Предстоящата треньорска въртележка в големия футбол през лятото води до безспирни теории и предположения как ще се разпределят наставниците в топ клубовете.
Байерн Мюнхен, Барселона и Ливърпул ще се нуждаят от нови мениджъри, а нищо чудно до смяна на треньорския пост да се стигне и в Манчестър Юнайтед, Ювентус, Милан и още клубове, които имат да правят труден избор при доста ограничена бройка кандидати.
Покрай всички спекулации около възможните рокади, едно име е все по-често спрягано за някой водещ отбор - това на Тиаго Мота, който през този сезон окончателно се утвърди като един от най-обещаващите млади треньори.
Бившият халф е начело на сензацията в Серия "А" Болоня и с работата си начело на "червено-сините" заслужи да влезе в полезрението на големите европейски клубове.
По последна информация, Ювентус и Манчестър Юнайтед са колосите, които са поставили Мота най-високо сред треньорските си цели, докато бразилецът с италиански паспорт е на прага сензационно да класира Болоня за Шампионската лига.
За да си дадем сметка какво постижение ще бъде това, е достатъчно да припомним, че последното участие на Болоня в Европа е отпреди 22 години в несъществуващия вече турнир Интертото.
Независимо какво ще се случи с отбора до края на кампанията, Мота ще бъде изкушаван да премине в клуб с далеч по-големи цели. И остава да видим дали ще последва примера на Чаби Алонсо и ще предпочете да довърши започнатото в Болоня, или ще се хвърли в дълбокото.
Именно Алонсо е считан за най-желан сред младите треньори в момента, но решението му да остане в Байер Леверкузен направи предстоящата въртележка сред наставниците още по-непредсказуема.
Също като испанеца, Тиаго Мота загатваше за треньорски качества още през футболните си години, макар и да не беше чак толкова елегантен полузащитник като колегата си.
Мота завърши своята кариера в Пари Сен Жермен и веднага след това беше назначен за треньор на юношите до 19 г.
С младите таланти той не спечели трофеи и не постигна веднага някакви шеметни успехи, но предизвика интерес и похвали с атрактивния стил, който налагаше.
Любопитството към неговия треньорски почерк се смеси с доза негативизъм или дори насмешка, когато Мота започна да говори за нестандартните си идеи.
Популярност доби едно изказване на младия наставник за неговата схема 4-3-3, която той определи по-скоро като 2-7-2 - нещо нечувано във футбола.
Двукратният победител в Шампионската лига впоследствие разясни, че просто разглежда схемата във вертикални, а не в хоризонтални линии и включва към нея и вратаря.
Но това не го спаси от хапливи коментари, когато първата му треньорска работа на ниво мъжки футбол завърши доста позорно.
Тиаго беше назначен да спасява Дженоа от изпадане, но го уволниха след 10 мача само два месеца по-късно, когато отборът беше на дъното в класирането.
Въпреки провала, не липсваха хора, които виждаха потенциала на новоизпечения треньор.
Когато Специя загуби своя наставник Винченцо Италиано през лятото на 2021 г., клубът се обърна именно към Мота. Едва 11 дни след като подписа договора си, специалистът беше облян от студен душ, тъй като на Специя беше наложено трансферно ембарго.
Без възможност да се прави селекция, беше ясно, че битката за оцеляване в Серия "А" ще бъде тежка.
Началото на сезона не беше никак блестящо и през декември Тиаго Мота беше на крачка от ново уволнение, но Специя удържа на изкушението, отчасти и защото играчите категорично подкрепяха треньора и методите му, дори когато резултатите не вдъхваха надежда.
Отличното му реноме на футболист, минал през Барселона, Атлетико Мадрид, Интер и ПСЖ, със сигурност помага, защото в съблекалнята имат респект от него.
Играли под негово ръководство състезатели свидетелстват и че той е изключително откровен с тях и без увъртане им казва дали се представят добре или зле.
В крайна сметка търпението на Специя се отплати и една шокираща победа над Наполи постави начало на обрат през сезона.
После беше победен и Милан на "Сан Сиро" и Специя запази мястото си в калчото, въпреки всички проблеми в клуба.
