Тактическата лекция на Еспаньол трябва спешно да отрезви Генчев и Лудогорец

След първите два кръга в груповата фаза, Лудогорец беше най-добре представящият се отбор в Лига Европа - две победи и голова разлика 8:1. Беше време нещо да се обърка, но лошото е, че силните страни на отбора съвсем изчезнаха срещу Еспаньол Снимка: Ludogorets.com

Беше време нещо в Лудогорец да се обърка след назначаването на Станислав Генчев на треньорския пост.

0:1 от Еспаньол в Разград няма как да не развали настроението в тима, който летеше високо в последните седмици и формата му предполагаше, че може да запише трета поредна победа в групите на Лига Европа.

Но дойде ред на първото поражение за "орлите" от 17 юли насам. За пръв път Лудогорец загуби и не успя да вкара гол под ръководството на младия български треньор. Преди това Генчев се радваше на серия от девет поредни победи, но сега неопитността му си пролича, стари слабости изплуваха и безхаберната игра срещу Ботев Пловдив в събота се прехвърли и в Европа.

Загубата от Еспаньол не е фатална и резултатът даже не е толкова важен, но обликът на Лудогорец снощи буди големи притеснения.

Защото разградчани бяха тотално надиграни тактически от един сносен противник, който обаче далеч не е някакво страшилище. Еспаньол е на предпоследно място в испанската Ла Лига и на практика пристигна в Разград с втория си състав, в съвсем експериментална единайсеторка, в каквато едва ли ще го видим пак скоро.

С активната си преса и доброто си придвижване обаче, гостите не просто разстроиха играта на Лудогорец, а направо я разбиха на парчета. В един дълъг период през първата част "орлите" въобще не можеха да изнесат топката и я губеха максимум при третия пас.

Тe се движеха бавно, обработваха топката бавно, постоянно бяха крачка назад от противниците. Най-силните страни на тима от първите два мача в групата се превърнаха в слабости - динамиката, движението на топката, концентрацията, силния старт на мачовете, всичко беше с обратен знак снощи. За капак дойде елементарно допуснатият гол в 13-ата минута след позиционна грешка и лоша реакция на Рафаел Форстър при една безцелно изстреляна напред топка от страна на Еспаньол.

На Генчев би трябвало да подейства отрезвяващо категоричната загуба в тактическия сблъсък с Пабло Мачин.

Треньорът на Лудогорец така и не успя да промени хода на мача, при положение, че от 13-ата минута нататък той имаше задачата да измисли нещо различно, защото подходът на Еспаньол очевидно работеше твърде добре. През второто полувреме испанците се дръпнаха по-назад, накрая даже останаха с десет души, но Лудогорец беше далеч от това да се възползва.

Нито едно чисто положение не беше създадено пред опитния Диего Лопес, безкрайните диагонални пасове към Сисиньо по десния фланг не вършеха никаква работа, но съотборниците му продължаваха да го търсят и Лудогорец стана крайно предвидим.

Генчев беше лишен от водещия си реализатор Клаудиу Кешеру, което естествено отслаби отбора, но треньорът не се справи с кадровия проблем и повече навреди на тима си с поставянето на Мавис Чибота на върха на атаката.

Така над едно полувреме беше загубено в опит да се организира нападение без класически централен нападател. Генчев упорито не харесва Якуб Шверчок и го използва само в краен случай, затова и сега смяната на разочароващия Джоди Лукоки закъсня и Шверчок се появи на терена едва след час игра.

Хубавото е, че има кога загубата да бъде наваксана и шансовете за излизане от групата остават добри. Но беше изпусната златна възможност пред пълен стадион и срещу резерви на съперник в криза. Лудогорец можеше вече да е сигурен за фазата на елиминациите, вместо това сега ще изиграе оставащите мачове с много повече напрежение.

След две седмици е поправителният срещу Еспаньол, но този път в гостуване, а после също няма да е лесно - гостуване на ЦСКА Москва, който е с нула точки и почти загуби шансове за класиране, но е възможно мачът в Русия да се окаже задължителен за спечелване от "орлите".

А накрая идва едно домакинство на Ференцварош, което може да бъде и директен двубой за второто място в групата.

Всичко обаче зависи от това дали Лудогорец ще показва играта от първите два мача в група H, или от този вчера. След перфектния старт и двете гръмки победи се появи шанс, който просто не е за изпускане и в Разград го знаят.