Няколко аргумента срещу 15-ти септември

Когато бяхме деца, дългата лятна ваканция си беше съвсем в реда на нещата. През половината лято на море с родителите, които са взели 2-3 седмици отпуска, а през другата половина - при баба и дядо.

Сега обаче бабите и дядовците със свободно време са дефицит, а родителите, които могат да си вземат толкова дълга отпуска, още по-малко. Лятото за голяма част от децата се свежда до апартамента, компютъра, смартфона, спорадични излизания с приятели, седмица на море или на планина с родителите и различни активности обединени от общото наименование "летен лагер".

Така на 15 септември, въпреки ясното осъзнаване, че училището идва с всичките си досадни и на моменти безсмислени страни, децата отиват с усещането за освобождение, защото най-сетне нещо ще започне да се случва. Родителите си отдъхват, защото се задават няколко месеца, в които могат да подредят програмата си.

Всъщност идеята за намаляване на лятната ваканция спрямо есенна, зимна и пролетна, или както там ще изглежда крайният проект на МОН, не е толкова лоша.

Ето и няколко причини:

Дългият период без училище нарушава сериозно ритъма на учене и разрушава изградените навици. След 15 септември се губи един значителен период от време от няколко седмици за адаптация отново към учебния процес.

Като добавим към тях и последните няколко седмици на учебната година, в които учениците отново не учат, обзети от еуфория за предстоящата ваканция, имаме един период от около месец и половина учебно време, който е на практика неефективен.

Ако лятната ваканция се намали за сметка на пролетната, зимната и една кратка есенна и друга февруарска, този ефект ще бъде намален значително.

Преразпределението на ваканциите ще създаде много по-балансирана учебна година, която няма да оставя децата толкова уморени и жадни за почивка в края на учебната година. Това е особено важно за малките ученици, които, веднъж влезли в образователната система, стават жертви на всичките й дефекти и битови проблеми, като ненужно ранното ставане, тежките раници, лошата храна и т.н.

При едни регулярни ваканции - на всеки 8 учебни седмици по една почивна, както например е във Франция, умората няма да се е натрупала толкова тежко и учениците ще могат да са по-съсредоточени в изпитите си.

Иначе казано, идеята за по-кратка лятна ваканция търси да даде баланс в учебната година между усилия и почивка. Баланс между работата на родителите и това кой да се грижи за по-малките деца. Баланс и в самото преподаване.

И не е лошо тази идея поне да се обсъди, преди да бъде заклеймена и отхвърлена, както повечето предложения за промени в образованието.

#1 ashkadarma 30.07.2017 в 22:01:21

Авторе, приятелю, ти едно време като си почивал по 3 месеца ти беше кеф , нали. Сега, видиш ли, децата не можели да се забавляват, нямало какво да правят и тъпеели и аре дайте да намаляме. Чак тръгвали на даскало с облекчение, хахахаха. Скоро по-тъпа статия не бяхте качвали.

#2 Виктория Пенелопова 07 30.07.2017 в 22:27:20

Началото на учебната година е МЕГА проблемът на образованието. А не: агресията в училище, потресаващата неграмотност на завършващите, липсата на млади учители, унизителното заплащане на учителите, огромните групи с димящи цигари пред входовете на училищата, гадната училищна храна, заспиващите по чиновете първолаци. За първолаците - кой идиот е измислил, че дете на 7 години може да издържи работен ден от 8.00 до 17.00?!?!? Автора, помисли си пак, преди да защракаш по клавишите, че ставаш смешен!

#3 gothic 31.07.2017 в 12:37:31

Карагеоргиев, в допълнение на долния коментар ще те попитам дали стаята в която нащрака това нещо има климатик. И за колко стаи в училища знаеш да има такъв? А сега си представи един клас от 20-25 човека в една стая, през юли месец без климатик.... Ще ли ти се твоето дете да е там?

