Едно от ключовите предимства на деурбанизацията е именно в това да осигуриш на детето си такова детство, каквото ти си имал. Или поне каквото ти се е искало, но реалността не е позволявала.
Защото не само в големите, но и в по-малки градове родителството върви с постоянни тревоги за децата - къде са, с кого са, в безопасност ли са, растат ли в правилната среда, дори когато са извън четирите стени на дома.
"За родителя лукс е да пусне децата на двора, да не трябва да ги мисли къде са, кой е съседът, обича ли деца, ще им върне ли топката...", разказва Милена Проданова, Административен директор на Американо-английската академия (AEA) в София.
"Луксът в днешно време е да можеш да ги пуснеш спокойно да си живеят детството и да тичат на улицата. Да са в зелена среда, а да имат собствен дневен ред", допълва тя.
Точно този лукс създателите на OKOL Lake Park - новият тип населено място, което се изгражда край язовир Искър и самоковско село Горни Окол - се стремят да дадат на родителите, които ще живеят там с децата си.
Как? Със спокойна среда, с безопасни улици без бързи коли, с площадки и обособени зони за игра — все фактори, които е трудно, да не кажем невъзможно да откриеш накуп в големия град.
Не е забравено и образованието. Напротив, то дори е сред акцентите в услугите, които ще са достъпни и за семействата с деца, които ще заживеят там.
Плановете на "Маркан Холдинг" АД - българската компания, която стои зад проекта - в дългосрочен план са OKOL Lake Park да има и свое собствено училище. Това обаче ще се случи, когато се натрупат достатъчно деца за разкриване на необходимите паралелки.
Докато се стигне до този момент, за учениците, живеещи там, ще бъде осигурен директен транспорт до училищата в София или Самоков.
Образование на високо ниво
Между населеното място от нов тип и едно конкретно училище в столицата още сега налице е симбиоза. Става дума именно за Американо-английската академия (АЕА), а връзката с нея ще става все по-силна, защото планираното училище в OKOL Lake Park всъщност ще бъде филиал на Академията, която също е част от "Маркан Холдинг".
Това е добра новина с оглед на нивото, което и сега се предлага в нея. Американо-английската академия е едно от малкото интернационални училища в София и там се прилагат експертиза и практики, утвърдени в над 30-годишната история на учебното заведения.
В Академията учат деца от 3-годишна възраст до зрелостници, някои от които по интернационална, а други - по билингвална програма, която позволява на учениците да завършват с две дипломи, българска и американска.
"Тези, които изберат да учат и на български, и на английски, имат един по-дълъг, по-натоварен учебен ден, но в края на образователния си път получават две дипломи. Интернационалният поток учат само по една програма и накрая получават американска диплома", обяснява разликите директорът Даниела Иванова-Узунов.
Билингвалната програма не е механичен сбор между учебните програми в България и САЩ, а ги преплита и съчетава стандарти за обучение и от двете страни. В никакъв случай не е осакатена българската програма - напротив, учениците се явяват на всички задължителни изпити, които българското образование предвижда, макар акцентът в обучението да пада върху интернационалния аспект.
През 2020 г. завършва и първият випуск по билингвалната програма. Както те, така и всички останали ученици по тази програма при завършване на гимназиалния курс имат възможност да изберат с коя от двете си дипломи - българска и американска - да кандидатстват във висши учебния заведения, което още повече разширява бъдещите им хоризонти.
В училището в момента учат много деца на чужденци, които работят краткосрочно или дългосрочно в България — от дипломати до служители на международни компании, както и българчета, чиито родители искат децата им да получат българско образование, но и разбират, че интернационалното такова дава по-широк мироглед.
Това разнообразие сред учениците — има представители на над 30 националности — създава и една по-мултикултурна среда, която не само разширява мирогледа на децата, но и ги учи да са по-толерантни.
"Виждайки толкова много култури и опита на деца, които са живели на 5-6 места, няма как да не се обогатиш", казва Проданова за ползите за българските възпитаници на AEA.
Както екипът на "Маркан Холдинг" познава всеки един собственик на жилище в OKOL Lake Park, заради близката работа по проектирането на индивидуалните къщи, така и преподавателите в АЕА познават добре всяко едно дете. Капацитетът на академията е 300 деца и умишлено е взето решението да не се разраства повече, а да остане един вид бутиково училище.
"Познаваме всяко дете по име. Знаем брат му, сестра му, кой шофьор го взима. Искаме да запазим този персонален подход", посочва Иванова-Узунов.
Всичко това показва и защо AEA е толкова ценен партньор за OKOL Lake Park и за семействата с деца, които ще живеят там. Все пак плановете са за...
Училище и в OKOL
В бъдещ момент, когато на място заживеят повече семейства с деца в ученическа възраст, ще настъпи този важен момент от оформянето на OKOL Lake Park в населено място - отваряне на филиал на Американо-английската академия на територията му.
Обяснимо е защо - опитът на АЕА, където разбират стойността на интернационалното обучение, се допълва по чудесен начин с природните дадености на OKOL Lake Park. Това ще бъде една своеобразна сбъдната мечта за родителите - качествено и разширяващо мирогледа образование за децата им, комбинирано с чист въздух, природа и спокойствие в една зелена среда.
Планира се филиалът да е до VII клас, тъй като след това интересите на децата поемат в различни посоки и ги насочват към различни профилирани училища.
"Имаме ясна концепция за капацитета, броя деца, какъв е минималният брой за разкриване на паралелка, какъв ще бъде дневният режим", обяснява Даяна Каназирева, директор "Проектово развитие, маркетинг и продажби" на OKOL Lake Park.
"Фокус ще има и върху спорта - все пак сме на голф игрище, но и ще използваме всички дадености, които са наоколо - зимните активности на Боровец, водните активности долу на язовира... Това ще бъде едно модерно парково училище, насочено навън", допълва тя.
Ще се наблегне и на летните занимални с идеята такива да бъдат посещавани и от деца от други училища, а не само от учащите във филиала.
Спортно-приключенският център и дори демонстрационната ферма, които ще са част от OKOL Lake Park, ще имат своята роля в това да подсилват връзката на подрастващите с природата и да стимулират активния им живот.
А настоящите и бъдещи собственици на къщи в OKOL Lake Park, които са родители на малки деца или планират да станат такива, също могат да си отдъхнат.
Те ще могат да оставят наследниците си в ръцете на професионалисти в "day care" центъра, който се намира в сградата на 5-звездния хотел в сърцето на населеното място от нов тип, и така да разполагат със своето собствено време - било то за работни, или за лични ангажименти.
На тревогите за здравето на детето - че и на всеки възрастен - ще отговарят спешния кабинет, семейните лекари и кабинетът по телемедицина, свързан със специалисти от водещи медицински заведения. Те ще бъдат на разположение на всички жители на OKOL Lake Park в планирания медицински център. Той ще разполага със специализиран транспорт и бърза връзка със здравната инфраструктура на София, ако се появи нуждата от такава.
Всички тези възможности не само носят спокойствие на родителите, които избeрат да живеят в това ново населено място, но и позволяват самите деца да усещат свобода и сами да редят дневния си ред - могат да играят с други свои връстници, да ходят пеша на училище, да спортуват.
Комбинация, отговаряща на изискванията и на децата, и на родителите, която трудно може да бъде постигната дори в затворените комплекси в София.