Най-високите хора в света са нидерландците. Средно мъжете там са високи 1.83 метра. В сравнение със средните 157 см на индонезийците, те са направо друг биологичен вид, да не говорим за хората от племената в джунглата на Конго, които са високи едва метър и половина.
Нещо повече - 10-те най-високи нации на света до една са в Европа - освен нидерландците, в челото са Черна гора, Дания, Норвегия, Сърбия, Германия, Хърватска, Чехия, Словения и Люксембург.
А най-ниски са хората в Боливия, Филипините, Виетнам, Камбоджа, Непал, Еквадор, Шри Ланка, Нигерия и Перу.
Но всички те растат, по целия свят. В сравнение с хората преди 100 години, средният жител на планетата днес с около 8-9 см. по-висок, или с 5% спрямо предшественика си преди век. Средният мъж днес е висок 171 см, а средната жена - 159 см. при съответно 162 и 151 преди 100 години.
Учените все още нямат пълното обяснение защо растем повече и най-вече - защо едни растат повече от други.
Въпросът става още по-любопитен, като се има предвид, че високите нидерландци са започнали да се смаляват в последните години. Мъжете, родени там през 2001 г., са с 1 сантиметър по-ниски от сънародниците си, родени през 1980 г.
При жените разликата е 1.4 сантиметър, също в полза на по-старото поколение. През почти целия 20-ти век хората там са ставали все по-високи, но тенденцията спира в началото на 80-те години, е изводът на статистиците на страната, известна като... Ниската земя.
И, не, не става дума за навлизането на по-ниски емигранти - данните са и за хора, чиито предци също са нидерландци.
Обичайното обяснение е в битието. Хората растат повече, ако са по-богати, имат по-добър достъп до храна и ако са по-здрави. Приемат храна с повече протеини, които са важни растежа, а детските болести в много по-малка степен засягат физическото развитие на децата.
Преди 100 години, например, ако 6-годишно дете се разболее от морбили, естественият тласък на растежа, характерен за тази възраст, ще бъде възпрян от заболяването и то може да не стигне заложения му по наследство ръст. Днес има ваксина срещу морбили и болестта не причинява епидемии.
Освен това растежът се влияе в голяма степен от развитието на човека в първите му две години. Затова и висока заболеваемост от инфекциозни и респираторни болести в първите години от живота също дава отражение в последващия растеж.
Друг фактор е, че в последното столетие семействата стават по-малки, т.е. има по-малко гърла и съответно - повече храна. Подобряват се и условията на живот, особено от санитарна и съответно - инфекциозна гледна точка.
Още едно доказателство за фактора среда е и фактът, че в Южна Корея само за няколко десетилетия хората стават доста по-високи и това съвпада с икономическия ръст на страната, която до 70-те години на миналия век е бедна земеделска държава. Или общо за 100-тина години от около 160 см те израстват до 174 см.
И обратното - на места в Азия и Африка промяната е минимална за последните 100 г.
Това обаче не е пълното обяснение. Не и на въпроса как нидерландците успяват да пораснат с цели 20 сантиметра за 150 години. Както и защо точно те.
Да, те са богати, с добра здравна система и добра диета, но сърбите, например, не са. И обратното - американците също имат предимствата на богатите европейски страни, но там населението е пораснало с едва няколко сантиметра за 100 години.
Мъжете в САЩ, например, са средно високи 176 см, което е с едва 6-7 см растеж за 100 години, като в последните десетилетия процесът е почти спрял. Нещо повече - през 18-ти век най-високите хора са американците, с 5 до 8 см повече от нидерландците. Днес американците са най-дебели, но по ръст са надминати от редица европейски нации.
Някои проучвания обясняват това с еволюцията. Изследване, цитирано от "Сайънс", показва, че високите нидерландци имат повече деца от ниските, както и че повече от техните деца оцеляват. Това предполага, че генът, който отговаря за височината, става по-често срещан сред тази нация, обяснява авторът Герт Стулп от Лондонското училище за хигиена и тропическа медицина.
За ръста на човек отговарят поне 180 гена. Всеки сам по себе си има малък ефект, но сборът им може да обясни до 80% от разликите в една популация.
Затова и са важни факторите от околната среда. Децата на имигранти от Япония в Хавай, например, стават много по-високи от родителите си и едно от обясненията е по-богатата на мляко и месо диета. Това дава и едно от обясненията за прекалено бързия растеж на нидерландците - страната им в миналото става един от най-големите производители на мляко и сирене.
Освен това се появява факторът естествен подбор - високите мъже се свързват в по-голяма степен с по-добро здраве, по-добри доходи и образование и са по-атрактивни за жените.
Наскоро ново откритие даде още едно обяснение защо днешните хора са по-високи, а децата влизат в пубертета по-рано. Учените откриха сензора в мозъка, който дава връзката между богатата диета и вероятността за по-висок ръст и по-ранно съзряване.
Чисто физиологично, процесът е следният: до хипоталамуса в мозъка стигат сигнали, че организмът е в добро нутриционно здраве, т.е. че получава достатъчно хранителни вещества. Това активира растежа.
А новото проучване на няколко университета, публикувано с списание "Нейчър", е открило сензора, отговорен за този процес. Той е наречен MC3R и е обявен от авторите за връзката между храната и развитието - в ръст и сексуално.
"Той казва на тялото: добре си, има много храна, така че пораствай бързо, влизай в пубертета и имай много деца", обяснява един от авторите на проучването проф. Стивън О`Райли от университета в Кеймбридж, цитиран от BBC.
Когато този мозъчен рецептор не работи нормално, хората са по-ниски и влизат в пубертета по-късно, откриват още учените. Те са проучили база данни с генетична информация на половин милион доброволци.
Така установяват също, че децата с генни мутации, които нарушават този рецептор, също са по-ниски и по-слаби, отколкото другите деца, което значи, че процесът започва още в началните години на живота.
Подобно открие може да подпомогне разработването на лекарства за деца със забавен растеж и пубертет.
По принцип височината, която човек може да достигне, е заложена в гените му и той не може да я надскочи, въпросът е дали ще я достигне, ако здравето и диетата му позволят. Вероятно затова по-високите хора като цяло живеят по-дълго и е по-малко вероятно да страдат от сърдечни проблеми, както и явно печелят повече от по-ниските.