Половината от хотелиерите и управителите на туристически обекти за настаняване в България смятат да предложат на клиентите с направени резервации алтернативен период за настаняване. Това сочат данни на Националния статистически институт относно нагласата на туристическия бизнес в рамките на извънредното положение.
Анкетираните споделят също, че 62,5% от тях възнамеряват да намалят цените на пакет услуги, а по-ниска цена на нощувките обмислят 52,1%.
За хотелиерите март е бил труден месец - 72,2% са отчели намаление в приходите си спрямо февруари, докато за 24,5% няма промяна.
Това е и причината в следващия месец едва 18% от анкетираните да смятат, че ще успеят да поемат 100% от разходите по дейността си със собствени средства, докато 42,9% ще успеят да поемат само половината от тях. 38,2% пък са посочили, че няма да се справят без помощ.
Относно това как ще се справят с финансовите затруднения по отношение на персонала, 40,8% от хотелиерите са пуснали подопечните си в платен отпуск, докато 35,4% обмислят да ги освободят или съкратят.
На пускане в неплатен отпуск са готови 31,7%. Едва 17,6% от анкетираните са се възползвали от предложената мярка 60/40, а 15,1% - от дистанционна форма на работа.
Бъдещето пък чертае неясна картина - за 42,6% предстои временно преустановяване на дейността им, 35,4% ще работят с намален капацитет, а 14,6% очакват дейността им да продължи по същия начин, както преди пандемията. 6,3% смятат да прекратят бизнеса си след извънредното положение.