Провалът на БНБ е на персонално, а не на институционално ниво. Това казва банкерът Левон Хампарцумян в интервю за в. "24 часа". По думите му би трябвало да съхраним и да засилим институционалната репутация на БНБ, защото тя ще ни трябва и в бъдеще.
"Затова трябва да я разделим от персоналните репутации, персоналните отговорности и грешки, които са направени в процеса на надзора върху КТБ", казва Хампарцумян. "Не бива БНБ да се сдобие с репутация, подобна на митниците", казва още той.
Според него ситуацията е парадоксална до степен на ирационалност, защото банковият надзор е мястото, където е съсредоточен професионалният капацитет. Според него там са "най-добрите". "През последните 15 години с помощта на Световната банка и Европейската централна банка са писани всички правила, както и регламенти, които са свързани с членството ни в ЕС", казва още банкерът.
Той посочи, че и при влизане в Европейския банков надзор ролята на БНБ няма да изчезне, затова централната банка трябва да бъде засилвана, да се подобряът процесите и контролът.
Хампарцумян отбелязва, че банковата система у нас е в добро здраве. Според него уроците от 1997 година са научени. "Начинът, по който системата е диверсифицирана и работи, всъщност позволи здравата част от нея да помогне на болната част и на икономиката като цяло", каза още той.
Според него в случая с КТБ имунните системи на държавата в случая КТБ отказаха и се загубиха значителни средства, но това може да се приеме като възможност в следващите месеци и години да подредим така системата, че да предотвратим повторението на подобен случай или случай с подобен мащаб в бъдеще. Според него няма риск за повтаряне на ситуацията с КТБ с друга банка.