Валенсия на Гатузо - 9 червени картона в 8 мача и вилнеещ по тъча Рино

Двубоят между Осасуна и Валенсия в петък вечер се превърна в истинско зрелище и в може би най-емоционалния двубой от началото на сезона в Ла Лига.

В него станахме свидетели на три отменени попадения, две пропуснати дузпи от Единсон Кавани и цели три червени картона. Не е зле, нали?

В крайна сметка "прилепите" успяха да вземат трите точки в едно доста трудно гостуване на "Ел Садар", където в предишния кръг бе препънат шампионът Реал Мадрид.

В главен герой на срещата се превърна защитникът Муктар Диакаби. Бранителят вкара гола за 2:0 за Валенсия в 54-тата минута, след като през първата част Джъстин Клуйверт бе открил резултата в полза на гостите.

Минути преди края на редовното време обаче Диакаби си изкара жълт картон. Старши-треньорът на Валенсия Дженаро Гатузо реагира мигновено и извади Диакаби, за да не си изкара втори. Оказа се обаче, че дори на пейката защитникът е способен да бъде изгонен.

Заради бурните си реакции срещу съдийско отсъждане Диакаби получи втори жълт и съответно червен картон. В началото Гатузо се опита да защити играча си, но след изгонването му бе тотално бесен и за малко с шут да разглоби една от хладилните чанти.

Осасуна играеше с човек по-малко още от 69-ата минута, когато Унай Гарсия бе изгонен с директен червен картон заради нарушение срещу Самуел Лино в наказателното поле. Гарсия умишлено задържа противника си, който излизаше сам срещу вратаря, заради което правилно бе изгонен.

Единсон Кавани, който през лятото подписа с Валенсия, обаче пропусна от бялата точка, след като с мощен удар разтресе напречната греда. Между гола на Диакаби и пропусната дузпа от уругваеца и домакините пропуснаха от 11-те метра, след като в 57-ата минута Езикел Авила прати топката над вратата.

Осасуна намали изоставането си в добавеното време след гол на Дарко Брашанац, но в самия край техен играч получи още един червен картон. Рубен Пеня бе изгонен в 96-ата минута заради удар без топка.

"Диакаби ме вбеси. Вече имаме четири червени картона в осем мача - това е много. А сега започнахме да ги получаваме и на пейката. Това е абсолютно неприемливо", каза Гатузо след мача.

Валенсия започна сезона добре и засега е в зона "Европа", въпреки че се люшка от едната крайност в другата с четири победи и три загуби в първите осем мача. Но Рино отказва да мисли за класиране в евротурнирите на толкова ранен етап от първенството.

"Изобщо не мисля за европейските турнири - каза още Рино след мача с Осасуна. - Първенството е трудно и основната ни цел за момента е да спечелим 40 точки. Едва тогава можем да говорим за нещо повече. Трябва да продължим да работим. Харесвам стила ни на игра, но трудно стигаме до успехите. Отборът трябва да стои здраво стъпил на земята, за да може да печели мач след мач."

Както може и да се досетите, Гатузо основава тактиката си във Валенсия на агресивността. Малко по-твърдият стил на игра бе изповядван и от предишния треньор, но италианецът го доведе до нови висини, което, явно, влияе и на играта на противника.

В първите осем мача на "прилепите" от новия сезон в Ла Лига бяха показани общо девет червени картона - четири за Валенсия и пет за противниците им. Рино работи и по емоционалната струна на футболистите, с което ги надъхва да дават всичко от себе си на терена, а понякога това води и до остра ответна реакция от съперниците.

Доказателство за това е и последният мач. Осасуна трябваше да доиграе мача с девет души, което не се бе случвало на тима от 2009 г. А още по-интересното е, че тогава също бе в мач срещу Валенсия.

Гатузо променя не само играта на терена, но и отношението на феновете. В последните години привържениците са "на нож" с президента Питър Лим, но заради отношението на играчите на терена феновете са малко по-доволни този сезон. Рино кара играчите си да поздравяват гостуваща публика след всяка визита, а самият той е толкова популярен, че без проблеми може да отпразнува всеки гол в прегръдките на феновете.

"Отборът трябва да дава максимума от силите си през всичките 90-95 минути - е веруюто Гатузо. - Не можем да отидем и да си купим опит от пазара, той се добива в мачовете. Знам, че трябва да бъдем още по-добри. Трябва да четем играта по-добре и да контролираме ситуацията. Но отборът винаги излиза с правилната настройка. Когато можем да решим мача, трябва да го правим. А няма да можем да го направим, ако не мислим постоянно в тази посока."

Правилна настройка, агресия, победа. Докато за първото и третото Валенсия има още върху какво да работи, то на агресия го докарва. Най-вече Гатузо, който има вече четири жълти картона този сезон, което е повече от който и да е негов футболист.

Но това не би трябвало да изненадва никого, нали?