Именно това впечатляващо постижение на Мота убеди Болоня да го назначи малко след началото на сезон 2022/23 - когато Синиша Михайлович беше уволнен при само 3 т. от първите пет мача.
Не си мислете обаче, че Тиаго Мота е бил посрещнат с отворени обятия на стадион "Ренато Дал'Ара".
Тифозите уважаваха направеното от него в Специя, но си обичаха Михайлович, който беше легендарна фигура и беше продължил да води отбора, докато се бореше с рака.
Даже Роберто Де Дзерби беше отказал поста, защото просто не искаше да наследи сърбина.
Мота обаче вярваше, че е способен да остави своя отпечатък в Болоня и дотук надминава всички очаквания.
А стартът му беше незадоволителен - без победа в първите четири мача. Обяснението е, че дръзката му тактика беше твърде различна от всичко, което футболистите бяха играли до момента. Изискваше се повече време за адаптация.
Тиаго звучеше направо като Йохан Кройф, когато говореше, че "най-трудното нещо е да играеш простичък футбол", а същевременно изискванията му към футболистите не бяха никак прости.
Роденият в Бразилия Мота се отличава от повечето треньори с това, че не залага на една конкретна формация и счита, че всеки играч трябва да изпълнява по няколко роли.
"Научих се да играя не само по крилото, но и в халфовата линия и дори като ляв бек", признава нападателят Емануел Гиаси, който се изявяваше под ръководството на Мота в Специя.
Тази гъвкавост е свързана с отказа на Мота да робува на определена схема и на свързаните с нея очаквания.
"Можеш да си супер офанзивен с 5-3-2 и много дефанзивен с 4-3-3", посочва той.
Планът му с Болоня е да играе още по-агресивно, отколкото с лишения от средства Специя.
Наставникът е убеден, че Болоня разполага с по-подходящи играчи за подхода му, базиран на притежанието на топката и за щастие, футболистите възприемат добре рисковия му подход.
Отборът обича да гради бавно и постепенно атаките си дълбоко в своята половина, за да предизвика пресата на съперника, а от своя страна да пресира много агресивно веднага щом загуби топката.
"Той обясни много ясно идеите си за начина на игра, за визията си за футбола, за това как иска да изглеждаме", разказва атакуващият халф Люис Фъргюсън.
"Ние бързо се запалихме по концепцията му и мисля, че това си личи не само по резултатите, но и по представянето ни, по това колко много тичаме и как се защитаваме всички заедно".
Болоня наистина впечатлява в дефанзивен план и неслучайно само Верона има повече отнети топки в Серия "А" този сезон.
Само Интер и Фиорентина пък са допуснали по-малко изстрели към вратата си.
Крайният резултат е, че дотук Болоня има втората най-добра защита в Серия "А", ако съдим по допуснатите голове.
Интересното при отбора е, че не само се защитава добре и работи много, когато не притежава топката, но и наистина умее да задържа и разиграва кълбото.
Мота скромно твърди, че има "само 0.001 процент заслуга" за трансформацията на Болоня през последните 18 месеца - когато от тим в долната половина на таблицата "червено-сините" се превърнаха в кандидат за топ 4.
"Играчите са истинските протагонисти в този спорт. Те взимат решенията на терена", категоричен е Тиаго.
Неговото влияние обаче е огромно и още миналия сезон той записа солидно постижение с деветото място в крайното класиране - най-добрия резултат на Болоня от над десетилетие.
Клубът е едва 13-ти по бюджет в елита, но разполага с треньор, който развива футболистите и понякога направо ги преобразява.
Джошуа Зиркзее се превърна в един от най-актуалните нападатели в Европа, след като изкара много разочароваща първа година в италианския футбол.
Бившият бек Рикардо Калафиори пък беше конвертиран в брилянтен разиграващ халф.
Сравнително млад и неопитен, съставът тренира с голяма интензивност и се влага докрай в мачовете, а предаността към треньора е очевидна.
На тима му остават шест мача до края на първенството, за да добие легендарен статут в историята на клуба, ако удържи мястото си и за първи път се класира за Шампионската лига.
Затова не е учудващо, че клубове като Манчестър Юнайтед и Ювентус следят Мота.
А дали още през това лято или по-късно, изглежда неговото бъдеще неизбежно е свързано с някой топ отбор.