#4 sevtopol 31.07.2017 в 13:08:03

Ние, българите, сме интересни хора. Уж има сума ти неща, които плачат за реформа и промяна, но когато някой реши да промени нещо, веднага се надига една голяма група хора, които започват: ама това ли е най-големият проблем сега? "Хората в нормалните държави имат магистрали, а ние тук спорим от коя страна на общинската граница са дупките по третокласните ни пътища и коя община не си е свършила работата да ги запълни." – казвахме преди години. После, когато някой започна приоритетно да строи българските магистрали, ние запяхме песента "асфалт не се яде." "Три месеца лятна отпуска не им ли е много на даскалите?" – казваха много от нас. Но сега, когато тази отпуска /ваканция/ се намалява – пак лошо. Затова младите напускат България. Тук оправия и угодия няма.

#5 rare case 31.07.2017 в 13:22:38

Севтопол, умозаключения по принцип и споделяне на размисли за бг-народопсихологията не помаган на никого. Има 1 въпрос, който пряко засяга децата ни - да почиват по-малко или не; да се варят в жегите или не; ремонтите в училищата и сега закъсняват, а при по-малка въкънция - сещай се...Отговори на тези въпроси, а и на всички други, споделени в постовете, ако имаш мнение, разбира се и ако те засягат пряко.

#6 SamVaims 31.07.2017 в 13:50:55

"А сега си представи един клас от 20-25 човека в една стая, през юли месец без климатик.... Ще ли ти се твоето дете да е там?" Леле, това е нещо КОШМАРНО. Може да ти се струва невероятно, че съм оцелял но в моята училищна стая нямаше климатик. Много разглезени и разнежени станахте всички, ако искате държавата да подарява по един Спинър и кукла на Спайдърмен на всяко дете, благоволило да постъпи в училище? За сравнение - така ходят на училище някои деца в Китай http://www.globaltimes.cn/Portals/0//attachment/2016/2016-05-27/7c8ed2a0-5a96-48ce-824c-8a24d7a87fba.jpg По време на дългия и опасен преход са регистрирани много смъртни случай на деца, паднали от високо, но това не пречупва желанието на останалите да се образоват.

#7 vanko 31.07.2017 в 14:46:58

И се започна пак с първосигналните реплики, без участие на главен мозък, та цяла неделя... "Лятното" увеличение е САМО 1 седмица, но лигавите родителчета охкат и ахкат как ще "оцеляват" рожбите им без климатик Цяла една седмица! Ако говорим сериозно, юни също (нерядко) е доста топъл месец. Май също. Ами Септември, а? Ако се замислим, имало е години, когато и през октомври са достигани 30 градуса. Значи, моето предложение е да обърнем нещата. Досега беше 9 месеца (с малки ваканцийки) учене и 3 месеца лятна ваканция. Да се направи 3 месеца учене и 9 месеца ваканции. Така и от климатици ще спестим

#8 Дракон с кисело зеле 31.07.2017 в 15:29:02

Не знам с колко се предлага да се намали лятната ваканция, обаче на мен ми се вижда просто безумно учебната година да се разпарчетосва с допълнителни ваканцийки.

#9 lulu 31.07.2017 в 15:46:33

От един разглезен родител: Намаляването на лятната ваканция с мотива, че родителите не могат да ги гледат, защото нямат толкова голяма отпуска важи с пълна сила за увеличаване на ваканциите през учебната година. С една разлика - през учебната година е студено и валежно. И всяка възможност за игра на двор, парк и т.н. отпадат и тогава - телевизор, компютър, апартамент... Какво значи за един родител стартиране на учебната година - ставане поне един час по-рано, за да се оправиш и преди работа да оставиш децата на училище, организация за взимане на децата от училище, водене на спорт, език и т.н., преглеждане на домашни, скоростно оправяне на битовизмите в къщи - вечеря, лягане, щото утре пак рано + пазарене на какво ли не за какво ли не за училище + разходи за транспорт. Честно казано лятната ваканция за децата е лятна ваканция и за нас родителите. Иначе всеки родител знае, че в края на май, да не говорим за юни, децата са откачили - това ще ви го каже и всеки учител. Концентрация - нулева, нерви, външни оценявания, матури, контролни и всичко накуп. Освен това е ГОРЕЩО. Миналата година на родителската среща вечерта в седмицата след 15.09. една майка припадна от задуха в класната стая. Учителите "въртят" децата, така че да се редуват тези, които седят до прозорците, защото от април насетне и после до средата на октомври в стаите по високите етажи в училищата (и не само) не се диша. За концентрацията на децата - колко точно седмици са им необходими, за да "влязат в час" - 1, 2, 3? Да бе. Иначе ако ще се сравняваме по френската система - те в сряда не учат май и всички са целодневно и... тия дни писаха наш'те медии за това каква храна имат в столовете, и... И въобще какъв е смисълът от механични разместване на ваканциите, когато децата учат от 8 до 14.30, например и държат три различни изпита за края на учебната година по почти всичко, и имаме малко проблеми с учебниците, и учителите нямат време да дишат... Всъщност някой пита ли нещо учителите по въпроса?

#10 SamVaims 31.07.2017 в 17:06:39

"Какво значи за един родител стартиране на учебната година - ставане поне един час по-рано, за да се оправиш и преди работа да оставиш децата на училище, организация за взимане на децата от училище, водене на спорт, език и т.н., преглеждане на домашни, скоростно оправяне на битовизмите в къщи - вечеря, лягане, щото утре пак рано + пазарене на какво ли не за какво ли не за училище + разходи за транспорт." Много трогателна история. Ако не искаш да имаш подобни проблеми има лесно решение - Недей да имаш деца! Ако искаш да разполагаш свободно с парите и времето си - нямай деца. Ако си решил да имаш деца, не идвай да хленчиш колко било трудно да ги отглеждаш и възпитаваш, това се подразбира а и това си е твой свободен, личен избор.

#12 deowin 31.07.2017 в 18:53:14

>на мен ми се вижда просто безумно учебната година да се разпарчетосва с допълнителни ваканцийки Явно работи чудесно за французите (и далеч не само) - доста съществено ни водят на PISA, например.

#14 Виктория Пенелопова 07 31.07.2017 в 21:02:24

SamVaims, дори Сталин би ти завидил на мисловната недостатъчност - "няма деца, няма проблем". Ама деца има, въпреки хейтъри като теб, и това са си нашите деца. И ние знаем кое е добро за тях, защото то е било добро и за родителите им, и за родителите на родителите им. Повтарячм отново - не пипайте доброто, има достатъчно за пипане. Не се доверявайте на чиновника, той изпълнява "политики", а ние изпълняваме "отглеждане на деца с любов".

#15 deowin 31.07.2017 в 21:17:27

>И ние знаем кое е добро за тях Хахаха.. >защото то е било добро и за родителите им, и за родителите на родителите им ... ...... ......... ПАХАХАХАХАХАХАХААА!!! Дерзайте. Точно така се запазва статуквото в държавата SSDD - достатъчно е повечето хора да са убедени, че знаят всичко априори, и че каквото е било достатъчно добро ("добро") за тях е достатъчно добро за децата им. Друго си е сам да се откажеш от всякакъв прогрес заради едното тъпо тщестлавие.

#17 rare case 01.08.2017 в 11:01:34

Прасчо, прогресът, според твоето прасешко мислене, в смяна на дати ли се състои?? Дори и в съседната кочинка разбрааха, че това са чиновнически маневри, имитация на дейност, "проучване", "синтезиране", докладване", писане на "рипорти"...... Прогресът, Прасчо, особено в образованието, НЕ Е СМЯНА НА ДАТИ. Замисли се, ако можеш.

#18 dedo adji 01.08.2017 в 11:54:23

Защо е тая паника? Много шум за нищо. Идеята не е лоша и не е толкова страшна. В края на краищата, става въпрос за максимум 15 дни. Доколкото ми е известно, по цял свят учебната година започва на 1-ви септември. Как у нас се е получил 15-ти не знам. Възможно е да е свързано със земеделската работа, когато мнозинството са били селяни. Ето, и Бичкията ни уведомява, че в Канада започва още по-рано, поради суровата зима. Тук не е Канада, и пак "дървени" ваканции има почти всяка година. Дали ще има някакъв положителен ефект от подраняването, не мога да преценя. Ако останем само с него, определено няма да има. Два месеца са напълно достатъчни за забравяне на материала и загуба на навиците. Отпуски по два месеца също няма да има. Макар, да не съм фен на самвайс, в случая е прав, който е решил да отглежда деца трябва да носи тежестта без да мърка. Иначе, като манго и айшето, даги пусне на свободна паша и да цица социални помощи.

Новините

Най-четените