на чейндж бюро в Пловдив, за да открадне около 300 долара, казва пред бТВ Красимир Занев, бивш ръководител на служба "Издирвания" в МВР.

Арестуван е и е съден на 20 години затвор, но излежава само шест години от наказанието си заради добро поведение.

През 2011 г. обаче Пелов отново се замесва в тежко престъпление с помощта на бивш съкилийник. Обект на нападение е златарско ателие в Ботевград. Отново се стига до убийството на собственика. Докато се укрива от полицията, се стига до ситуация, в която Пелов взема за заложници цяло семейство.

Преди да бъде арестуван, той успява да похити и полицейска патрулка, като заплашва с огнестрелно оръжие двама пътни полицаи.

Радослав Колев също е рецидивист, лежи за убийство, наказанието му е 30 години лишаване от свобода.

Новините

Най-четените