Има законова възможност Министерството на околната среда и водите да накара разрушителя на дюната на къмпинг "Смокиня" да я възстанови като това би било прецедент за България.
Това обясни екоминистърът Нено Димов пред bTV. Той посочи, че нещо, което се е "формирало десетилетия и дори столетия, не се възстановява" и няма да бъде автентично. Въпреки това трябвало да се даде пример, че "когато рушиш нещо, което нямаш право да рушиш, трябва да го въстановиш".
Във връзка със строежите по Черноморието Димов обясни, че МОСВ съгласува процедури, а не дава разрешения за строителство, което е в правомощията на местната власт. Посочи и че следенето на строителството се прави от Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК).
Той определи станалото на "Смокиня" като "вандалски акт по отношение на дюната". Районната инспекция там е направила проверка и геодезично замерване, но административното наказание за разрушаването на дюната в момента е спряно, тъй като прокуратурата се е самосезирала и води наказателно разследване.
То трябва да бъде изчакано, за да се види дали ще има осъдителна присъда. Ако такава няма, тогава ще бъде наложена административна санкция, обясни министърът.
Що се отнася до друг строеж на Черноморието - този на "Арапя", Димов поясни, че там инвестиционното намерение е от 2005 г. и не е изтекло. Държавното горско стопанство е определило, че там вековни дървета няма, нито защитени зони, поради което "няма нищо, което е свързано с правомощията на Министерството на околната среда и водите".