Около 40% от бюджета на всяко българско семейство се харчи за храни. Това заяви министърът на земеделието Явор Гечев.
По думите му секторът с храните не се държи адекватно по отношение на ценообразуването за разлика от другите сектори. Все пак той изрази увереност, че държавата ще положи дългосрочни усилия за борба с високите цени на щандовете и прекалените надценки по веригата производител-търговец.
"Да не се притесняват и веригите, и различните играчи по терена на ценообразуването. Ние не бързаме, защото тази борба ще е доста трудна. Не искаме да приключим за една седмица, а сме с ясното съзнание, че нещата, които правим, ще са продължителни", каза Гечев в ефира на БНТ.
Според него правителството досега е положило усилия за успокояване на цените в енергетиката и транспорта. Това е довело до реакция от страна на индустрии и производства чрез намаления, за разлика от сектора на храните.
Вече са започнали масови проверки на редица институции по веригите. Два пъти в седмицата се събират данни по области от големи и малки магазини, както и има съпоставителна база данни от шест държави от ЕС.
Събират се и данните за цените, работи се с потребителски организации, като скоро всичко ще стане достъпно за всеки. По думите на Гечев има завишаване на цените и при крайния потребител.
"Емблематичният пример е с млякото, когато изкупната му цена е 85-90 ст., минава през преработка, слагат се в шишетата, минава през пастьоризация, за да отиде до магазина към 1,30 лв., а оттам нататък е необяснимо как се продава на 3,50 лв. Това са тежки аномалии в цените", допълни Гечев.