Кметът на София Васил Терзиев планира да отпусне гратисен период за забраната за влизане на замърсяващи автомобили в центъра на София.
Забраната влиза в сила от 1 декември, но според столичния кмет е най-справедливо в момента да се даде известен гратисен период за колите, преди тя да започне да се прилага в пълна сила.
Васил Терзиев мотивира идеята си с това, че не е имало достатъчно добра разяснителна кампания за забраната, а самата наредба не е уредена.
Все още не е ясно как точно ще се налагат санкциите за старите и замърсяващи автомобили, които влизат в центъра на София, но за сметка на това те не могат да бъдат опростени.
Кметът изтъкна още, че софтуерът, който отговаря за анализирането на номерата на колите в нарушение, не е минал процедури, а и процедурата му по избор се обжалва.
Забраната за влизане на замърсяващи автомобили в центъра на София беше приета от предния състав на Общинския съвет с гласовете на групата на ГЕРБ-СДС и на патриотите.
Смята се, че около 20 000 автомобила на ден ще бъдат засегнати, веднъж щом мярката влезе в сила.
Забраната засяга най-замърсяващите коли от първи и втори екологичен клас. В първа категория попадат автомобили на дизел на 20 години и на бензин над 30 години, или иначе казано колите, чиято първа регистрация е до юли 1992 и съответно до 2002 г. за дизеловите.
По думите на Васил Терзиев по настоящия вид на забраната има все още много неща, които трябва да се изчистят, като той изтъкна, че екипът му работи, за да ги отстрани максимално бързо.
Кметът посочи, че забраната не може да бъде отложена, защото трябва работещ Общински съвет.
Относно ситуацията с тежката зимна обстановка след снеговалежите през уикенда кметът обясни, че в столицата продължава работата по разчистването на снега и на падналите клони и дървета.
На места фирмите не са се справили, има и случаи на отказ на фирми да чистят някои квартали или докладване за аварирала техника. Наложени са глоби в размер на 120 000 лв.
Новата столична администрация подготвя и промени в наредбите, за да се преодолее хаоса в това кой за какво отговаря. Сега ще се прави пълен списък и протокол кой какво трябва да почиства.
"Следващия път ще бъдем още по-подготвени", увери Терзиев, като посочи и че на места самите граждани не са си помогнали, като не са почистили пред входовете си.