Неделя, около 14 ч. следобед. Телефонът на Георги Илиев, кметът на столичния район "Слатина", звъни. Не е нещо необичайно - номерът на Илиев е достъпен за жителите на района и те редовно го търсят с един или друг свой проблем.
Този път обаче случаят е от особена спешност.
Обажда му се притеснен баща, който обяснява, че детето му имало домашно за следващия ден - да занесе листо от дъб в училище. Въпросът към районния кмет: къде из "Слатина" има дъб?
За късмет, Илиев се сеща за такова дърво, насочва родителя, домашната е успешно реализирана.
Това е само една от ситуациите, които вървят с това да искаш хората в района ти да имат достъп до теб и да са информирани какво се случва. Илиев е същият кмет, който откакто е избран за поста до ден-днешен в края на всеки работен ден публикува кратък "отчет" в страницата си във Facebook - с информация за свършеното, за предстоящо събитие в "Слатина", с история за гражданско казус или за интересна личност от района.
Отчетността за него е нещо напълно нормално, когато си обявил, че искаш пълна прозрачност на управлението. А това да дадеш телефонния си номер на всички води и до странни, понякога комични ситуации.
"Не се случва рядко в 3 часа (бел. ред. през нощта) да ми се обади някой, който така... леко е злоупотребил с алкохола, да ме събуди и да ми каже, че нещо не свети някъде. Но е прав. (...) Аз му благодаря, записвам си, на другия ден се обаждам на колегите от улично осветление", разказва кметът на "Слатина".
Не разбрахме дали някога страдащ от безсъние гражданин му е звънял посред нощ с молба да препоръча интересна книга, но и това може да се случи след този епизод на подкаста "Първа страница".
Няма повод за притеснение - Георги Илиев е запален (по)читател на научна фантастика, а и "консумира" четива от други жанрове, така че може да помогне.
За книгите, за недофинансираната култура, за един полет с Deep Purple от Варна до Пловдив, за това как се възпитава усещането за красота в децата и как то може да промени обществото и средата ни - за всичко това и още си говорим в подкаста за хора, книги и (не)истински истории.
Чуйте епизода и историите на кмета тук:
Илиев обяснява, че обаждания като горните се дължат на това, че хората не са наясно към коя институция трябва да се обърнат, а за това според него са виновни самите институции, които прекалено дълго са се отказвали от задълженията си.
По думите му 80% от нещата, за които го питат, не зависят от районния кмет. Остава му само да упътва всеки спрямо проблема с надеждата, че някой по веригата ще си свърши работата.
С подобно ежедневие не му остава много време за четене. Шегува се, че разлиства книги в малките часове на нощта, след някое обаждане.
Последната поредица, която го е впечатлила, е научнофантастичната трилогия "Земното минало" на китайския писател Лиу Цъсин (срещали сме ви с преводача ѝ Стефан Русинов в един от предните епизод на подкаста).
"Наистина е вдъхновяващо човек въобще да чете литература, написана по време на неговия живот, която може да има толкова значение", обяснява ни.
Читателските му навици обаче започват отдавна - научава се да чете, когато е едва 4-годишен и книгите още тогава се превръщат в основното му занимание. Днес чете на децата си поредицата за Хари Потър (с преводачката на част от тях - Мариана Мелнишка, ви срещнахме в миналия епизод на "Първа страница"), като според него това е фентъзи, което им помага да развият фантазията си.
Така, както на него някога е помогнала "Хобит" на Дж.Р.Р.Толкин.
Илиев, който като районен кмет се сблъсква с проблема на недостатъчното финансиране на културата, вярва, че от особено значение е в децата да се възпитава чувство за красота.
"Най-добрата превенция в едно същество, неизградено, е да го научиш какво е красиво и какво е добро. И когато то самото има собствена оценка за красотата и за добротата, след това много по-лесно то се включва във всякакви дейности, свързани с изграждане на това общество - включително да си оправи градинката, или да си напише нещо красиво около себе си, така че да зарадва някого", обяснява ни кметът на "Слатина".
И е твърдо убеден, че пътят към това е чрез културата. Културата, която наистина "ще ни спаси" от кризите, пред които сме изправени, "защото това е нещото, което остава".
Идеалист ли е? Да, идеалист е. Сам го признава. Бизнесът обаче го е научил да бъде и реалист за това какво е възможно в света, в който живеем. "Но това не означава, че не трябва да се стремим към идеала си", отбелязва.
В епизода ще чуете още:
- За срещите му с редица популярни музиканти, полета с Deep Purple и задимената кола на Snoop Dogg;
- За престоя в Индия и приятелството с писателката Арундати Рой, авторка на "Богът на дребните неща";
- Защо четенето на фантастика започва от учебниците по физика и химия.
Ако ви е по-удобно, чуйте този епизод в Spotify:
Този епизод на "Първа страница" достига до вас с подкрепата на Storytel.
Подкастът "Първа страница" е общ проект на Webcafe.bg и "С книги под завивките" и продължава да ви среща с интересни и вдъхновяващи личности от различни сфери, за да ви разкажат те за своите житейски и кариерни пътища, литературни вкусове и всичко друго, за което се сетим да ги попитаме.
Водещите Темз Арабаджиева и Антон Биров ви срещат с нов гост винаги в четвъртък на всеки две седмици, а за да не пропускате епизод, може да се абонирате за подкаста на някое от тези места или с всяко приложение за слушане на подкасти: